Nekad je nužno odabrati stranu

Prvi put u osam godina dogovoreno je zamrzavanje proizvodnje nafte, no još je prerano za slavlje

Dogovorili su smanjenje na između 32,5 do 33 milijuna barela nafte dnevno

Za sada ništa od sporazuma o zamrzavanju nafte
FOTO: Paul Lowry/Flickr

Zemlje članice kartela OPEC postigle su dogovor o zamrzavanju proizvodnih količina sirove nafte. Riječ je u prvom takvom sporazumu od 2008. godine, koji signalizira da je Saudijska Arabija, uslijed sve jačeg pritiska niskih cijena nafte, zauzela pomirljiviji stav prema Iranu, piše Reuters.

“OPEC je danas donio izuzetnu odluku… Nakon dvije i pol godine natezanja, OPEC je postigao konsenzus u upravljanju situacijom na tržištu”, izjavio je Bijan Zanganeh, iranski ministar nafte. Zanganeh je na susretima čelnika zemalja OPEC-a redovito ulazio u sukobe sa Saudijskom Arabijom.

750.000 barela dnevno manje

On i ostali ministri kažu da se kartel dogovorio za smanjenje proizvodnje sirove nafte za 750.000 barela na dan, što znači da bi se proizvodnja OPEC-a smanjila na između 32,5 do 33 milijuna barela dnevno. Prema njihovim procjenama, do sada se proizvodnja kretala oko 33,24 milijuna barela dnevno.

Cijene nafte su na njujorškoj burzi po objavi ove vijesti narasle za više od pet posto, pa se sirovom naftom trgovalo za oko 48 dolara po barelu.

Ministar nafte u Saudijskoj Arabiji Khalid al-Falih u utorak je uoči sastanka rekao da bi se Iranu, Nigeriji i Libiji dopustila proizvodnja “maksimalnih količina u mjeri u kojoj to ima smisla”. Prema svemu sudeći, čini se da je došlo do određene promjene stava Rijada. Ranije su decidirano tvrdili da će Saudijska Arabija sudjelovati u zamrzavanju proizvodnje jedino ako svoju proizvodnju ograniče i sve druge zemlje izvoznice, uključujući i države koje nisu u OPEC-u.

Bankari su dosta oprezni

Iz Goldman Sacha procjenjuju da će sporazum OPEC-a dignuti cijenu nafte za oko 10 dolara po barelu, no i dalje su skeptični u pogledu stvarnog provođenja dogovorenih kvota, čak i ako se sporazum ratificira na sljedećem sastanku u studenom. Na tom sastanku bi se trebalo detaljno dogovoriti koliko će koja zemlja članica proizvoditi sirove nafte. U planu je i slanje poziva državama izvoznicama koje nisu članice OPEC-a, primjerice Rusiji, da se pridruže sporazumu o ograničenju proizvodnje.

Prema pisanju Bloomberga, bankari Morgan Stanleyja ističu da će se fokus sada premjestiti na izvršenje postignutog dogovora, no povijest sugerira da je sposobnost kartela da to doista učini prilično slabašna.