Premijer Tsipras danas će održati govor u grčkom parlamentu. Mora reći hoće li zemlja bankrotirati

Ne plati li Grčka 1,5 milijardu eura do 20 srpnja, zemlja ide u bankrot

Greek Prime Minister Alexis Tsipras addresses a parliament session in Athens on March 30, 2015. The EU warned Monday that Greece and its creditors had yet to hammer out a new list of reforms despite talks lasting all weekend aimed at staving off bankruptcy and a euro exit. AFP PHOTO / ARIS MESSINIS
FOTO: AFP/AFP

Grčki premijer Aleksis Tsipras danas će se parlamentu u Ateni reći kakvi su mu daljnji planovi nakon što je Grčka po prvi put preskočila isplatu rate duga MMF-u. Tsiprasovim odbijanjem uvjeta kreditora na sastanku u Berlinu kulminirala su 4 mjeseca njegova natezanja s Europskom unijom koja daljnju pomoć Grčkoj uvjetuje, kako je danas rekla kancelarka Angela Merkel “gadnim reformama.” Tsiprasova ljevičarska koalicijska vlada za to ne želi ni čuti.

Danas su MMF-u trebali platiti 300 milijuna eura ali država više nema novca pa su najavili da će sve dugove koji dospijevaju u lipnju platiti odjednom na kraju mjeseca, javlja BBC. Riječ je o ukupno 1,5 milijardi eura. Zadnja zemlja koja je to napravila bila je Zambija sredinom 1980tih. Dana 30. lipnja ističe i program pomoći EU i MMF-a Grčkoj. Unatoč današnjoj katastrofi u Berlinu, očekuje se da će Grčka i EU ipak postići neku vrstu sporazuma.

Tsipras itekako želi pomoć EU jer ako je ne dobije u idućih mjesec dana, Grčka će gotovo sigurno bankrotirati i izići iz eurozone. On, međutim, odbija kompromis sa zahtjevima Europske unije i inzistira na posve novom dogovoru koji ne uključuju drastične mjere štednje.

Sporne točke u pregovorima

Sređivanje proračuna-Vjerovnici traže da Grčka smanji proračunske izdatke za mirovine, smanji državnu birokraciju, promijeni stopu PDV-a, ukine dio poreznih olakšica te više ulaže u privatni sektor.

Porezna reforma – Premijer Tsipras odlučno odbija povećati PDV na energente i smanjiti državne dodatke na mirovine siromašnijim građanima. Ne ostavlja nikakav prostor za kompromis.

Primarni suficit – Europska unija traži od Grčke da napraviri primarni suficit proračuna od najmanje 1 posto BDP-a ove godine i 2 posto u 2016.. Grčki ministar financija Yannis Varoufakis tvrdi da je to potpuno neodrživo i predlaže 0,8 posto ove godine i 1,5 posto u 2016. Tu ima prostora za pregovore.

Odgoda plaćanja MMF-u taktiziranje u pregovorima

Premijer Tsipras je nakon propalih pregovora u Berlinu otišao u Grčku i sinoć telefonski razgovarao s njemačkom kancelarkom Merkel i francuskim predsjednikom Francoisom Hollandeom. Glasnogovornik grčke vlade rekao je novinarima da su razgovori bili “konstruktivn” što ne znači ništa. Mnogi Tsiprasovu najavu plaćanja kredita krajem lipnja tumače kao taktiziranje u pregovorima i misle da je Grčka mogla platiti MMF-u još ovaj mjesec da je htjela.Ovako, čini se da Tsipras pokušava stvarati pritisak na MMF i EU iako zemlja ako se pregovori ovako nastave srlja u bankrot. Predsjednik tijela koje okuplja ministre financija eurozone, nizozemski ministar Jeroen Dijsselbloem, nakon pregovora je izjavio da su razlike u stavovima dviju pregovaračkih strana “još uvijek prilčino velike”. Tsipras je upravo u razgovoru s njim odbio većinu prijedloga EU a to je ponovio i predsjedniku Europske komisije Jeanu-Claudeu Junckeur. Jedina stvar oko koje Dijsselbloem najavljuje neki napredak je pitanje proračunskog suficita. Na tom su polju, kaže, “vrlo blizu sporazuma.”

Pregovori u Berlinu ipak nisu bili uzaludni. Ako ništa drugo, definirali su preostala tri pitanja koja EU i Grčka zaista moraju riješiti.