Prvi funkcionalni 3D printani most na svijetu nalazit će se u četvrti Crvenih svjetiljki u Amsterdamu

Izgradnja prvog 3D printanog mosta trajat će oko tri ili četiri mjeseca

3D most u Amsterdamu
FOTO: Joris Laarman/AFP

Osim čarobne arhitekture, liberalnog zakonodavstva, tulipana i činjenice da je osnovno prijevozno sredstvo većini gradskog stanovništva bicikl, Amsterdam će ubuduće biti poznat po još jednoj znamenitosti.

Danska startup tvrtka MX3D ovih je dana počela s izgradnjom prvog svjetskog funkcionalnog 3D printanog mosta za pješake kojeg će nakon dovršetka ugraditi preko kanala u legendarnoj četvrti Crvenih svjetiljki.

Tehnologija 3D printanja MX3D sa šest osi rade robotski sustavi za zavarivanje i specijalnom verzijom Autodesk softvera nadilazi ograničenja koja postoje kod uobičajenog 3D printanja oslanjanjem na 3 osi, jer omogućava 3D printanje metala ili plastike bez potporne građe.

Tehnologija omogućava izradu snažne kompleksne strukture od jeftinih i otpornih materijala bez ikakvih ograničenja u pogledu oblika ili veličine.

Za lokaciju izgradnje izabrano je građevinsko zemljište na napuštenom pristaništu u Amsterdamu. Nakon dovršetka izgradnje koja će trajati između tri ili četiri mjeseca, most će biti preseljen i ugrađen preko kanala Oudezijds Achterburgwal u četvrti Crvenih svjetiljki.

Princip je zapravo prilično jednostavan. Uključuje dva robotska sustava, svaki na jednoj strani mosta i u suštini printa potpornu strukturu u zraku. Specijalno dizajnirana robotska ruka zagrijava metal na 1500 Celzijevih stupnjeva i zavaruje kap po kap metala prema nacrtu u Autodesku.

Novi pristup konstruiranju

“Do sada, robotske ruke su se koristile za printanje manjih metalnih struktura, no most će biti prvi veliki projekt u kojem se primijenjuje ova tehnologija, kazala je glasnogovornica MX3D-a Eva James za AFP. “Spojili smo naprednu tehniku zavarivanja s industrijskom robotskom rukom”, izjavio je dizajner mosta Joris Laarman. “Korištenjem inteligentnog softvera za upravljanje robotskim sustavima možemo printati vrlo kompleksne metalne oblike koje su svaki puta drugačiji”, rekao je Laarman o projektu.

Osnovni cilj projekta je prezentirati mogućnosti 3D printanja u izradi konstrukcija i promijeniti način na koji doživljavamo tradicionalne metode izgradnje. Partneri tvrtke MX3D na projektu su tehnološki fakultet u Delftu TU Delft, grad Amsterdam, Autodesk i danska građevinska tvrtke Heijmans.

Prema riječima šefa tehnologije Tima Geurtjensa, četvrt Crvenih svjetiljki je odabrana zbog svoje važnosti lokacije i povijesne važnosti dijela grada. Međutim, ekipa iz MX3D ima još veće planove. “Most bismo odmah mogli preko rijeke Ij (najveće vodene površine u Amsterdamu) ali želimo ga prvo isprobati na nekom manjem mjestu.”