Ovo su hrvatske kompanije koje najviše rade s Rusijom. Kako će preživjeti sankcije

Razgovarali smo s kompanijama koje posluju s Rusijom; što za njih znače sankcije

FOTO: Pixsell/AFP

Jadran Galenski laboratorij (JGL) prema izvješću za 2020. godinu čak je 39 posto prihoda od prodaje ostvario na ruskom tržištu, dok su na tržištu Ukrajine imali oko 8 posto prihoda. JGL Grupa na području Rusije ima i preko 200 zaposlenih, dok u Ukrajini za njih radi nešto više od 60 ljudi.

Neke od istaknutijih hrvatskih kompanija proteklih su godina ostvarivale značajne prihode na ruskom tržištu, tako da će sankcije koje su uslijedile nakon invazije na Ukrajinu, u određenoj mjeri utjecati i na njihovo poslovanje.

Jadran Galenski laboratorij (JGL) prema izvješću za 2020. godinu čak je 39 posto prihoda od prodaje ostvario na ruskom tržištu, dok su na tržištu Ukrajine imali oko 8 posto prihoda. JGL Grupa na području Rusije ima i preko 200 zaposlenih, dok u Ukrajini za njih radi nešto više od 60 ljudi.

JGL: Slično smo doživjeli i 2014. godine

Iz JGL-a uvjeravaju da su spremni na ovu situaciju, s obzirom na to da su nešto slično doživjeli i 2014. godine nakon ruske aneksije Krima, a i da su danas kao kompanija puno pripremljeniji i otporniji, nego što su to bili prije osam godina.

Na ukrajinskom tržištu im je poslovanje zaustavljeno, s obzirom na ratne aktivnosti, dok su u objavi od prije nekoliko dana na Zagrebačkoj burzi poručili da poslovanje u Rusiji ide normalno, jedini problem tada je bilo slabljenje ruske valute – što je bilo i očekivano.

No, situacija se doslovno mijenja iz dana u dan. Rusija je najavila odgovor na sankcije, koji bi mogao uključivati i nacionalizaciju stranih kompanija, tako da bi u tom smislu i JGL mogao pretrpjeti određene gubitke.

AD Plastik u Rusiji ima dvije tvornice

Prilično veliku izloženost ruskom tržištu ima i proizvođač automobilskih komponenti AD Plastik. Prema izvješću za 2020. godinu, u Rusiji su ostvarili oko 25 posto prihoda. U Rusiji imaju dvije tvornice, koje proizvode komponente isključivo za rusko tržište. Kupci su im do sada bili uglavnom ruske podružnice velikih automobilskih proizvođača.

“Osjetni su negativni utjecaji prvenstveno kroz značajno slabljenje tečaja ruske rublje u odnosu na euro, poremećaje u dobavljačkom lancu te najave privremenog prekida rada nekih od glavnih kupaca na ruskom tržištu. Novčani tokovi iz Rusije prema matičnom društvu nisu značajna stavka za poslovanje, a likvidnost matičnog društva, uključujući i
dostupne neiskorištene kreditne linije, više su no zadovoljavajuće”, stoji u objavi AD Plastika na Zagrebačkoj burzi.

No, kao i u prethodnom slučaju, s obzirom na to da nije u pitanju samo izvoz na to tržište, već postoji i određena imovina, odnosno dvije tvornice, jasno je da bi u slučaju nacionalizacije, AD Plastik mogao ostati bez toga.

Belupo: 37 posto izvoza ostvaruju na ruskom tržištu

Prodaja na stranim tržištima koprivničke farmaceutske kompanije Belupo 2020. godine iznosila je oko 670 milijuna kuna, od čega je čak 37 posto činilo rusko tržište. No, Belupo posluje u sklopu Podravke, pa to na razini cijele Grupe nije pretjerano velika izloženost. U obavijesti koju je Podravka objavila vezano za rusko-ukrajinsku krizu navodi se da na tim tržištima Grupa ostvaruje manje od 6,5 posto prihoda od prodaje. Osim toga, kažu da su potraživanja prema kupcima na tržištu Rusije osigurana.

“Grupa Podravka će osjetiti negativne posljedice rusko-ukrajinske krize, kao i sankcija uvedenih prema Rusiji, međutim, opseg i intenzitet istih trenutno nije moguće procijeniti niti kvantificirati. Kontinuirano pratimo razvoj događanja, procjenjujemo rizike i mogućnosti njihova ublažavanja”, stoji u objavi Podravke.

Ericsson Nikola Tesla u Bjelorusiji ima podružnicu s 25 zaposlenih

Ericsson Nikola Tesla u ovom trenutku nema ugovorenih poslova na tržištima Rusije i Ukrajine, no krizu bi mogao osjetiti zbog poslova u Bjelorusiji. Naime, tamo imaju kompaniju s oko 25 zaposlenih te su radili na proširenju telekomunikacijskih mreža za lokalne operatere, kao i na informatizaciji zdravstvenog sustava. Prihodi od tih poslova prošle godine činili su oko 4 posto u ukupnoj prodaji Grupe Ericsson Nikola Tesla.

“Premda je situacija zahtjevna i neizvjesna na nekoliko tržišta, Uprava i Izvršno poslovodstvo procjenjuju da je Ericsson Nikola Tesla Grupa poslovno i financijski stabilna. Mogući prekid naših aktivnosti na tržištu Bjelorusije zasigurno bi utjecao na naše planove i rezultate posebno na planirani prihod od prodaje, operativnu marginu i operativni novčani tok, no u konačnici ne bi narušio poslovnu i financijsku stabilnost Ericsson Nikola Tesla Grupe”, navodi se u objavi na Zagrebačkoj burzi.