Nekad je nužno odabrati stranu

Na EU listama baš ne briljiramo po udjelima radnika u tvrtkama (možda Adris popravi stvar)

25 godina nakon privatizacije TDR-a Adris će radnicima dijeliti dionice

FOTO: Pixsell

Adris grupa pokrenula je novi program u kojemu će radnicima kompanije 25 godina nakon privatizacije TDR-a ponovno ponuditi dionice. “Nastavljajući jedinstvenu i korisnu tradiciju, program stjecanja dionica sadašnjim će naraštajima zaposlenika omogućiti sudjelovanje u vlasništvu kompanije. Nastavak je to nadasve korisnog iskustva – da oni koji stvaraju vrijednost imaju mogućnost sudjelovanja u odlučivanju o toj vrijednosti”, napisali su u obavijesti objavljenoj na Zagrebačkoj burzi.

Na dionice imaju pravo zaposlenici Adris grupe, a nakon restrukturiranja imat će i zaposlenici Croatia osiguranja, koje je u sastavu grupacije. Program je pokrenut uoči prodaje TDR-a, koji će, prema još nepotvrđenim informacijama, kupiti British American Tobacco. Predsjednik Adrisa Ante Vlahović cijelu stvar vodi kao osjetljivu lokalnu socijalnu i političku operaciju, a to je i inače bio njegov stil upravljanja TDR-om.

Kad su radnici dolazili na posao u terencima

Još se prepričavaju anegdote od prije dva i pol desetljeća kad su radnici nakon izlaska TDR-a na burzu na posao u tvornicu dolazili u radnim kombinezonima i terencima, mnogi su se od dionica financijski situirali. Kad je uprava zaključila da je vrijeme za prodaju TDR-a, tražila je dvostruku potvrdu skupštine, a Vlahović je, pisao je Glas Istre, sredinom prosinca okupio sve radnike u menzi TDR-a i održao im emotivni govor u kojemu je obećao da će se zalagati da proizvodnja i radna mjesta ostanu u Kanfanaru te da se novac od prodaje kompanije uloži u rast Adrisa. To su bili uvjeti na kojima je Adris inzistirao u pregovorima sa zainteresiranim ulagačima u TDR.

Glasačka prava koja ima na temelju svojih dionica Vlahović je na skupštini na kojoj se odlučivalo o početku procesa prodaje prepustio predstavniku radnika Elvisu Damijaniću, a sam se teatralno suzdržao. Prodaja je odobrena.

Demokratizacija vlasništva u EU se smanjuje

Europska federacija zaposlenika koji su vlasnici udjela (EFES), u svojoj novoj analizi tvrdi da nikad u EU nije bilo više kompanija u kojima zaposlenici imaju “značajan” udio u vlasništvu,, takvih je kompanija danas 56,3 posto. Na listi kompanija s najvećim udjelima zaposlenika prednjače francuske tvrtke i farmaceutska industrija, poredak prvih 10 je: Glencore, Total, Novartis, Roche, BNP Paribas, Vinci, Mondragon, Ava, Safran, Société Générale.

Adris je u objavi na burzi naglasio kako je “vrijednost kompanija s radnicima u vlasničkoj strukturi rasla od 3 do 4 posto više od onih koje nemaju takvu politiku, a rast se, tvrde, uz menadžere-suvlasnike može ubrzati od 10 do 15 posto”. Tu logiku rasta slijedi većina europskih tvrtki.

EFES upozorava da je razlika u vrijednosti u vlasništvu predsjednika uprava i menadžera na visokim pozicijama te ostalih zaposlenika sve veća. Danas dionice svojih tvrtki ima 500.000 zaposlenika manje nego prije tri godine. Lani je ukupna vrijednost njihovih udjela bila 301 milijardu eura, najviše u Francuskoj i Velikoj Britaniji, Hrvatska je na začelju, na 21. mjestu. Od te vrijednosti 124 milijarde eura dijeli se na 8800 predsjednika uprava i menadžera na visokim funkcijama, što znači da svaki u prosjeku ima 14 milijuna eura. Najviše imaju direktori u talijanskim i španjolskim tvrtkama. Ostatak se dijeli na 8,775.000. nižerangiranih zaposlenika, što je vrijednost od 20.000 po osobi.

Dosad se kao dobar primjer u EU izdvajao Končar

Ako gledamo ukupan udjel zaposlenika u kapitalu, Hrvatska je na 12. mjestu s 2,5 posto. Od toga je samo 0,5 posto u rukama radnika i vlasništvo menadžera nije transparentno. Prosječno 79 posto europskih kompanija objavljuje koji su top menadžeri vlasnici udjela u tvrtkama, a u Hrvatskoj to čini 40 posto tvrtki. U zadnje se tri godine pad broja zaposlenika s vlasničkim udjelima ubrzao, najveći pad imale su Hrvatska i Rumunjska. Jedini parametar po kojem je situacija u Hrvatskoj među boljima u EU jest zastupljenost predstavnika radnika u nadzornim odborima, po čemu je na 8. mjestu. U analizi EFES-a među europskim tvrtkama koje se posebno ističu u zastupljenosti zaposlenika u vlasništvu je Končar.