Recentna studija kaže da sve više ljudi u Americi radije zove Uber nego hitnu da ih vozi do bolnice

Studija provedena u 766 gradova pokazuje da pozivi hitnoj padaju nakon dolaska Ubera

This photo taken on April 24, 2014 shows the popular car pick-up service Uber application in Berlin.  A German court has slapped an injunction on the popular car pick-up service Uber across Germany because it lacked the necessary legal permits, it was announced on September 2, 2014.   AFP PHOTO / DPA/ BRITTA PEDERSEN /GERMANY OUT
FOTO: AFP

Nedavna studija, provedena u SAD-u, ustvrdila je da broj poziva službama hitne pomoći u toj zemlji pada, a istraživači vjeruju da je uzrok, barem djelomično, u Uberu i sličnim platformama.

Istraživanje su proveli profesori David Slusky sa Sveučilišta u Kansasu i Leon Moskatel iz bolnice Scripps Mercy, a studija je izvedena kroz usporedbu korištenja službi hitne pomoći u 766 američkih gradova prije i nakon što je kod njih došao Uber.

Pozivi hitnoj padaju

Pokazalo se, tvrde u studiji, da je nakon dolaska Ubera u neki grad, broj poziva hitnoj pomoći pao za prosječno sedam posto. Iako, naravno, Uber ne voze liječnici i medicinsko osoblje, istraživači vjeruju da ga mnogi pacijenti biraju jer su troškovi hitne pomoći, koji se često naplaćuju u tisućama dolara, iznimno nepopularni.

Osim toga, platforme za dijeljenje vožnji poput Ubera i Lyfta mušterijama dopuštaju da odaberu bolnicu u koju žele da ih se odveze, umjesto da ih se vozi u najbližu, što je slučaj s kolima hitne pomoći. Također, ovisno o blizini vozača, pacijenti često kraće čekaju Uber nego kola hitne pomoći.

Upitani za komentar studije, iz Ubera su rekli da ime je drago da je platforma korisna ljudima i da su zahvalni na povjerenju, ali da je ipak važno naglasiti da Uber nipošto nije zamjena za službe u kojima rade profesionalci, te da uvijek potiču ljude da, ako imaju zdravstveni problem, radije zovu nadležne službe.