Šef ECB-a upravo je postao još draži hrvatskim poduzetnicima. Evo zašto

Dok ECB zadržava jako niske kamate, hrvatski izvoz raste dvoznamenkastom stopom

Kao što se i očekivalo, Upravno vijeće Europske centralne banke (ECB) u petak je odlučilo zadržati rekordno niske kamatne stope od 0,05 posto za glavne operacije refinanciranja, od 0,3 posto na granične posudbe od središnje banke te od -0,2 posto na novčane depozite kod središnje banke objavila je Hrvatska gospodarska komora (HGK).

Europska središnja banka nakon godinu dana nastavlja s agresivnijom monetarnom politikom, kako bi omogućila veću dostpunost novca privatnom sektoru i ojačala nesiguran i neujednačen i nadasve prespor gospodarski oporavak u eurozoni te ojačala inflaciju koja se teško pribižava razini od 2 posto.

Konkurentniji izvoz i jača inflacija

Od nekonvencionalnih mjera, ostaju pri rekordno visokom monetarnom stimulansu od 60 milijardi eura ukupnog otkupa državnih obveznica i vrijednosnih papira u privatnom sektoru, a očekuje se da će tim tempom nastaviti do kraja rujna 2016. godine. Uz nisku cijenu nafte koja bi trebala doprinijeti financijskom stanju kućanstava i profitabilnosti tvrtki, do kraja iduće godine očekuje se vidljiviji oporavak. Euro pada prema ključnim valutama i izvoz postaje konkurentniji, a to bi trebalo povoljno utjecati i na inflaciju.

Prema komentarima direktora Sektora za financijske institucije, poslovne informacije i ekonomske analize HGK Zvonimira Savića koji u subotu prenosi Poslovni Puls , odluke ECB odrazit će se i na poslovanje hrvatskih kompanija, jer Hrvatska 60 posto trgovine obavlja u članicama eurozone. Tamošnja tržišta čine 55 posto našeg izvoza i 62 posto uvoza.

Pad kune prema dolaru i ubrzanje rasta

Osim toga, kuna i euro su povezani, tečajevi dolara i švicarskog franka određuju se preko tečaja eura, pa kuna u konačnici pada prema dolaru. Očekuje se da će eurozona ove godine imati 1,5 posto gospodarskog rasta i to bi stoga moglo ubrzati rast u Hrvatskoj, tvrdi Savić, najviše zbog rasta potražnje u izvozu koja ove godine u prva četiri mjeseca raste 11,4 posto i najvažniji je pokretač gospodarskog oporavka Hrvatske. “Ocjenjujemo će se na razini ove godine ostvariti neznatan rast BDP-a, od 0,3 % do 0,5 %”, ističe se u komentaru HGK.