Ne morate više ovako započinjati sastanke. Znanstvenici su upravo otkrili da power poze ne djeluju na uspješnost

Nova studija srušila je tezu Anne Cuddy o utjecaju držanja na poslovne performanse

FOTO: afp

Znanstvenici su nas još jednom spasili, ovoga puta od fanatika poslovnog govora tijela. Sveučilište u Zürichu objavilo je da je njihova zadnja studija pokazala kako macho poze i ostali položaji tijela koji sugeriraju moć, nemaju baš nikakvog utjecaja na karakter i sposobnosti ljudi.

Tako je srušena jedna od iritantnijih teorija da dizanje nogu na stol, zavaljenost u stolac s rukama iza glave, naginjanje na stol i slično, mogu povećati osjećaj moći u čovjeku i trajno ga pretvoriti u sposobnijeg i sretnijeg radnika. Ova teorija je starija od same psihologije ali je slavna postala tek nedavno, kad ju je na TED konferenciji u govoru “Fake it till you become it” na simpatičan način iznijela Amy Cuddy.

Cuddy je vodila istraživanje Harvard Business Schoola iz 2010. u kojemu je utrvrđeno da položaji tijela koji sugeriraju moć daju snažan poticaj lučenju testosterona i smanjuju stres. Najbolji komentar tog istraživanja možete pogledati ovdje.

“Fake it till you become it” je postala mantra odnosno nova, unaprijeđena inačica fake-it-till-you-make-it filozofije za korporativnu kulturu koja više ne voli grube riječi.

Ništa se ne mijenja, samo vam se čini da ste jači

Najnovija studija o kojoj pišemo, a koju je vodila Eva Ranehill, trebala je nastaviti tamo gdje je stala Cuddy samo na većem uzorku, od 200 umjesto Harvardovih 42 ispitanika. Znanstvenici u Zürichu uzeli su u obzir i pristranost ispitivača pa su pitanja i upute davali putem kompjutora.

Rezultati su pokazali da položaji koji sugeriraju moć ljudima samo stvaraju osjećaj da se u njima nešto promijenilo ali da nema nikakvog neurološkog, hormonalnog, jednostavno nikakvog tvrdog pokazatelja da išta bitno mijenjaju.

Ako ste već usavršili pozu, ipak dobre vijesti

“To ukazuje da je glavni utjecaj takvih poza u tome što osoba shvaća da može imati više samopouzdanja ali one nemaju nikakvog efekta na ponašanje ili fiziologiju.” rekla je Eva Ranehill.

Nijedan od ispitanika koji je prijavio da se u spomenutim položajima tijela osjeća sigurnije, nije se počeo ponašati sigurnije. Za one koji su već usavršili svoje dirketorske poze, sve je ok. Još nitko nije srušio onu da je važnije izgledati nego biti faca.