Rad od kuće postao je realnost i nakon izolacije. Za mene, ali i mnoge druge, pokazao se kao pun pogodak

U sektorima poput financijskog i tehnološkog, porasla je produktivnost zbog rada od doma

FOTO: Sandro Lendler

Pandemija koronavirusa nedvojbeno je postala pokretač rada od kuće. Hitan i prisilan korak rada u izolaciji za mnoge se tvrtke pokazao odličnim rješenjem. Neke kompanije, poput HT-a, uspjele su vrlo kompleksne odjele sa stotinama zaposlenika preseliti u kućne urede i više su nego zadovoljni produktivnošću. Istraživanja su pokazala da je nekim sektorima, poput financijskog, stručnih službi i tehnološkog, produktivnost zbog rada od doma porasla, a neki su pak zbog specifičnosti zabilježili pad efikasnosti. To su pravni, obrazovni i istraživački sektor.

Rad od kuće poželjan trend

Premda se život gotovo vratio u normalu, rad od kuće ostao je poželjan trend kako za radnike, tako i za poslodavce. Istraživanje kompanije za savjetovanje na tržištu nekretnina Colliers International provedeno na 3000 zaposlenika iz 25 zemalja pokazalo je kako čak 82% zaposlenika želi raditi na daljinu jedan dan ili više dana u tjednu i nakon krize. Pokazalo se i kako 71% zaposlenika koji prije izbijanja pandemije nisu radili od kuće želi raditi na daljinu barem jedan dan u tjednu. Da je njihova produktivnosti ostala ista kao kod rada u uredu vjeruje 53% zaposlenika, dok 24% njih smatra da se čak povećala.

Sandro Lendler

Stvarno iskustvo rada od doma

A kako sve to izgleda u stvarnosti, iz osobnog iskustva? Kako je situacija sa širenjem koronavirusa u Hrvatskoj postajala sve ozbiljnija, u Telegramu smo donijeli odluku prebaciti se na rad od kuće, kao što su to učinile i mnoge druge kompanije. Premda smo mi novinari na rad od kuće naviknuli jer vikend smjene radimo od doma, prelazak na konstantni rad od kuće ispočetka je bio mnogo teži nego što sam očekivao. Problematično nije samo obavljanje radnih zadataka od kuće, već to što se praktički svaki dio dana, od rada, slobodnog vremena do spavanja, uglavnom odvija unutar nekoliko desetaka kvadratnih metara stana.

Prvih nekoliko dana to i nije bio neki problem. Ustao bih kasnije nego inače, skuhao kavu i prvih nekoliko sati smjene odradio iz pidžame, što sam mislio da će mi biti jako fora. No, kako je vrijeme odmicalo, a počeli smo ulaziti u drugi i treći tjedan rada od doma, rad iz pidžame je postao pomalo naporan. Više nisam pravio neku veliku razliku između pidžame i trenirke. Naporno mi je postalo raditi i zabavljati se na istom komadu hardvera – svom laptopu. Kako bi smjena završila, instinktivno bih gasio sve poslovne aplikacije i prebacivao se na Netflix, praktički se ne pomičući iz iste poze.

Shvatio sam smisao razgibavanja usred radnog vremena

Kako su dani prolazili, shvatio sam da ipak moram učiniti neke pomake u razlikovanju službenog i neslužbenog dijela dana. Odlučio sam da ipak ne mogu raditi s kauča toliko koliko sam mislio, pa je on ostao rezerviran isključivo za “nakon smjene”, dok bi radni stol ostao rezerviran za službeni dio dana.

Shvatio sam da bi i u tom službenom dijelu dana trebalo napraviti nekakve manje pauze. Budući da je lako izgubiti pojam vremena dok se radi od kuće, iskoristio sam svoj pametni sat da me podsjeti da ustanem i prošećem svakih nekoliko sati. Nije trebalo puno šetati, dovoljno bi bilo izaći na balkon na kratko, par puta dnevno, čisto da ne bi ispalo da se osam sati u komadu nisam odvojio od laptopa.

No, sa sjedilačkim načinom života, došli su i neki bolovi za koje sam do sada samo slušao od bake, primjerice vrata i donjeg dijela leđa. Shvatio sam da moram nešto učiniti pa sam se bacio u kratki pohod na Google. Jedan od boljih načina za suzbijanje takvih boli je, saznao sam, joga. Ipak, nisam baš bio spreman raditi pozdrave suncu, no istezanja koja sam naučio iz aplikacije Pocket Yoga napravila su čuda nakon samo nekoliko dana prakticiranja. Samo ih se trebalo natjerati vježbati svaki dan. I prisiliti ne preskakati istezanja.

Sandro Lendler

Digitalni alati kao ključ produktivnosti

Kako je situacija postajala sve povoljnija, a HZJZ nam počeo preporučivati izlaske u šetnju, krenuo sam u dulja pješačenja gotovo svaki dan. Budući da druženja s prijateljima i dalje nisu bila preporučena, tih nekoliko desetaka kilometara šetnje tjedno, za moje fizičko i psihičko zdravlje bili su preporod. Svijet oko sebe, buđenje prirode, mir i tišinu koji su vladali gradom spoznao sam na sasvim osoban i poseban način.

Opuštajućim šetnjama uspio sam napraviti odmak između poslovnog i slobodnog dijela dana, budući da strategija rada za radnim stolom, uz ljenčarenje na kauču, više nije bila poželjna. Zidovi stana postajali su sve skučeniji, a ponuda serija na Netflixu sve siromašnija.

A koliko sam učinkovit? Na prvu bih čak rekao da sam mnogo produktivniji radeći od kuće, kao da sam stiješnjen u svom životnom prostoru fokusiraniji i organiziraniji. Kako ranojutarnje i kasnoposlijepodnevne sate ne provodim u gradskoj gužvi probijajući se do redakcije te do kuće, sasvim je sigurno da štedim barem dva sata dnevno koje trošim smislenije. Na produktivnost sigurno utječe i mir koji imam u svome home officeu te želja da sve obavim maksimalno brzo i kvalitetno kako bih radnu atmosferu mogao zamijeniti svojim omiljenim slobodnim aktivnostima. Sasvim je sigurno i da su mi u efikasnosti, dogovorima i realizaciji tema i projekata na kojima radim uvelike pomogli digitalni alati koje smo uveli u izolaciji.

Nezaobilazni Microsoft Teams

Prvo za čim smo posegnuli je Microsoft Teams, koji je svima besplatan za korištenje do siječnja 2021. godine, neovisno o tome koju vrstu Microsoft Office 365 paketa imali. Radi se o sveobuhvatnom alatu kojem je cilj omogućiti bolju povezanost s članovima tima. Omogućio nam je zajednički rad na datotekama i video konferencije, pa smo preko Teamsa uspjeli odrađivati redakcijske sastanke, kolegije te zajedno kreirati planove i raspored za neke velike teme. Proces je jednostavno brži i praktičniji.

Timove smo podijelili po kanalima, pa bi primjerice tim koji prati presice stožera imao svoj kanal u koji bi kolege mogli upisivati bitne stvari koje su rečene, a popodnevni tim bi primjerice imao svoj kanal. Teams nam je ustvari i najviše pomogao u dogovaranju detalja rada od kuće, budući da sastanke uživo nismo mogli održavati.

Interne edukacije za nove funkcije

Za neke interne edukacije, koje naš IT odjel priprema kada uvodimo nove stvari, odabrano je Cisco Webex rješenje. Kolega nam je tako mogao podijeliti svoj zaslon, pratiti prisutnost, plasirati ankete i pitanja uživo i preko videopoziva održati edukaciju kako koristiti neke nove značajke našeg sustava. Dobili smo i 5 GB sigurne pohrane u oblaku, pa su neki od nas dio svojih osjetljivijih datoteka prebacili u njega.

Budući da za neke stvari trebamo softver koji imamo na svojim računalima na poslu, ali i neke datoteke koje smo zaboravili prenijeti kod kuće, trebali smo i neko sigurno rješenje za povremeno logiranje u računala na poslu. Za tu svrhu koristili smo Combis ARA-RD rješenje, koje dopušta spajanje na uredsko računalo sa, primjerice, privatnog laptopa ili tableta, uz održavanje maksimalne razine sigurnosti. Proces s logiranjem je također vrlo jednostavan, korištenjem korisničkog imena i lozinke s kojim se i inače spajamo na službena računala na poslu pa nije bilo dodatnih ugađanja i tumačenja. Rješenje koristi isključivo WEB preglednik i kriptiranu vezu tako da nema potrebe za dodatnim korištenjem VPN-a.

S tim alatima, a i nekim privatnim prilagodbama, rad od kuće je meni, kao i većini kolega, mnogo lakši. Gotovo svaki dan se pitam kako bi radni dan izgledao kada ne bismo imali internet ili kada bi se u ovakvim okolnostima moralo raditi u ranim danima interneta. Sama pomisao da bih konstantno morao biti na telefonu s urednikom ili kolegama stvara mi nemalu nelagodu. Digitalni alati Microsoft Teams i Cisco Webex, a i remote konekcija Combis ARA uštedjeli su mi preko nekoliko odlazaka u redakciju.

A kako dalje?

S popuštanjem koronakrize dobili smo mogućnost birati želimo li raditi od kuće ili ćemo se vratiti u redakciju. Kako su produktivnost i obavljeni zadaci te porast čitanosti naših portala pokazali da odlično funkcioniramo i u radu na daljinu, većina je nas za sada još uvijek ostala na kućnom modu. Sasvim digitalno za nas je, barem za sada, postalo novo normalno novinarstvo.


Sadržaj omogućava Combis