Neki baš i nisu uvjereni da je Craig Wright uistinu misteriozni tvorac bitcoina, sve im malo liči na prevaru

Dio stručnjaka tvrdi da se radi o namjernom pokušaju prevare

Iako se još jučer činilo da je manična višegodišnja potraga za stvarnim identitetom tvorca bitcoina Satoshija Nakamote, konačno završila, prema najnovijim informacijama ispada da to možda i nije tako.

Australski poduzetnik Craig Wright jučer je dao niz intervjua odabranim medijima, pred kojima je napravio demostraciju s ciljem dokazivanja svojeg identiteta kao tvorca bitcoin.

O Craigu Wrightu kao stvarnoj osobi iza pseudonima Satoshija Nakamote počelo se govoriti prošle godine, nakon što su, najvjerojatnije na temelju ukradene dokumentacije koja povezuje Craiga Wrighta s ranim razvojem kriptovalute, časopis Wired i blog Gizmodo objavili kako njihova istraga upućuje na to da bi Craig Wright doista mogao biti njezin misteroizni kreator.

Mnogi nisu uvjereni

Istaknuti Bitcoinov developer Gavin Andresen izjavio je kako vjeruje u Craigove tvrdnje, što je stavilo dodatnu težinu na situaciju. Naime, upravo je Andresen osoba koju je Nakamoto zadužio da vođenje bitcoin projekta kada je tvorac 2011. napustio bitcoin zajednicu, a Andresen je i dalje jedan od ključnih likova tog svijeta.

Ipak. mnogi nisu uvjereni. Demostracija koja je trebala pokazati da Wright u svojem vlasništvu ima kriptografski ključ Satoshija Nakamote neki stručnjaci drže poprilično problematičnom i neuvjerljivom, dok drugi otvoreno kažu da se radi o slučaju namjernog zavaravanja.

Kakve veze sa svime time ima Jean Paul Sartre

Craig Wright svoje je tvrdnje mogao jednostavno dokazati objavom matematičkog dokaza, preciznije svojim digitalnim potpisom. Umjesto toga, Wright je izveo demostraciju na temelju koje nitko zapravo nije mogao povjeriti da je on doista onaj za kojeg se izdaje.

Osim toga, ispitivanja kriptografskog ključa koji navodno pripada Nakamotu, a povezani su s Wrightom, pokazali su da je ključ najvjerojatnije napravljen verzijom kriptografskog softvera koji nije postojao u 2008. godine kada je ključ stvoren.

Nije stalo na tome. Craig Wright objavio je post na blogu sa kriptografskim potpisom parafrazirajući francuskog filozofa i književnika Jeana Paula Sartrea koji je odbio primiti Nobelovu nagradu, obrazloživši to kako nije isto bude li se u budućnosti potpisivao kao Jean Paul Sartre, ili Jean Paul Sartre, dobitnik Nobelove nagrade. Na tom tragu, Craig Wright je u postu naveo kako nije isto potpisuje li se kao Craig Wright ili Craig Wright, Satoshi.

Wright ništa nije dokazao

Na sve je reagirao stručnjak za cyber sigurnost Dan Kaminsky, tvrdeći da se radi o prevari. Kaminsky tvrdi da je Wright postom na blogu pokušao dokazati da ima Satoshijev digitalni potpis, što znači da posjeduje njegov privatni kriptografski ključ te da samim time on doista i jest Satoshi. No Kamisky upozorava da je Wright koristio tek dijelove Satoshijevog potpisa, no onih su već otprije poznati i javno objavljeni.

Profesor s Cornella i stručnjak za kriptovalute Emin Gun Sirer je za TheVerge izjavio da tek trebao vidjeti pravi kriptografski dokaz, dodajući kako je o”no što smo do sada vidjeli izgleda kao namjeran pokušaj zavaravanja”.