Saudijci tvrde su jeftinom naftom počeli potapati američku fracking industriju

IAEA objavila da je broj fracking bušotina u SAD-u pao 60 posto

Saudijska Arabija kaže kako se njihova strategija natjecanja s konkurentima u proizvodnji nafte, poput američkih fracking kompanija, pokazala uspješnom. Najveći svjetski izvoznik sirove nafte ostao je dominantna sila na globalnom tržištu.

Od travnja je proizvodnja nafte u Saudijskoj Arabiji iznosila 10,3 milijuna barela dnevno, a nema naznaka da će mijenjati svoju strategiju na slijedećem sastanku OPEC-a, koji se održava idući mjesec u Beču.

Pad cijena nafte smanjio ulaganja

“Nema sumnje da je pad cijene nafte smanjio ulaganja u skupu eksploataciju nafte američkih fracking kompanija, bušenja u dubokim vodama i drugim skupim tehnikama”, rekao je jedan dužnosnik Saudijske Arabije Financial Timesu.

Međunarodna agencija za energiju (IEA), vodeći svjetski prognozer za energiju, je u srijedu objavila podatke koji podržavaju saudijske tvrdnje. U Agenciji kažu da se broj fracking bušotina u SAD-u zbog nižih cijena nafte smanjio za 60 posto. Američka proizvodnja nafte iz škriljevca je u travnju pokleknula, čime je došao kraj njihovom uspješnom nizu.

Povećana proizvodnja u Iraku, Iranu i Brazilu

Međutim, IEA upozorava da je preuranjeno tvrditi da je Saudijska Arabija odnijela pobjedu u osvajanju tržišta. Kažu da se i dalje povećava proizvodnja nafte na skupim područjima za proizvodnju, poput Brazila, kao i članicama OPEC-a, Iranu i Iraku.

Neimenovani dužnosnik Saudijske Arabije je uvjeren da će zadržati vodeću ulogu na globalnom tržištu energije, unatoč rastućim alternativama fosilnim gorivima i povećanoj konkurenciji unutar i izvan OPEC-a. “Saudijska Arabija želi produžiti doba nafte. Želimo ostati glavni izvor i najveći proizvođač energije”, poručio je.

Odmak od tradicionalne politike OPEC-a

Izjava saudijskog dužnosnika dolazi 6 mjeseci nakon što je OPEC, u kojem vodeću ulogu igra Saudijska Arabija, donio odluku da zadrži povećanu proizvodnju nafte zbog povećane konkurentske proizvodnje. Ta odluka bila je odmak od uobičajene prakse OPEC-a, odnosno manjoj proizvodnji zbog očuvanja cijena nafte.

Povećana proizvodnja nafte dovela je do smanjenja cijena, koje je natjeralo međunarodne kompanije na smanjenje troškova, bušenja i radne snage. Saudijci su odluku obrazložili povećanjem pritiska na na kompanije kojima je potrebna viša cijena nafte kako bi bile profitabilne, poput američkih fracking kompanija te onima koji naftu vade iz mora ispred Brazila. Za njih su očekivali da će biti među prvima koji neće preživjeti udarac niskom cijenama.

Konkurencija se ne predaje

Mnogi analitičari ipak tvrde da je prerano reći da je Saudijska Arabija uspješna u povećanju svojeg tržišnog udjela. Podaci govore da je izvoz nafte u Indiju i Iran porastao, ali da u Kini gube utrku s Irakom i Iranom. Ni američke fracking kompanije nisu spremne priznati poraz. Industrija nafte u SAD-u je pala, ali u najvećem američkom proizvođaću nafte iz škriljevca, EOG Resources predviđaju porast značajan proizvodnje, ako cijena nafte na američkom tržištu poraste na 65 dolara po barelu i više. Trenutna cijena na američkom tržištu je 61 dolar po barelu.