Kako bi preuzimanje Žita moglo riješiti nekoliko velikih muka Podravci

Ukupno ulaganje u Žito bit će 64 milijuna kuna ali moglo bi vrijediti puno više

FOTO: PIXSELL/Pixsell

Službeno je, koprivnička Podravka kupila je slovensko Žito. Vijest je objavljena na Zagrebačkoj burzi. Za 51 posto udjela u vlasništvu Žita Podravka je platila 33 milijuna eura, dok će za čitavu tvrtku trebati platiti 64 milijuna eura. Ovakav se poslovni potez mogao naslutiti i zato što je Ljubljanska burza bila privremeno obustavila trgovanje Žitovim dionicama, a sve zbog postupka prodaje.

Žito je dosad bilo u vlasništvu Slovenskog državnog holdinga, investicijskog fonda Nove Ljubljanske banke i nekih drugih povezanih investicijskih fondova i osiguravajućih tvrtki. Vlasnici su postigli cijenu od 180,1 eura za jednu dionicu, što znači da je cjelokupan iznos potreban za potpuno vlasništvo nad Žitom spomenutih 64 milijuna eura. U domaćoj valuti to bi značilo gotovo pola milijarde kuna.

Podravka na čelu slovenske prehrambene industrije

Podravka će ovim činom zasjesti na tron slovenske prehrambene industrije, s ukupnim godišnjim prihodom od oko 900 milijuna kuna. Konsolidirani prihod nakon preuzimanja Žita iznosit će oko 4,5 milijarde kuna.

“Akvizicijom Žita stvaramo novog prehrambenog lidera na tržištu Slovenije, sa značajnim potencijalom rasta na brojnim tržištima na kojima je Podravka prisutna. Ovo predstavlja snažan iskorak u internacionalizaciji poslovanja, pri čemu tržište Slovenije postaje jedno od najznačajnijih Podravkinih tržišta”, kazao je predsjednik Uprave Podravke Zvonimir Mršić.

Dodao je kako je Žito kompanija koja ima vrlo kvalitetne proizvode, prepoznatljive marke, uređen sustav poslovanja i marljive i sposobne zaposlenike, koji su sve to godinama stvarali. “Namjera nam je prije svega učiniti ovu kompaniju još uspješnijom i boljom te iskoristiti sve sinergijske učinke, koje smo u ovom spajanju prepoznali”, izjavio je Mršić prilikom potpisivanja ugovora.

U Sloveniji mišljenja podijeljena

U slovenskim se medijima daju naći podijeljena mišljenja, prenosi Tportal. Neki smatraju kako je Slovenija pogriješila što je dopustila da velike slovenske tvrtke za proizvodnju hrane i pića ili trgovina sve više odlaze u strane ruke.

Uz najnoviji prelazak Žita u hrvatske ruke, spominju i prodaju Mercatora Agrokora i nedavnu prodaju slovenskih pivovara nizozemskom Heinekenu.

Što kupnja Žita znači za Podravku

Podravka je kupnjom slovenskog Žita nakon godina najava konačno održala riječ da će se širiti u regiji. Za 33 milijuna eura koliko je platila 51 posto udjela, dobila je tvrtku vrlo sličnu sebi. Prema ocjenama stručnjaka koje u svojoj analizi ove transkcije citirao SeeBiz, obje tvrtke muči isti problem – imaju previše proizvoda i previše složen asortiman. Mnogi proizvodi prodajom ne opravdavaju svoje postojanje.

Podravka je po tržišnoj vrijednosti od 223 milijuna eura četiri puta veća od Žita, ali nikako ne uspijeva povećati prihode. Pokušali su kupnjom različitih brendova, piše SeeBiz, ali ništa nije dalo rezultata od 2008. Žito, pak, napravi 110 milijuna eura godišnje.

Kupnja Žita je i Podravkin povratak u pekarsku industriju i industriju smrznute hrane. To su dva najjača biznisa slovenske tvrtke ali Podravka se iz oba povukla u zadnje dvije godine. Analitičari misle da će Podravkin povratak u pekarstvo otežati povezivanje Podravke i Agrokora koje Ivica Todorić navodno želi.

Podravka želi smanjiti utjecaj koji država ima u vlasništvu s više od 25 udjela a udio bi do srpnja trebao pasti na 15 posto. Priča se da bi mirovinski fondovi bili voljni ući sa 100 milijuna eura. Dioničari su se složili još prije dvije godine. Uspiju li, dovršit će još jedan veliki plan, privatizaciju tvrtke.

Nakon temeljitog restrukturiranja u kojemu je podijeljeno više od 400 otkaza i gotovo 60 milijuna kuna otpremnina, Podravka je u srpnju 2014. uspjela dogovoriti sindicirani kredit od 73,4 milijuna eura s oko 3 posto kamate kod Europske banke za obnovu i razvoj i još tri komercijalne banke. Za kupovinu Žita sada mogu dignuti novi kredit ili se pokušati s dokapitalizacijom.