Njemačka želi proizvođače mobitela prisiliti na sedam godina nadogradnji softvera

Njemački prijedlog ambiciozniji je od onog koji predlaže EU, a proizvođači se očekivano bune

FOTO: Unsplash

Samsung je u posljednjih nekoliko godina dokazao da i Android modeli mogu imali dugogodišnju podržanost kroz softverske nadogradnje, kao što to Apple čini godinama. Tako kompanija korisnicima većine njihovih modela obećava tri godine nadogradnji operativnog sustava na nove verzije, te ukupno četiri godine sigurnosnih zakrpi. Takva Samsungova praksa je korak u pravom smjeru, no njemačka vlada ima nešto drugačije planove i za ostale proizvođače mobitela.

Prema pisanju Heise Online, Njemačka će od proizvođača smartphoneova tražiti sedam godina sigurnosnih zakrpi za operativni sustav, te jednakih sedam godina pružanja rezervnih dijelova za mobitele. Glasnogovornik vlade je za portal istaknuo kako bi cijene tih rezervnih dijelova trebale biti pristupačne, kako bi se životni vijek mobitela maksimalno produžio. Tih sedam godina koje predlaže Njemačka je dvije godine dulje nego što je Europska Komisija navela u svojim prijedlozima zakona.

Proizvođači misle da su sadašnja pravila okej

Kakav god bio rezultat ovih težnji, čak i manje ambicioznih pet godina koliko predlaže EK je velik skok spram dosadašnjih tri godine koliko nudi većina većih proizvođača.

Heise Online navodi da industrijsko udruženje DigitalEurope u kojem se nalaze kompanije poput Samsunga, Huaweija i Applea se, očekivano, protive ovakvom prijedlogu iz Njemačke.

Točnije, iz udruženja kažu kako su tri godine sigurnosnih zakrpi i dvije godine nadogradnji operativnog sustava dovoljne i da bi trebale ostati standard.

Proizvođači nisu jedina stavka u jednadžbi

S druge strane, treba istaknuti kako sigurnosne zakrpe ne ovise samo o proizvođaču mobitela. Jedan od krivaca sporijih sigurnosnih updatea ili njihovog kompletnog izostajanja su proizvođači čipsetova u mobitelima, koji moraju odraditi i svoj dio posla po pitanju nadogradnji. Slanje sigurnosnih nadogradnji korisnicima ovisi i o operaterima, koji u operativne sustave ugrađuju svoj dio softvera.

Stoga, da bi njemački prijedlog postao stvarnost, usuglasiti se mora nekoliko strana, a ne samo proizvođači mobitela. Za vjerovati je da će, ako se jednom usvoji njemački prijedlog, sedam godina softverskih nadogradnji i dostupnosti rezervnih dijelova postati standard i na drugim tržištima, najvjerojatnije prvenstveno unutar Europske unije.

Prijedlog ne ide u korist proizvođačima

Duljim životnim vijekom mobitela u vidu softverskih nadogradnji omogućit će se korisnicima koji rjeđe kupuju mobitele adekvatna razina zaštite od raznih mogućih sigurnosnih propusta. Neke aplikacije, poput bankovnih, koje zahtijevaju visoku razinu sigurnosti jednostavno ne mogu raditi na mobitelima koji pokreću stariji operativni sustav, budući da mu sigurnost nije na dovoljnoj razini.

Prijedlog EU bi na snagu trebao stupiti 2023. godine, a jedna od glavnih ideja mu je smanjiti utjecaj mobilnih uređaja na onečišćenje okoliša. EU misli da će duljim vijekom trajanja mobitela korisnici morati rjeđe kupovati nove uređaje, zbog čega će biti potrebno reciklirati manje mobitela. Proizvođačima to, očekivano, ne ide u korist, budući da bi im prodaja mogla doživjeti sasvim konkretan udarac. Održavanje većeg broja uređaja dulje vrijeme također predstavlja velik financijski trošak, što bi sasvim logično moglo dodatno utjecati na poslovanje proizvođača.