Nova verzija Androida, dakle, zvat će se Oreo. Izvukli smo par najbitnijih stvari koje se mijenjaju

Google je Android 8.0 Oreo počeo već sada slati kao update

FOTO: Screenshot/Youtube

Po običaju, Google je sredinom svibnja ove godine na konferenciji Google I/O predstavio testne verzije novog Android sustava, kodnog imena Android O. Putem developerskih verzija korisnici su tako mogli testirati nadolazeći Android, no kako to već biva, pokrenute su brojne rasprave oko toga kako će se zvati. Među zabavnim idejama bili su tako i Ontbijtkoek (švedski desert), Oliebol (nizozemsko/belgijski deset) te, naravno, Oreo.

Oni koji su pretpostavljali da će se zvati Oreo, na kraju su bili u pravu. Google je, nakon 2013. i Androida 4.4, koji se zvao KitKat, u naziv svog operacijskog sustava vratio ime nekog brenda slastice. Inače, Google je još 2009. godine, s verzijom 1.5, počeo nazivati verzije Androida po nekom desertu. Ove godine, Google je za predstavljanje imena svog novog OS-a odabrao dan pomrčine Sunca, što su popratili i prikladnim videom.

Dva kipa za Oreo umjesto jednog

Druga tradicija koje se Google drži kod predstavljanja naziva novog OS-a je i predstavljanje kipa u obliku naziva tog sustava. Statuu uvijek postave ispred svog ureda u Mountain Viewu.

Do sada su svake godine naručivali po jedan novi kip koji bi išao u Mountain View, no, ove godine, Google je naručio dva, od dvije različite kompanije. Kipovi su potpuno različiti, jedan je postavljen na nosač, kao da leti.

Novi emojiji su sigurno bitniji od svega

Što se sve mijenja? Pa, možda najzanimljivije, dolaze nam novi emojiji. Dosadašnji emotikoni, koje su korisnici iz milja nazivali grumenčićima (blob emoji) bit će zamijenjeni okruglijim verzijama. Jedna od novosti je i optimizacija trošenja baterije. Ako se aplikacija neko vrijeme ne koristi, više neće moći sama raditi u pozadini i tako trošiti bateriju. Android će automatski ograničavati koliko mogu biti aktivni procesi koji rade u pozadini, dok je mobitelu isključen ekran.

U notifikacije se uvode kanali. Tako se, primjerice, poruke od pojedinačnih osoba iz raznih aplikacija slažu jedna uz drugu, dok se one iz grupnih razgovora slažu odvojeno od pojedinačnih poruka. Notifikacije će se moći i odgoditi na određen broj minuta. Do sad su se aplikacijama mogle ograničiti ili ukloniti notifikacije, no ne i odgoditi za prikazivanje u neko kasnije vrijeme.

https://twitter.com/dankim/status/891387499867668480

Video iznad aplikacije, bolje lozinke, adaptivne ikone

Aplikacije za pohranu lozinki imat će veći pristup operativnom sustavu. Kada se pojavi polje za unos lozinke, aplikacije će ga moći same prepoznati te ponuditi mogućnost unosa lozinke. Moći će se i birati između više instaliranih password managera, kao što se i može birati između više instaliranih tipkovnica. Iako je Android Nougat uveo dijeljenje ekrana na dvije polovice, Oreo uvodi tzv. plutajući video. Princip je sličan funkciji televizora nazvanoj ‘slika u slici’, ali i istoimenoj funkciji koju imaju noviji Appleovi iPadovi.

Kako bi izgled operativnog sustava bio što uravnoteženiji, uvode se i adaptivne ikone. Radi se ustvari o ikonama koje mogu mijenjati oblik ovisno o obliku ostalih ikona unutar operativnog sustava. Stoga, ako se radi o Googleovom mobitelu poput Pixela, ikonice će biti okrugle. Ako se radi o Samsungovom mobitelu koji ima kvadratne ikonice sa zaobljenim rubovima, ikonice instaliranih aplikacija će se prilagoditi tom obliku.

Bolje boje, bolji zvuk, bolje geste

Stiže podrška i za širok spektar boja, kojeg podržavaju neki noviji Android modeli pa će se boja na ekranima moći prikazivati točnije nego što je to bio slučaj do sada. Sony je dopustio Googleu da u novu verziju Androida implementira LDAC codec, a integriran je i Qualcommov aptX, koji će omogućiti još bolju kvalitetu reprodukcije glazbe preko bluetootha. Možda to znači i da će novi Pixel 2 mobitel, poput iPhonea 7, doći bez utora za slušalice.

Na Android konačno stiže i prikaz kapaciteta baterije spojenog bluetooth uređaja, slično kao što već sad imamo za bateriju samog mobitela. Geste će također biti proširene pa će se u opcijama za pristupačnost moći pronaći opcije za upravljanje sustavom putem senzora otiska prsta. Developeri će također moći funkciju ugraditi u svoje aplikacije. Moguće je tako da će se, npr., po Facebooku moći skrolati samo pomicanjem prsta po senzoru na stražnjoj strani mobitela.

Trenutno limitirana dostupnost

Google je Android 8.0 Oreo počeo već sada slati kao update nekim uređajima koji pripadaju AOSP (Android Open Source Projektu). Trenutno se, dakle, Android Oreo može skinuti i ručno instalirati. Automatska nadogradnja putem interneta, očekuje se kroz koji dan. Trenutno su dostupne verzije za Nexus 5X, Nexus 6P, te oba Pixela. Updateovi za Pixel C tablet i Nexus Player dolaze uskoro.

Google se obvezao i da će nešto više surađivati s drugim proizvođačima, kako bi korisnici što prije dobili update na svoje mobitele. Među njima su Essential Andyja Rubina, HMD Global (Nokia), Huawei, HTC, LG, Motorola, Samsung i Sony. Nadamo se da će zbog suradnje nadogradnja doći što ranije, budući da mnogi mobiteli nisu niti na najnovijoj 7.1.2 verziji Nougata.