Možda netko i kupi Badel 1862. Upravo se ponudio makedonski tajkun koji je razvio Vinariju Tikveš

Janevski je iskusan igrač koji je Tikveš pretvorio u regionalnog lidera

FOTO: Screenshot

Makedonski poduzetnik Svetozar Janevski izjavio je u intervjuu za srpski dnevnik Večernje novosti da želi preuzeti tvrtku Badel 1862. Janevski je prije nekoliko godina prezueo uspješnu Vinariju Tikveš a nedavno je zakupio tvornicu Beogradske industrije piva za 50.000 eura mjesečno i najavljuje da će u nju uložiti 30 milijuna eura.

“Ideja je da uz Tikveš i BIP preuzme i hrvatski Badel koji je u problemima, i da zaokružim sve segmente od vina, piva pa do žestokih pića”, rekao je Janevski u intervjuu za Večernje novosti.

Janevski je u ovoj industriji više od 30 godina. Kao generalni direktor Pivare Skopje vodio je njenu privatizaciju 1994., da bi potom preuzeo franšizu McDonalds restorana za Makedoniju i Bugarsku, a 2003. godine i Vinariju Tikveš.

Navodno je zaintersiran i vlasnik ‘Viro’ šećerane

Partner je u investicijskoj grupi M6 a u ožujku su je međunarodno žiri na regionalnom summitu poduzetnika “300 najboljih” u Dubrovniku dodijelio nagradu za životno djelo za izuzetna postignuća u poduzetništvu.

Pozivajući se na izvore upućene u njegovo poslovanje, neki hrvatski mediji tvrde da o preuzimanju Badela 1862 razmišlja vlasnik industrije šećera Viro Marinko Zadro, nekadašnji dioničar Badela. Država pokušava prodati Badel 1862 za 150 milijuna kuna, ponuda je otvorena od ožujka i rok se dva put produljivao zbog slabog intersea. Viro je inače poslovni partner Badela za koji dobavlja melasu za alkoholna pića. Ujesen se očekuje sudsko razrješenje imovinsko-pravnih pitanja kojim bi se trebala dovršiti Zadrina kupovina Dalmacijavina za 70,5 milijuna kuna.

Prodaju Badela 1862 usporile sudske tužbe

Prodaju Badela 1862 usporile su tužbe koje je protiv tvrtk epodigao bivši direktor i mali dioničar Anto Perković. Prošle godine dobili su pet neobvezujućih ponuda, od konzorcija Questus Private Equity s Podravkom, zatim JM Fundusa, Tikveša ujedinjenog s Orbicom, Princepsa, britanske STOCK Spirit Grupe i izraleskog TEMPO Beverages. Predana je jedna obvezujuća ponuda, koja je odbijena iz tehničkih razloga, a kasnije je uz Zadru interes za Badel 1862 navodn pokazivao i fond Nexus.

Vinarija Tikveš drži 60 posto makedonskog tržišta vina i izvozi 70 posto proizvoda, jedno je od najjačih regionalnih imena u masovnoj proizvodnji vina. Izvoze u EU, a američko im je tržište otvorio vrhovni vinski autoritet Robert Parker kad je dao visoke ocjene dvama njihovim vinima, Janevski je u jednom nedavnom intervjuu potvrdio da je to promijenilo status Tikveša među uvoznicima. Kompanija je nedavno počela izvoziti u Kinu i traži mogućnost za povećanje proizvodnih kapaciteta.