Samsung će, pod pritiskom investitora, morati razmisliti o temeljitom restrukturiranju poslovanja

Investitori zahtijevaju dizanje dividendi i izlistavanje na Nasdaqu

(FILES) This file photo taken on September 30, 2016 shows  an advertising for the Samsung Galaxy note 7 at la Defense, a business district near Paris.
Samsung Electronics plunged eight percent on October 11, 2016 after it called an unprecedented halt to sales of its troubled Galaxy Note 7 handset, while most regional markets struggled to maintain an early energy-fuelled rally. The world's biggest smartphone maker dragged Seoul's KOSPI down 1.2 percent after it told customers to stop using their Galaxy Note 7 devices and called a halt to worldwide sales, as US officials warned the phones could blow up.
 / AFP PHOTO / LIONEL BONAVENTURE
FOTO: AFP/AFP

Izložen sve jačim pritiskom investitora, južnokorejski tehnnološki div Samsung Electronics u utorak je objavio da će povećati dividende i u sljedećih šest mjeseci razmotriti prijedlog osnivanja holding kompanije i izlistavanje na internacionalnim burzama.

Osim toga, obećali su i da će dovesti vanjske savjetnike koji će im pomoći u osmišljavanju optimalne korporativne strukture, piše New York Times.

Razdvajanje u holding i operativnu kompaniju

Priopćenje je objavljeno nedugo nakon što je američki hedge fond Elliott Management zatražio od kompanije poduzimanje određenih koraka kojima bi se učvrstila vrijednost dionica kompanije, a ti koraci uključuju osnivanje holdinga i izlistavanje na američkoj tech burzi Nasdaq.

Samsung se u posljednjih godinu dana, a osobito nakon skandala s eksplozivnim telefonima, nalazi na meti ulagača koje sve više nervira komplicirana i zapletena korporativna struktura grupacije i izostanak bilo kakvih ozbiljnijih dioničarskih beneficija.

Stoga su iz fonda Elliot Management zatražili da se Samsung razdvoji u dvije kompanije izlistane na burzi: holding kompaniju u kojoj će kontrolu držati obitelj Lee i operativnu kompaniju u okviru kojeg će poslovati Samsung Electronics, odnosno biznis s telefonima, čipovima, televizorima i ostalom elektronikom, piše NYT. Iz fonda traže i isplatu jednokratne dividende u iznosu od 30 trilijuna wona dioničarima.

Eksplozivni telefoni nisu jedini problem

Iako Elliott Management drži tek manji vlasnički udio u Samsungu, njihovo pismo pozdravili su i ostali dioničari, pogotovo nakon posljednjih problema u kompaniji. Najveća je, naravno, bila afera s eksplozivnim Galaxy Note 7 telefonima, koja je kompaniju do sada stajala oko pet milijardi dolara.

No iz Elliott tvrdi da Samsung ima još nekoliko ozbiljnih problema. U pismu poslanom ove jeseni, upozorili su da se zbog komplicirane i netransparentne korporativne strukture unutar grupacije, prava vrijednost Samsungovog biznisa ne odražava na vrijednost dionice.

Individualnim investitorima u Sjedinjenim Državama je jako teško kupiti dionice Samsunga, pa bi razdvajanje i izlistavanje ne međunarodnim burzama, uz pojednostavljivanje funkcioniranja kompanije, moglo donijeti znatan rast vrijednosti.

Borbe između dioničara i obitelji

Elliott je prošle godine pokušao sudskim putem zaustaviti spajanje Samsung C&T i Cheil Industries tvrdeći da to nije u interesu dioničara, jer je udruživanje omogućilo konsolidaciju moći u rukama Jay Y. Leeja, mlađeg sina predsjednika uprave Samsunga Lee Kun-hee, koji je nakon infarkta 2014. godine u prilično lošem zdravstvenom stanju.

Iako su Elliottove intervencije podržali međunarodnni investitori, u Južnoj Koreji ih se percipira kao kapitalističke grabljivce, jer se tamo tzv. chaebol, odnosno veliko kompanije u obiteljskom vlasništvu u pravilu snažno odupiru izvanjskim uplitanjima. No ovoga puta bi se možda stvari mogle i drugačije odigrati.

Razdvajanje ispravan potez za vrijednost dionice

“Razdvajanje u dvije kompanije bilo bi vrlo pozitivno za dionicu”, ocijenio je za CNN Mark Newman, analitičar u Bernstein Research, koji tvrdi da bi se time mogao otvoriti prostor za rast vrijednosti od 750 tisuća wona (odnosno 651 dolara) vrijednosti. “Nakon restruktiruranja, očekujemo osjetno poravnavanje između de facto vlasnika Samsung grupacije i ostalih dioničara, i sam time, više beneficija za dioničare, poput dividendi i otkupa dionica”, istaknuo je.

Samsung nije odmah udovoljio baš svim zahtjevima investitora i tek treba vidjeti hoće li biti išta od korporativnog preslagivanja. Za sada su pomirljivo potvrdili da će dignuti dividendu za više od jedne trećine i u nadolazećem razdoblju otkupiti više dionica. Kompanija je najavila da će povećati dividendu za 2016. godinu za 30 posto na 4 bilijuna wona (3,4 milijarde dolara) što bi značilo da će dividenda po dionici iznositi oko 28.500 wona, odnosno 24 dolara.