Nekad je nužno odabrati stranu

Pričali smo s ljudima iz hrvatskog BSpenda koji su nedavno postavili prvi bitcoin bankomat u Ateni (i radi kao lud)

Zbog krize, broj korisnika raste iz dana u dan, kaže Vedran Kajić iz BSpenda

25.09.2014., Zagreb - Vedran Kajic i Ivan Simurina inicirali su postavljanje prvog Bitcoin bankomata u Zagrebu koji se nalazi u Tkalcicevoj ulici. 
Photo: Goran Stanzl/PIXSELL
FOTO: PIXSELL

Razočarani u politiku i prestrašeni zbog mogućnosti bankrota i izlaska iz eura, Grci sve više traže bitcoine. U Ateni je prije dva tjedna instaliran prvi bankomat za bitcoine u Grčkoj. Instalirali su ga ljudi iz BSpenda, koji su u Zagrebu instalirali i prvi bitcoin bankomat u Hrvatskoj a nakon toga i prvi takav bankomat naTajlandu.

“Otišli smo u Grčku jer smo pretpostavili da bi zbog recesije i krize s eurom u velikom gradu poput Atene interes za bitcoin mogao biti velik.” kaže Vedran Kajić iz BSpenda.

Bitcoin raste kad god je financijski sustav u krizi

vedran
prvi grčki bitcoin bankomat u knjižari orizontes u predgrađu atene

Teoretski, kad god konvencionalni financijski sutavi prolaze kroz krize, alternativne valute poput bitcoina trebale bi cvjetati. Kao decentralizirana valuta iza koje ne stoje ni države ni središnje banke, bitcoin vrijedi onoliko koliko odredi ponuda i potražnja na tržištu. Omogućava normalne financijske transakcije izvan ili paralelno s tradicionalnim financijskim sustavom i omogućava odvijanje legalne ekonomije relativno imune na turublencije financijskih sustava u krizi.

Grci, čini se, razmišljaju upravo tako. “Broj korisnika u Grčkoj raste iz dana u dan” kaže Kajić.

Tony Gallippi, suosnivač servisa za procesuiranje bitcoin transakcija Bitpay, u nedjelju je tvitao da očekuje rast vrijednosti bitcoina na 610 do 1250 dolara ako Grčka napusti euro, što bi bio jedan od rekordnih skokova. Bitcoin je trenutno na 250 dolara. Na Redditovom podforumu za bitcoin korisnici dijele savjete kako kupiti bitcoine u Grčkoj i komentiraju da bi banke koje su ostale bez kapitala “trebale razmisliti o prelasku na bitcoin.”

Nije bilo lako naći lokaciju na kojoj žele bankomat

Instalacija prvog bankomata u Grčkoj za Ivana Šimurinu, Vedrana Kajića, Vedrana Ilića-Drevena i Vladimira Klemu iz BSpenda nije bila teška operacija iako su se morali suočili s famoznom grčkom birokracijom. “Carina i ostale formalnosti prošle su dobro, puno je teže bilo pronaći lokaciju čiji će vlasnik dopustiti postavljanje bankomata za bitcoin” kaže Kajić. Pronašli su ga u knjižari Orizontes u atenskom predgrađu Acharnes. Operater je Konstantinos Pagona iz Bitnewsa.

Jedan od razloga zašto ova grčka kriza čini bitcoin tako privlačnim, jest što sve poprilično podsjeća na kolaps ciparskog bankarskog sustava 2013. kada je država uvela mjere kontrole kapitala da spriječi masovno izvlačenje novca iz banaka. Bitcoin je tu godinu započeo na manje od 20 dolara vrijednosti a do travnja je narasla 10 puta (da bi zatim opet počela naglo padati).

Vrijednot bitcoina raste dok traje grčka kriza

Mnogi su tada rast vrijednosti bitcoina pripisivali reakciji na krizu banaka ali nije bilo baš tako. U bitcoin je, naime, početkom 2013. odjednom uloženo puno novca iz Silicijske doline, netko je kupio milijun bitocoina u jednom navratu i cijena ne narasla.

Vrijednost bitcoina za vrijeme ove grčke krize raste postupno ali stalno, od 240 dolara u srijedu na 250 preko vikenda. Još je uvijek ispod vrhunaca iz 2014. kad se vrijednost kretala oko 1000 dolara ali očekuje se da će jako reagirati na ishod grčkog referenduma u nedjelju.

U međuvremenu, ekipa BSpenda priprema instaliranje novih bankomata u Vijetnamu i nekoliko na našoj obali.