Nokia kupnjom Alcatel-Lucenta za 15,6 milijardi eura postaje jedan od najvećih proizvođača telekomunikacijske opreme

Analitičari vide dugoročni potencijal, ali upozoravaju na rizike

The headquarters of Finnish telecoms equipment maker Nokia in Espoo, Finland, is pictured with a fisheye lens on April 15, 2015. Nokia said on April 14, 2015 it was in talks to purchase all of its Franco-American rival Alcatel-Lucent, with the aim of creating a telecoms and Internet technology behemoth. AFP PHOTO / LEHTIKUVA / […]
FOTO: AFP/AFP

Nakon što je prodala odjel pametnih telefona Microsoftu, Nokia se fokusirala na proizvodnju mrežne infrastrukture i opreme za telekomunikacijske operatere, a danas je objavila kako kupuje konkurentski Alcatel-Lucent za 15,6 milijardi dolara.

Dogovor o spajanju dviju kompanija postignut je nakon mjeseci pregovora i špekulacija da će se dva europska proizvođača morati spojiti kako bi imali dovoljno resursa za borbu s globalnim igračima poput švedskog Ericssona. Dogovorom je predviđeno da će Nokia dioničarima Alcatel-Lucenta dati 0,55 dionice nove kompanije za jednu njihovu dionicu. Time će 33,5% kompanije ostati o Alcatelovim rukama, a 66,5 će pripasti Nokiji,

Do kraja 2019. planiraju uštediti 900 milijuna eura

Finaliziranje dogovora je predviđeno za prvu polovicu 2016., a Nokia će spajanjem s francuskom kompanijom postati jedna od najvećih proizvođača telekomunikacijske opreme u svijetu. Nova grupa zvat će se Nokia, imat će sjedište u Finskoj i vodit će je Nokijin menadžerski tim. Do kraja 2019. planiraju uštediti 900 milijuna eura troškova bez dodatnog smanjenja broja radnih mjesta nakon planiranog restrukturiranja, objavile su dvije kompanije. Spajanje bi trebalo osigurati i dodatnih 200 milijuna eura ušteda na financijskim troškovima.

Čelnik Alcatel-Lucenta Michel Combes rekao je za francuski TV kanal BFM Business da će nova grupa nastojati “povećati aktivnosti istraživanja i razvoja u Francuskoj za 25 posto” zapošljavanjem dodatnih 500 istraživača. Time bi se ukupan broj zaposlenih u odjelu istraživanja i razvoja u Francuskoj popeo na 2.500.

Ova Nokijina akvizicija, najveća dosad, trebala bi kompaniji omogućiti ravnopravnu utrku s Ericssonom i Huaweiem, te poboljšati poziciju Nokije u Kini, tržištu sa 1,3 milijarde pretplatnika mobilne mreže. Također, ovaj posao bi im trebao donijeti ugovore sa dva najveća američka mobilna operatera Verizon Communications Inc. i AT&T Inc.

Spajanje ima dugoročni potencijal, ali je vrlo rizično

Analitičari tvrde da spajanje dvaju kompanija ima dugoročni potencijal, ali upozoravaju na rizike. “Kupnja Alcatel Nugenta je dugoročno strateški ispravna, ali i vrlo rizična. Sve će se iskristalizirati tek u idućih nekoliko godina, a ako Nokia uspije tada će postati snažan igrač na globalnom tržištu. Ipak moram podsjetiti da su se mnogi slični potezi u prošlosti pokazali lošima”, kaže Mathias Lundberg, analitičar Swedbanka.

Gareth Jenkins, analitičar UBS-a, smatra da će, osim političkih i regulatornih, najveći rizik za novu kompaniju biti kulturne razlike između finskih, njemačkih, francuskih i američkih direktora. “Bit će im potreban snažan menadžment, ali srećom po njih na tržištu je mnogo visokokvalitetnih menadžera”, kaže Jenkins.

Analitičar u Barclaysu Andrew M. Gardiner je optimističan. “Iako ovakva spajanja uvijek predstavljaju određeni rizik, pogotovo u području opreme za telekomunikacijske operatere, vjerujem da će Nokia agresivnijim vođenjem postati broj 2 u svijetu u mnogim ključnim područjima”, predviđa Gardiner.

Pored spajanja s Alcatelom, Nokia razmatra i prodaju odjela HERE mapsa, koji analitičari procjenjuju na 6,9 milijardi eura. Procjenjuje da bi Nokia nakon preuzimanja Alcatela mogla nastaviti s prodajom pojedinih odjela.