SAD bi mogao imati problema s plaćanjem već od početka lipnja

Stigla je procjena Dvostranačkog centra za politiku (BPC)

President Joe Biden shakes hands and takes selfies with attendees at the National Action Network's annual MLK Day breakfast.  Biden was the keynote speaker at an event honoring fomer House Speaker Nancy Pelosi, Arndrea Waters King of the Drum Major Institute, Minyon Moore of Dewey Square Group, and Ray Curry of the United Automobile, Aerospace, and Agricultural Implement Workers (UAW) union for their contributions to civil rights in the United States. (Photo by Allison Bailey/NurPhoto) (Photo by Allison Bailey / NurPhoto / NurPhoto via AFP)
FOTO: NurPhoto via AFP

Američka vlada počet će kasniti s podmirivanjem financijskih obveza između početka lipnja i početka kolovoza ako se ne podigne plafon zaduživanja, procijenio je u utorak Dvostranački centar za politiku (BPC).

Najnovija procjena instituta o “datumu X”, danu kada bi vladi moglo ponestati novca za podmirenje obveza, poklapa se s procjenom ministrice financija Janet Yellen, koja je prošli tjedan upozorila da bi problemi s plaćanjem mogli krenuti već 1. lipnja.

Ruski rulet sa zakonima SAD-a

U veljači institut BPC, koji pomno prati rasprave u Kongresu o limitiranju duga, procijenio je da bi novca u državnoj blagajni moglo ponestati između ljeta i rane jeseni. Sada su pomaknuli datum na početak lipnja, ako Kongres ne podigne važeći plafon zaduživanja od 31,4 bilijuna američkih dolara.

Slabe prihode u proljetnoj sezoni podnošenja poreznih prijava dodatno je pogoršala odobrena odgoda plaćanja poreza obveznicima u nekim područjima pogođenima jakim olujnim katastrofama, uključujući veći dio Kalifornije i određene okruge u Georgiji i Alabami, do 16. listopada.

Te su odgode povećale šanse da državnoj blagajni uzmanjka novca već početkom lipnja. “Sljedeći tjedni bit će ključni za procjenu snage državnih novčanih tokova”, rekao je Shai Akabas, direktor ekonomske politike u BPC-u. “Ako se rješenje ne postigne prije lipnja, moglo bi se reći da dužnosnici iz dana u dan igraju ruski rulet sa zakonima SAD-a, riskirajući financijsku katastrofu građana i države”, upozorio je Akabas.

Možda može ‘provući’ do 30. lipnja

Ako pak porezni prihodi ministarstvu financija omoguće podmirivanje obveza do sredine lipnja, vlada bi se, prema procjenama tromjesečnih uplata poreza s rokom dospijeća 15. lipnja, vjerojatno mogla ‘provući’ do 30. lipnja, navodi BPC u analizi.

Na taj datum ministarstvu financija otvorit će se mogućnost zaduživanja za dodatne 143 milijarde dolara obustavom reinvestiranja dospjelih ulaganja u Fond za mirovine državnih službenika i invalida i u Fond za zdravstvene beneficije umirovljenika u poštanskim službama. Na raspolaganju će im biti i druge izvanredne mjere, navodi Reuters.

“U takvom scenariju, dodatni prostor stvoren tim mjerama podupro bi kapacitete ministarstva financija za podmirivanje obveza barem do početka srpnja, a možda i nekoliko tjedana nakon toga”, objašnjavaju u BPC-u.

Biden se sastaje s dijelom Kongresa

Najnovija procjena BPC-a ugrubo se podudara s revidiranom procjenom neovisnog instituta CBO-a o “znatno većem riziku” nepodmirivanja obveza od početka lipnja. Tijekom dana predsjednik Joe Biden trebao bi se sastati s predsjednikom Zastupničkog doma Kongresa Kevinom McCarthyjem i drugim čelnicima Kongresa kako bi razgovarali o opcijama za rješenje spora demokrata i republikanaca oko ograničenja zaduživanja.

Biden je dosad odbijao pregovarati o zahtjevima republikanaca za smanjenjem potrošnje u zamjenu za podizanje plafona zaduživanja, a sada je ipak spreman razgovarati o smanjenju deficita, bude li plafon podignut.

U ovoj odluci nema dobrih opcija

Yellen je u ponedjeljak upozorila da bi blokada podizanja plafona zaduživanja zadala ozbiljan udarac američkom gospodarstvu i oslabila status dolara kao svjetske rezervne valute, rekavši za CNBC da “nema dobrih opcija” pri odlučivanju koje račune platiti.

Ekonomisti upozoravaju da bi dugotrajni problemi s plaćanjem mogli gurnuti američko gospodarstvo u duboku recesiju i poljuljati stabilnost globalnog financijskog sustava koji je izgrađen na američkim obveznicama. Ulagači se već pripremaju za moguće posljedice i traže znatno više prinose na kratkoročne američke državne dužničke papire koji dospijevaju na naplatu početkom lipnja, napominje Reuters.