Nekad je nužno odabrati stranu

Predstavljen je Blackberry Motion i ne, nema fizičku tipkovnicu. Izvukli smo par stvari o njemu

Mobitel je predstavljen u nedjelju u Dubaiju

FOTO: Blackberry/Twitter

Mjesecima se već šuška da će TCL, kompanija koja sada stoji iza brenda Blackberry, predstaviti novi mobitel bez ključne karakteristike svojeg Keyonea, fizičke tipkovnice. Mobitel razvojnog imena Krypton, dobio je sada pravo ime, Motion, a izgubio je hardversku tipkovnicu Keyonea po čemu se razlikovao od svih drugih mobitela na tržištu.

Nakon propasti, brend Blackberry je prodan kineskom TCL-u, koji je ubrzo nakon toga predstavio Keyone, Android mobitel s klasičnom Blackberry tipkovnicom. Blackberry Motion pak sliči na Keyone, no s većim ekranom s prednje stranice. Srećom, TCL se nije odlučio reciklirati dizajn svojeg Alcatel Idol 4 mobitela, već je krenuo s potpuno zasebnim dizjanom, baziranim na Keyone. Motion je predstavljen u nedjelju na GITEX Technology Weeku u Dubaiju, jednoj od najvećih konferencija potrošačke elektronike na Bliskom istoku. Izvukli smo nekoliko ključnih stvari o njemu.

1. Klasičan dizajn

Već od prvog dojma, Blackberry Motion bi se mogao teško smjestiti u flagship za 2017. godinu. Nedostaje prošireni ekran od ruba do ruba, stoga se na dnu, ispod 16:9 Full HD ekrana od 5.5 inča nalazi ogromni obrub. Senzor otiska prsta se nalazi na tipki ispod ekrana koja nosi i Blackberry logotip. S lijeve i desne strane se nalaze navigacijske tipke, nešto što je većina proizvođača mobitela, čak i Samsung, polako prestala raditi. Međutim, Motion je vodootporan, s IP67 certifikatom, prvi puta za neki Blackberry.

2. Ni po specifikacijama nije flagship

Pogledamo li dublje u hardverske specifikacije, odmah nam postaje jasnije da se radi o srednjestrujaškom modelu. Osrednji Snapdragon 625 čipset je popraćen s 4 GB RAM memorije, dok pohrana ima 32 GB. Memorija je i proširiva MicroSD karticama do čak 2 TB. Motion ima Dual SIM funkcionalnost, što će biti praktično za biznis korisnike koji su ciljano tržište ovog modela. Blackberry Motion je i prvi Dual SIM mobitel predstavljen na Bliskom istoku.

3. Monstruozna autonomija

Uz veoma štedljivi Snapdragon 625 čipset, Blackberry Motion nosi za današnje pojmove monstruoznu bateriju kapaciteta 4.000 mAh. Time Blackberry tvrdi da se može prijeći 32 sata miješanog korištenja mobitela. Međutim, čak i da su malo pretjerali u marketingu, ovo će biti jedan od mobitela s najboljom autonomijom na tržištu, budući da slični modeli s istim čipsetom i manjom baterijom mogu bez problema izdržati dva dana bez punjača. Brzo Quick Charge 3.0 punjenje preko USB-C utora je također podržano, stoga se Motion puni do 50 posto kapaciteta za samo 40 minuta.

4. Sigurnost u prvom planu

Kao i drugi Blackberry modeli, Motionov operativnom sustavu u fokusu je sigurnost. Operativni sustav, koji je nažalost već pomalo zastarjeli Android 7.1, sigurniji je nego kod ostalih proizvođača. Blackberry ima svoju vlastitu sigurnosnu platformu DTEK, koja enkripciju provlači duboko kroz sustav, stoga su podaci zaključani na procesor. To znači kada bi se podaci prenijeli van mobitela, gotovo pa nemoguće bi ih bilo dešifrirati, budući da su zaključani na procesor mobitela.

Motion nosi i Locker aplikaciju, kojom se jedan dio interne memorije može zaključati u svojevrsni digitalni sef. Na taj dio interne memorije se mogu pohraniti datoteke poput slika i dokumenata, koji su pritom enkriptirani, pa se do njih može doći samo unošenjem PIN-a ili otiskom prsta. Slike iz kamere je moguće direktno pohraniti u tu sigurnu zonu, kako ih aplikacije koje vrše cloud sigurnosnu pohranu ne bi prebacile u cloud prije nego što uđu u sigurnu pohranu.

5. Hardverska tipka za kratice

S bočne strane se nalazi ipak jedna od karakteristika prijašnjih Blackberry modela, Convenience Key. Radi se ustvari o hardverskoj tipci, koja se za razliku od Samsungove Bixby tipke, može programirati na bilo koju funkciju unutar mobitela. Tako je moguće konfigurirati da se pritiskom tipke pokreće neka aplikacija ili akcija. Primjerice, moguće je pokretati i makro naredbe s nekom od aplikacija za smarthome. Time bi se, u teoriji, pritiskom tipke mogla otključati sva vrata unutar pametnog doma, otvoriti garažna vrata, upaliti svijetla unutar kuće i slično.

6. O kamerama se ne zna mnogo

Blackberryjev trenuti flagship Keyone ima jednu od boljih kamera na tržištu, istovjetnu onoj u prvoj generaciji Google Pixela, sa Sonyjevim IMX378 senzorom. Iako nema službene potvrde da se radi o istom Sonyjevom senzoru, Motion nosi jednakih 12 megapiksela s otvorom blende od f/2.0, stoga možemo pretpostaviti da su šanse dobre da su kamere iste. O selfi kameri i ne znamo previše, osim da se radi o senzoru s 8 megapiksela.

7. Pristojna cijena

Blackberry Motion će krenuti s prodajom u Ujedinjenim Arapskim Emiratima za 1.699 dirhama, a u Saudijskoj Arabiji za 1.699 riyala, što je oko 2900 kuna. U Nizozemskoj je već dostupna prednarudžba putem webshopa belsimpel.nl po cijeni od 499 eura. Druga tržišta će ovaj mobitel dobiti kasnije, a datum još nije poznat. Očekivana cijena bi trebala biti negdje između 450 i 500 dolara, što je sasvim pristojno za mobitel koji će imati jednu od najboljih autonomija na tržištu.