Ni slučajno ne odugovlačite s ažuriranjem softvera na mobitelima, to vas čini ranjivima na hakerske napade

Stručnjaci preporučuju da se ažuriranja ne odgađaju dulje od mjesec dana

A man holds the Nokia smartphone model 6 during a press conference of Finnish mobile phone maker HMD Global in Helsinki, on June 6, 2017. (Photo by Emmi Korhonen / Lehtikuva / AFP) / Finland OUT
FOTO: AFP

Proizvođači mobilnih telefona Apple, Google i Samsung redovito objavljuju ažuriranja softvera radi uklanjanja sigurnosnih problema i pogrešaka operativnog sustava u iOS i Android kodu. Odgađanje najnovijeg ažuriranja softvera izlaže korisnike telefona većem riziku od hakiranja osobnih podataka, piše CNBC News. Nakon što novo ažuriranje postane dostupno, njegovo instaliranje na uređaj ne bi trebalo biti kasnije od nekoliko dana do tjedan dana nakon izlaska najnovije verzije, savjetuju stručnjaci za kibernetičku sigurnost.

Obavijest o ažuriranju softvera koja se stalno pojavljuje i podsjeća nas da to napravimo, može iritirati korisnika ali predugo ignoriranje je pogreška. Mnogi korisnici ne podešavaju telefone na automatsko ažuriranje, jer ih postupak može omesti baš u trenutku kada trebaju obaviti hitan poziv ili poslati email.

Ažuriranja su napravljena u našu korist

Treba imati na umu da je ažuriranje softvera napravljeno za našu korist. Ne nude sva ažuriranja softvera niz novih značajki, ali kada ih nude, kao da ste bez novih troškova dobili novi telefon. Ali, ipak, korisnici čine sve što mogu kako bi odgodili tih pola sata koliko može potrajati ažuriranje softvera.

Stručnjaci sa Sveučilišta Tennessee i Sveučilišta u Münchenu, identificiraju ovo namjerno odgađanje kao strategiju suočavanja koju korisnici digitalnih proizvoda koriste kako bi se suprotstavili negativnim emocijama koje im se javljaju na obavijest o ažuriranju softvera.

Stručnjak preporučuje automatska ažuriranja

Neugoda često proizlazi iz percepcije da će softverska ažuriranja zahtijevati da ponovno nauče određene značajke na svome uređaju i prijeti njihovim trenutno ustaljenim navikama. Smeta im i to što misle da je trenutna funkcionalnost njihovog telefona optimalna pa bi im ažuriranje poremetilo upotrebljivost uređaja, kaže CNBC News.

Stručnjak za cyber sigurnost na Sveučilištu Maryland, dr. Richard Forno, preporučuje postavljanje telefona na automatsko preuzimanje i instaliranje ažuriranja tijekom noći dok spavamo, tako da ne trebamo više brinuti.

Nemojte čekati dulje od mjesec dana

Stručnjaci za cyber sigurnost ne preporučuju čekanje od mjesec dana. Kada izađe veliko sigurnosno ažuriranje svi bi trebali djelovati relativno brzo, a sigurnosna zaštita je glavni razlog. Proizvođači telefona nam objavom ažuriranja pokazuju da naš trenutni operativni sustav nije više najsigurniji. To je ujedno i poruka hakerima da iskoriste korisnike koji ne shvaćaju da trebaju brzo djelovati. “Ako ne ažurirate softver, ostajete ranjivi na napade. Nakon što je ranjivost objavljena, napadači brzo koriste informacije i kreiraju exploite za specifične ranjivosti.”

Bez najnovijih sigurnosnih zakrpa, svaka informacija na vašem telefonu je otvorena za napad, od računa na društvenim mrežama preko bankovnih informacija do tekstualnih poruka. Koristite li iste lozinke na različitim mjestima, hakeri mogu uhvatiti lozinku pohranjenu na vašem telefonu i mogli bi dobiti pristup drugim informacijama.

Koristite jedinstvene zaporke

Upotreba istih zaporki na više računa je loša sigurnosna praksa. Ako zlonamjerni softver prođe kroz zastarjeli OS varajući vas da kliknete na poveznicu ili nešto preuzmete, može dobiti pristup vašim osobnim podacima, uzrokovati brže pražnjenje baterije i smanjiti brzinu telefona.

Prije puno godina, ažuriranja softvera bila su veća i rjeđa što ih je činilo podložnima pogreškama i hakiranju. Apple je, na primjer, nakon izdavanja MacOS Sierra 2017.godine, pronašao veliki operativni nedostatak koji je svakome omogućio ulazak u vaše računalo bez potrebe za lozinkom. Kako se krenulo s češćim manjim softverskim ažuriranjima, smanjio se utjecaj na uređaje. Tvrtke su razvile i ažuriranja softvera koja se mogu dogoditi, a da ih korisnik ni ne mora preuzeti.

U današnje vrijeme ima manje razloga za brigu kada su u pitanju ažuriranja softvera ali i internet je dobar alat da brzo vidite kako bilo koje nedavno ažuriranje funkcionira za druge korisnike. Dostupnost društvenih medija omogućava nam da znamo postoje li veći problemi, koji nisu bili predviđeni određenim ažuriranjem. Ne morate prvi pojuriti ažurirati softver, posebno ne kod velikih ažuriranja ali ne odgađajte predugo. Na Reddit forumima, Twitteru, The Vergeu, imate lak pristup povratnim informacijama o ažuriranju.

Ažuriranja ipak ne jamče da će mobitel biti uvijek siguran

Neki korisnici izbjegavaju ažuriranje iz straha da će im to smanjiti trajanje baterije ili usporiti telefon, a iako se to može dogoditi nakon preuzimanja većeg ažuriranja softvera, ti su problemi samo privremeni.

Kod Applea se dogodilo da su ažuriranja uzrokovala slabo trajanje baterije tjednima nakon preuzimanja softvera, pa je Apple odmah objavio novu verziju. Sigurnosno ažuriranje utječe na pohranu telefona, ovisno koliko je vaš telefon star i koji operativni sustav trenutno koristi, pa pohrana može biti problem.

Ažuriranje softvera ne jamče da će telefon uvijek biti siguran. Kako izlaze novi modeli telefona, tvrtke postupno ukidaju starije uređaje i podršku za OS. Ažuriranja hardvera, novi čipovi i sigurnosne značajke također izlaze redovito.