Nakon sporazuma OPEC-a, cijena nafte raste, ali pitanje je hoće li se zemlje pridržavati dogovora o manjoj proizvodnji

OPEC-a nema ovlasti kako bi prisilila svoje članice da se drže sporazuma

FOTO: AFP

Cijena nafte porasla je nakon što je Organizacija zemalja izvoznica nafte (OPEC) dogovorila smanjenje proizvodnje nafte za 1.2 milijuna barela na dan, piše The Wall Street Jorunal. Cijena sirove nafte Brent tako je u četvrtak porasla za 1.4 posto na 52.56 dolara po barelu na londonskoj burzi.

Sporazum koji su postigli predstavnici OPEC-a prvi je od 2008. godine i rezultirao je u srijedu rastom cijena nafte za više 10 posto. Smanjenje, koje predstavlja oko 1 posto ukupne svjetske proizvodnje, pomoći će u smanjenju zasićenosti opskrbe koja je rušila cijene nafte više od dvije godine.

Najveći proizvođač u sastavu OPEC-a Saudijska Arabija trebao bi smanjiti proizvodnju za 486 tisuća barela dnevno, u odnosu na sadašnjih više od 10 milijuna barela dnevno. U smanjenju bi trebao sudjelovati i Irak koji će smanjiti proizvodnju za 200 tisuća barela dnevno, na 4,351 milijun barela.

Hoće li se pridržavati sporazuma?

Analitičari kažu kako najveći problem predstavlja pridržavanje sporazuma, budući da OPEC-a nema nikakvih ovlasti kako bi prisilila svoje članice da to čine.

Ranije su već zabilježeni slučajevi da su članice OPEC-a proizvodile znatno više od kvota na koje su se obvezale. “Pozorno će se pratiti hoće li se grupa zaista pridržavati svog obećanja”, kaže Stuart Ive, menadžer OM Financiala za WSJ. Očekuje se da će OPEC-a nakon šest mjeseci preispitati učinkovitost ovog sporazuma.

“Iako dosadašnja iskustva pokazuju da su se zemlje OPEC-a slabo pridržavale ovakvih dogovora o smanjenju proizvodnje, očekujemo da bi se tržište nafte moglo učvrstiti”, kaže Scott Darling iz J.P. Morgana. Očekuje se da će sporazum ubrzati rebalans ponude i potražnje na tržištu, što će u prvoj polovici godine uzrokovati deficit od 500.000 barela, kažu u Bernstein Researchu.

‘Nismo sigurni da će Rusija smanjiti proizvodnju’

Dodaju i da bi se deficit u drugoj polovici godine mogao popeti na više od milijun barela dnevno. Međutim, zbog viših cijena, moglo bi se dogoditi da američki proizvođači sintetičke nafte povećaju proizvodnju. Posljednji podaci pokazuju da je američka proizvodnja prošli tjedan povećana sa 9.000 barela dnevno na 8.7 milijuna barela tjedno.

Još jedna od nepredvidivih situacija je suradnja proizvođača koji nisu članice OPEC-a, a od kojih se očekuje da smanje proizvodnju za 300.000 barela dnevno. “Nismo potpuno sigurni da će Rusija zamrznuti proizvodnju, posebno ako ih tržište izazove većim cijenama”, kaže Tim Evans, analitičar Citi Futuresa.