Proizvođači već dugo žele stvoriti tanki mobitel, ali s dobrom kamerom koja ne strši. Znanstvenici su sada uspjeli

Kamera bez leće će omogućiti bolji i tanji dizajn novim mobitelima

FOTO: Apple/Apple Newsroom

Jedan od većih dizajnerskih problema današnjih mobitela je pronalazak kompromisnog rješenja između tanjeg kućišta i bolje kamere. Trenutno se to rješava ugrađivanjem kamere koja strši van kućišta mobitela, a to je najvidljivije na trenutnoj iPhone generaciji. Iako mnogima ovakve kamere ne smetaju jer koriste zaštitnu masku koja izravnava površinu, neosporno je da bi mobiteli danas bolje izgledali kada bi im stražnja stranica bila kompletno ravna.

Taj problem pokušavaju riješiti inženjeri Kalifornijskog tehnološkog instituta sa svojim radikalnim planom. Naime, kane kompletno ukloniti leće s kamere mobitela, što im omogućuje njihov super tanki čip. Nazvan je OPA (Optican phased array) i on digitalnim funkcijama zamjenjuje fizičku leću. Najjednostavnije rečeno, radi se zapravo o kameri bez leća.

Kamera je tanja, ali pritom i jeftinija

Ali Hajimiri, profesor Caltecha i glavni čovjek koji stoji iza projekta, pojasnio je kako točno radi čip. Na tankom sloju integriranog silicijskog foto senzora emulira se leća i senzor digitalne kamere, koji ne samo da štedi prostor, već i cijenu. Trenutno su senzor, leća i ostali dijelovi najdeblji dio mobitela.

No, prednosti nisu samo estetske, već i funkcionalne. Njihova alternativa trenutnim kamerama omogućuje prebacivanje s leće ribljeg oka na telefoto leću, bez korištenja pravih leća.

Promijeniti kako kamera prihvaća svjetlost

Promjene se samo trebaju napraviti u načinu na koji kamera prihvaća svjetlost. Trenutno se na smartphoneima nalaze i napredne kamere koje koriste dvije leće. One trenutno mogu biti u obliku dodatne širokokutne leće ili leće fiksnog zumiranja. OPA sustav kamera pak može postići jednake rezultate, koristeći samo jednu kameru, bez nepotrebne debljine.

Ovaj koncept zvuči iznimno uzbudljivo i jedva čekamo da se pojavi na tržištu ovakav mobitel, no projekt je još u ranim fazama razvoja. Trenutno su kamere relativno niske rezolucije i služe samo za potvrdu koncepta. Sljedeći cilj projekta je skaliranje tehnologije na veću rezoluciju.