Prodaja Fortenove nije uspjela. Uprava traži da dioničari sami nađu rješenje

Danas je objavljeno pismo Uprave Fortenove dioničarima. S ekonomskim analitičarima razgovaramo što to znači

Nije stigla niti jedna ponuda za Fortenovu, informirala je dioničare Uprava Fortenove. „Zapravo su napisali: prodajemo robu koju nitko neće”, komentira ekonomski analitičar Danko Sučević. Investitori, misle naši sugovornici, imaju dva razloga zašto nisu zainteresirani za prodaju.

„Prvi je nered koji traje godinama, a predstavlja se kao genijalni uspjeh stabilizacije poslovanja Agrokora. Drugi je da ima jako puno zainteresiranih za Fortenovu, ali sada svi znaju da su u problemima i da moraju prodati. Zašto kupiti nešto sada po 10 kada će se to isto moći kupiti po 8 za par mjeseci?”, tumači financijski analitičar Neven Vidaković.

Fortenova: ‘Nemamo više rješenja, pokušajte vi’

Vidaković upućuje na lošu poslovnu sliku Fortenove i činjenicu da kompanija nema plan refinanciranja milijardu eura vrijednih obveznica koje dolaze na naplatu u rujnu. Fortenova mora refinancirati dug nastao plasmanom obveznice ukupne vrijednosti 1,1 milijardi eura, čija je kamatna stopa u ovom trenutku visokih 11,2 posto.

„Svi su sada otkrili toplu vodu, a to je da je Fortenova poslovno loše vođena i da se kontinuirano rastače iznutra”, kaže jedan ekonomski analitičar. Prije nekoliko mjeseci i sama je Fortenova na čijem je čelu Fabris Peruško upozoravala da kompanija bez riješenog plana refinanciranja milijardu eura vrijednih obveznica, ima dramatično nižu tržišnu vrijednost.

Nakon što su prije dva mjeseca objavili pokretanje međunarodnog procesa ispitivanja interesa potencijalnih investitora u pismu nesankcioniranim suvlasnicima, Fortenovin menadžment traži sada od dioničara da se aktivno uključe i smisle plan za spas kompanije. Prevedeno na na razumljiv jezik, Fortneova priznaje: „Mi više nemamo rješenja, pokušajte vi.”

Poziv za Vujnovca

Javnost prepoznaje u tome Pavla Vujnovca, vlasnika Enna grupe i PPD-a. S 28 posto udjela, Vujnovac je najveći nesankcionirani suvlasnik Fortenove.

„Tekst precizno glasi we will now actively reach out to our largest non-sanctioned holders of depositary receipts and convertible bonds to explore solutions odnosno ‘aktivno ćemo se obratiti našim najvećim nesankcioniranim dioničarima…’ To znači da se sada od Pave Vujnovca, (koji je najveći nesankcionirani suvlasnik, op.a.) očekuje da predloži rješenje. Pa neka ga predloži”, kaže Vidaković. Može li Vujnovac kao ključni suvlasnik utjecati na prodajnu cijenu i hoće li je zapravo prodati samom sebi? Vidaković odgovara – može.

Problem s ruskim suvlasnicima

„To je moguće, ali će morati ponuditi fer cijenu da izbjegne tužbe. Problem je da već sada Vujnovac i njegovi ljudi neuspješno vode Fortenovu. Kupnjom Fortenove samo bi je nastavili neuspješno voditi tako da su ne bi bilo nikakve promjene u poslovanju. Procjenjujem da će preuzme li Fortenovu, krenuti u rasprodaju poduzeća”, kaže Vidaković.

Vujnovčeva tvrtka ENNA Fruit izvrsno zarađuje kao glavni dobavljač voća i povrća u Fortenovinom maloprodajnom lancu Konzum. Također, preko svojih je tvrtki odnedavno postao vlasnik velikih Konzumovih centara na Trešnjevci i Črnomercu, a njegov je bliski suradnik s kojim je povezan u drugim poslovnim pothvatima postao vlasnik Konzuma na Radničkoj cesti.

„Ne znamo je li bilo ili nije bilo ponuda, ne znamo ni kako je konzultantska kuća Lazard vodila prodaju, ali pravila igre su uvijek ista. Kad prodaješ onda možeš prodavati po bilo kojoj cijeni, ali kad nešto moraš prodati onda ne možeš uvjetovati cijenu”, objašnjava jedan od upućenih sugovornika koji je htio ostati anoniman.

Bacanje prašine

Fortenova u pismu navodi kako je prodaju ometala vlasnička struktura budući da su ruski suvlasnici (SBK Art i VTB bank) i njihovih 47,7 posto pod sankcijama.

„No nije jasno kako će nesankcionirani suvlasnici moći riješiti problem s ruskim bankama, ako su veliki potencijalni internacionalni investitori zaključili da oni ne mogu. Kako će, dakle, Pavao Vujnovac premostiti problem suvlasnika pod sankcijama, ako to nije mogao, primjerice Nestle”, pita dugogodišnji ekonomski novinar i analitičar Željko Ivanković. „Pismo tumačim kao obično bacanje prašine u oči.”

Ovo je treći put da je propala prodaja dijela Fortneove. Prošle su godine u samom fotofinišu odustali hrvatski mirovinski fondovi. Ručnu je povukao AZ Fond, odnosno njihov vlasnik njemački osiguravajući div Allianz.

Tada su mirovinski fondovi trebali ući u vlasničku strukturu Fortenova grupe, u javnosti se spekuliralo da nakon provedenog dubinskog snimanja 42,7 posto kompanije vrijedi oko 500 milijuna eura. Mirovinske fondove je zbog odustajanja prozivao premijer Andrej Plenković. Pojavio se zatim investitor iz Dubaija, misteriozni Saif Alketbi koji na sudu u Amsterdamu pokušava blokirati održavanje nove skupštine Fortenove.

Situacija nije dobra

“Situacija za grupaciju nažalost nije dobra, kako u financijskim okvirima – dospijeće obveznica, premali investicijski segmenti – tako i poslovnim – gubici tržišnih udjela, nedovoljan rast i profitabilnost. Na isto se nadovezuju vlasnički problemi”, analizira Hrvoje Japunčić.

“Pred grupacijom je treći kvartal godišnjeg poslovanja, oduvijek najbitniji i najznačajniji. Ako se pak (po)gleda aspekt da bi aktivnostima pojedinačne/sektorske (ras)prodaje određeni dionici imali više koristi, mišljenja sam da okvir povezanosti proizvodnja-maloprodaja donosi puno više benefita u današnjim makroekonomskim i poslovnim okvirima regijskog i EU poslovanja”, zaključuje.