Izgleda da će ove godine puno manje Britanaca ići na skijanje. Brexit ih je malo zeznuo

Zbog pada vrijednosti funte, ove godine od skijanja odustaje dosta Britanaca

People ski on the Sarenne glacier at the Alpe d'Huez resort in the French Alps on November 16, 2013, three weeks before the official opening of the ski season.    AFP PHOTO / JEAN-PIERRE CLATOT / AFP PHOTO / JEAN-PIERRE CLATOT
FOTO: AFP

Vremenske prognoze s najavama snijega diljem Alpi nisu uspjele razvedriti neke od vodećih europskih skijaških resorta jer se pad funte nakon najave Brexita snažno osjetio na bookingu iz Velike Britanije, piše Bloomberg.

Nakon referenduma o izlasku Velike Britanije iz Europske unije, funta je u odnosu na švicarski franak pala za oko 15 posto, pa je za zimsku sezonu zabilježen osjetan pad bookinga smještaja britanskih gostiju u alpskim skijalištima od Chamonixa do Zermatta.

Pet posto pad noćenja

Prošlotjedna izvješća pokazuju da je povjerenje britanskih potrošača zbog slabije kupovne moći i izvjesnosti nadolazeće inflacije prilično splasnulo, pa postoji rizik da će skijanje ponovno postati razonoda bogatih.

Iz britanskog ski operatora Mark Warner Holidays za Bloomberg kažu da je booking u vrijeme božićnih blagdana u njihovih 12 austrijskih, francuskih i švicarskih destinacija pao za oko 10 posto, dok Turistička zajednica u Švicarskoj očekuje pad noćenja britanskih gostiju od oko pet posto.

Utjecaj slabljenja valute pomiješao se s utjecajem slabog snijega u periodu oko Božića u protekle dvije godine, tvrdi Ben Roseveare, šef prodaje i marketinga u Mark Werner Holidays. On i ostali tour operatori dogovorili su cijene blagdanskih paketa prije Brexita, a ne mogu zaštititi britanske skijaše od rasta svih ostalih troškova.

Pad bilježe i luksuzni resorti

“Odjednom ste blizu iznosa od tisuću funti za ski passeve i opremu za tjedan dana obiteljskog skijanja, a to je mnogo novca”, kazao je Roseveare.

Pad bilježe čak i luksuzna švicarska skijališta. “One obitelji koje zajedno potroše između 25 i 30 tisuća funti za skijanje troše manje novca i odgađaju booking”, kaže Oliver Corkhill, šef prodaje za Veliku Britaniju u skij resortu Leo Trippi u St. Moritzu.

Ski resort BlackRock Ski Lodge malo izvan Chamonixa se zbog pada broj britanskih gostiju više fokusirao na druge zemlje. “Nakon Brexita i pada funte, marketinške aktivnosti smo orijentirali na Sjedinjene Države i Francusku”, kaže suvlasnica Liz Mercer. Bilježimo pad bookinga iz Velike Britanije, zato smo se fokusirali na druga tržišta.

Osjetan utjecaj Brexita na bookingu

Posljedice slabe funte osjetio je i Zermatt, koji je u Conde Nast Traveleru ocijenjen kao treći najbolji europski ski resort, odmah iza austrijskog Lecha i St. Antona.

“Čini se da ove godine imamo manje ljudi iz Velike Britanije”, kaže Will Southwell, koji iznajmljuje svoju sto godina staru brvnaru u kojoj tjedan dana u špici sezone stoji oko 8360 franaka, odnosno 8600 dolara. “Najviše bookinga imamo u rujnu i listopadu, pa je primjetan utjecaj Brexita.”

Ljubavna priča Britanaca i Zermotta

U Zermattu se ipak nadaju da će premium ponuda i vjernost britanskih skijaša, koja datira još iz 1865 godine kada se britanski alpinist Edward Whymper sa svojim švicarskim vodičem prvi popeo na vrh Matterhorn, donekle amortizirati utjecaj tečaja.

Broj britanskih gostiju prošle je godine pao za 4,3 posto, nakon što je švicarska banka odlučila uskladiti tečaj s eurom, pa je franak ojačao za oko 20 posto u odnosu na funtu. Prema prošlogodišnjim statistikama, u Zermattu je po broju gostiju prošle godine bilo najviše domaćih i Nijemaca, a Britanci su sa 7,1 posto od ukupnog broja gostiju bili treći.

“Između Zermitta i Britanaca postoji dugogodišnja ljubavna priča”, tvrdi Edith Zweifel u turističkom uredu resorta. “Broj noćenja u hotelima s pet zvjezdica ne pada zbog valutnih promjena”.

Što kažu aviokompanije

Takvo je barem iskustvo hotela Omnia, u kojem su osim Švicaraca glavni gosti Britanci i Amerikanci, a noćenje tijekom božićnih i novogodišnjih blagdana stoji od 700 franaka na više. “U pogledu naših redovnih gostiju nismo osjetili pad”, kaže direktor Philippe Clarinval, ističući da je to prvenstveno iz razloga što u hotelu odsjedaju bogati skijaši. “Ali moguće je da će to osjetiti hoteli od tri i četiri zvjezdice”, kazao je.

U Zermattu se nadaju da će dolazak britanskih gostiju biti potaknut izravnom avionskom linijom Swiss International Air Linesa, koja povezuje London i Sion, a nalazi se oko 80 kilometara od resorta. Za dodatnih 400 franaka, skijaši mogu dobiti prijevoz helikopterom iz aerodroma u Sionu do Zermatta.

Glasnogovornik aviokompanije Swiss je izjavio da se potražnja za letovima između Velike Britanije i Alpa od Brexita nije “značajnije mijenjala”. Iz EasyJeta pak kažu da bi “promjena tečaja mogla imati utjecaja”, no da je prerano za procjenu.

Profitirat će škotska skijališta

Najveći britanski ski operator kaže da je broj britanskih skijaša pao za 25 posto od vrhunca ostvarenog 2007. godine. Drugim riječima, sada su na 900 tisuća skijaša koji generiraju prihod od milijarde funti, ne računajući troškove na hranu, piće i druge sadržaje u resortu. Od slabe funte koristi bi mogli imati škotski resorti, čije su skijaške staze od oko 1200 metara tek trećina od onih u Zermattu.

S obzirom da ne možemo predvidjeti količinu snijega, očekujemo dosta bookinga u zadnji čas, izjavio je Ross Coulter, glasnogovornik škotskog resorta Cairngorm Mountain, koji je prilično optimističan zbog Brexita. “Svakako očekujemo više domaćih gostiju, pritom će odlučujuća razlika biti u tome biti može li si obitelj priuštiti skijanje ili ne”, zaključio je.