Sega lansira kolekciju retro igara za Android i iPhone, ovaj puta besplatno

U početku će biti dostupno pet igara, a nove bi trebale stizati svaka dva tjedna

FOTO: SEGA Forever/Youtube screenshot

Tvorac jednih od najboljih igara općenito dovodi svoje naslove na mobitele, no ne prvi puta. Kada bismo pred par dana pogledali na Segine stranice na Google Play Store i Apple iTunes, neke od naslova smo već mogli pronaći. Dosad su se ti naslovi bili plaćali, primjerice za Sonica smo trebali dati 20 kn. Stvari su se promijenile ovog tjedna, kada je lansiran Sega Forever program.

Radi se o kolekciji igara, kojih će u startu biti pet, a zasebno se pokreću, međutim, povezane su međusobno. Putem kupnji iz aplikacije moći će se ukloniti reklame (za koje se nadamo da nisu previše invazivne kao kod Crazy Taxi), za 1,99 dolara. Uključene će biti i funkcije poput cloud pohrane, zbog koje ćemo pohranjena stanja igara moći nastaviti igrati na više uređaja. Nije poznato još da li ćemo moći saveati u bilo kojem trenutku ili kao nekad, kada igra dopusti.

Fora promocija na YouTubeu

Par dana prije službene najave igre, Sega je cijelu stvar vrlo dobro promovirala na YouTubeu. Kanalima koji se bave tehnologijom (ponajviše retro tehnologijom) poslali su paket u kojemu se nalazila kazeta s glazbom iz igara, a na kutiji je pisalo Sega Forever. Svi nazivi pjesama, tj. soundtrackova, su bili napisani rukom, za što se netko pošteno namučio budući da ih je morao ispisati na 512 kazeta.

Na kazeti ima glazbe iz više od pet igara, pa možemo pretpostaviti (bez službene potvrde) da će se i te igre eventualno pronaći unutar Sega Forever. Kazeta se tada fokusirala samo na #SEGAForever, zbog kojeg su nastale mnoge špekulacije, ali i postovi nostalgičara zaljubljenih u Segu, na kojima pokazuju svoju kolekciju starih konzola i igara.

Igre sa svih Sega konzola

Aplikacije će sadržavati i top liste, globalne i one od popisa prijatelja. Igre će se srećom moći i igrati offline, što u nekim Seginim mobilnim igrama do sada nije bio slučaj. Nakon prvih pet igara, svakia dva tjedna bi trebala biti dodana još jedna igra, dok točnog popisa dolazećih igara za sada nema.

Igre će pritom biti sa svih Seginih konzola, čak i do Sege Dreamcasta, predstavljene godinu dana prije Play Stationa 2. Pritom će igre biti emulacije ili direktni portovi za Android, ovisno o tome koliko je igra zahtjevna za pokrenuti na mobitelu, ali i za preprogramirati za mobitel. Budući da je lansiranje novih naslova zakazano za svaka dva tjedna, prepostavljamo da je većina igara već obrađena.

Trenutno su dostupni razni emulatori za Android i iOS, no s njima postoje određni problemi. Kao prvo, performanse i nisu toliko dobre ako je riječ o nekim novijim igrama.. Naravno, ako se radi o nekoj prastaroj igri, emulator s njom neće imati problema niti na srednjestrujaškom modelu, no kasniji naslovi bi već mogli biti problematični.

Emulatori i nisu sasvim legalni, već se nalaze u nekakvoj sivoj zoni. Legalni su samo ako se zadovolje dva uvjeta: da imate konzolu i fizičku kopiju igre. To možda i za neke igrače nije problem ako imaju popularnu Sega Game Gear, no u slučaju Dreamcasta to bi već moglo biti problematično. Dreamcast nije nikada polučio očekivani tržišni uspjeh, a u Hrvatskoj je bio veoma slabo zastupljen.

Klasici s kraja 80-ih i početka 90-ih – za sada

Među prvih pet naslova se nalazi originalni Sonic the Hedgehog, koji se do sada plaćao. Dolazi i Comix Zone, klasična tučnjava iz 1995., čija se tematika vrti oko stripova o superjunacima. Igra nije bila prva u stilu stripa, no bila je toliko napredna i dobro izvedena da je Sega temeljem nje patentirala općenito igre koje simuliraju stripove.

Screenshot/SEGA

Sljedeći naslov je Altered Beast iz 1988., ponovno tučnjava, ali je vremenski postavljena u antičku Grčku. Glavni lik je centurion ratnik kojeg je Zeus ponovno oživio kako bi spasio njegovu kćer Atenu. Posebna moć mu je da se može pretvoriti u vukodlaka i koristiti razne power-upove.

Kid Chameleon iz 1992. ima zanimljivu premisu. Glavni boss iz fikcionalne igre proširene stvarnosti “Wild Side” počinje otimati igrače, a glavni junak Casey ih pokušava spasiti nakon što i njega uvuče u virtualni svijet. Phantasy Star II iz 1990. je nastavak originala radnjom postavljen 1000 godina kasnije, a prati državnog agenta Rolfa koji pokušava otkriti zašto je zaštitnik njegovog planeta počeo neispravno raditi.