Samsung i Samsonite rade na pametnoj prtljagi. Znači li to kraj gužvama zbog prtljage na aerodromima?

Tehnološki gigant i poznata marka prtljage udružili su se u zajedničkom projektu

FOTO: Twitter

Čini se da se vječitoj noćnoj mori s prtljagom na aerodromima pomalo već nazire kraj. Samsung i Samsonite udružili su se u pokušaju da naprave pametnu prtljagu. Torba bi na sebi trebala imati GPS, kako bi se mogla pratiti, te sustav koji bi vlasnika obavještavao kad se previše udaljio od nje. Očito, radi se o sličnom principu, koji već funkcionira sa Samsungovim Gearom.

“Pametna prtljaga moći će komunicirati sa svojim vlasnikom, ali treba činiti i više od pukog javljanja svoje lokacije”, kazao je izvršni direktor Samsonitea Ramesh Tainwala za Daily Mail. Dodao je kako sa Samsungom rade na nečemu što neće biti samo puki tehnološki trik.

Mora znati više od pukog slanja lokacije

Osim što će moći javiti svoju lokaciju, torba će slati signal i kad bude ukrcana i iskrcana iz zrakoplova, ali i ako ju netko bude otvarao. Samsonite radi i na tome da torba sama prati svoga vlasnika, udaljena tek nekoliko centimetara od njega. Međutim, zasad je problem s tim prototipom veličina motora, koja zauzima više od trećine površine torbe.

“Rani prototipovi koje smo razvili koriste motore koji zauzimaju trećinu površine i teže 20 kilograma”, kaže Tainwala. Dodaje kako su ipak optimistični. Samo treba vremena.

Rade na torbi koja će sama odraditi check-in

S druge strane, Samsonite surađuje i s aviokompanijama na razvoju prtljage koja će sama odraditi check-in na aerodromu. Udružili su se s Emiratesima, Lufthansom i KLM Air Franceom. Ova bi se prtljaga trebala sama čekirati na aerodromu, neovisno o vlasniku.

Aviokompanije rade na tehnologiji koja će, ugradnjom čipa u torbu, omogućiti da se torba zabilježi onoga trenutka kad se pojavi na aerodromu. Onoga trenutka kad putnik stupi na aerodromsko tlo, čip omogućava identifikaciju i prtljage i njezina vlasnika, te obavi check-in bez bespotrebnog i dugotrajnog čekanja u redu.

Torba će imati ugrađen čip sa svim informacijama

U ugrađenom čipu bit će pohranjena destinacija, odnosno tura leta, pomoću njega bit će moguće procijeniti težinu prtljage, a potom će se generirati kod koji će vrijediti samo za to putovanje i biti poslan na telefon vlasnika.

“Nema razloga da prtljaga ne bude povezana. Ako vi možete komunicirati sa svojom torbom, nema razloga da i aviokompanija to ne može”, kaže Tainwalla. Još jedna od stvari na koje se mora obratiti pozornost bit će to da se putnici ne spajaju s torbama tijekom leta.

Čini se, doista, da će dani nesnosnih gužvi, panike i nervoze na aerodromima uskoro biti stvar prošlosti.