Ruski milijarder Šamis sinoć je uspio preuzeti vlast u šibenskom TLM-u

Nakon tri mjeseca smijenio je pobunjenog direktora TLM Aluminiuma

FOTO: PIXSELL/Pixsell

Ruski Milijarder Igor Šamis jučer je postao predsjednik Nadzornog odbora šibenske Tvornice lakih metala (TLM), tri mjeseca nakon što je kupio kompaniju, javlja šibenski portal Tris. Uprava nije htjela ništa potvrditi do danas poslijepodne kad će održati konferenciju za novinare. Prema zasad neslužbenim informacijama, smijenjen je i glavni akter drame u TLM-u, direktor tvrtke TLM Aluminium Branimir Lepur.

Skupština dioničara na kojoj su sinoć smijenjeni stari članovi Nadzornog odbora i Uprave, trebala se održati 8. lipnja ali su je Šamis i novi direktor TLM-a Marijan Stričević sazvali ranije kako bi prekinuli blokadu koja već 3 mjeseca traje jer Lepur odbija predati kompaniju. Lepur tvrdi da Šamis i Stričević nemaju ozbiljnih namjera oporaviti TLM koji se nalazi usred teškog procesa predstečajne nagodbe, dužan je 400 milijuna kuna bankama i HEP-u, a državi više od 1.3 milijarde kuna. Nekad jak prozvođač aluminija, TLM je danas bankrotirana firma a tvornice stoje. Šamis nije htio ništa raditi dok ne uspostavi normalnu vlast u kompaniji.

Borba za vlast i prijave USKOK-u

TLM je ustrojen kao holding u kojemu Šamis, vlasnik United Grupe sa sjedištem u Luksemburgu, ima 98 posto udjela. Kompaniju je od bivšeg vlasnika Lorana Pejčinoskog kupio u veljači. Problemi su nastali kad je Branimir Lepur Šamisovu direktoru odbio predati tvrtku TLM Aluminium, tvrdeći da se tako bori za njezin spas. Sukob je eskalirao dotle da su Šamis i Stričević Lepura prijavili USKOK-u zbog krivotvorenja dokumenata, nezakonitog korištenja imovine i niza drugih kaznenih djela. Optužil su ga, ukratko, da firmu namjerno tjera u stečaj kako bi Šamis odustao, a TLM ponovno pokušala kupiti slovenska firma “Impol” koja je, tvrde, zapravo zainteresirana za dragocjeno zemljište kompanije.

Lepur je prijavio Šamisa i Stričevića, optužujući ih da su potrošili TLM-ovih 100.000 eura na hotele, restorane i odvjetnike a dio novca prebacili na svoje offshore račune. Činjenica je da nova Uprava još nije uložila ništa u kompaniju niti je dopremila sirovinu za ponovno pokretanje proizvodnje.

Slijede teški pregovori u predstečajnom postupku

Jučer su rekli da je sirovina naručena u Grčkoj ali da će biti isporučena tek kad se plati. Šamis TLM želi spašavati novim kreditima, ali njih može dobiti tek ako uspješno okonča predstečajnu nagodbu. Najveći probem su dugovi koje je država preuzela 2007. kad je Sanaderova vlada privatizirala TLM. U ugovoru o privatizaciji država je potpisala da će otpisati dugove ako TLM u 7 godina u modernizaciju proizvodnje uloži 107 milijuna eura. Taj je rok istekao u prosincu 2014. Aktualna vlada tvrdi da TLM to još nije dokazao. TLM je u tako očajnom financijskom stanju da ga prva iduća blokada iz Fine može otjerati u stečaj. Što se zaista događalo u nekad uspješnoj šibenskoj kompaniji, pročitajte OVDJE.