Slučaj dvije propale banke koje Italija spašava sa 17 milijardi eura pokazuje svu slabost tamošnjeg bankarskog sektora

Za vikend je trajala operacija spašavanja Bance Popolare di Vicenza i Veneto Bance

Italy's Prime Minister Paolo Gentiloni looks on before a meeting with Cameroon's President Paul Biya (not pictured) on March 20, 2017 at the Palazzo Chigi in Rome.  / AFP PHOTO / ANDREAS SOLARO
FOTO: AFP

Nakon što je Europska komisija po žurnom postupku odobrila talijanskoj vladi spašavanje dviju manjih banaka, u Rimu je priopćeno da će biti uloženo 17 milijardi eura kako bi se spriječio slom Banca Popolare di Vicenza i Veneto Banca. Inače, Veneto Banca posluje u Hrvatskoj, ima sjedište u Zagrebu i poslovnice u Puli, Poreču, Rijeci, Splitu, Zadru i Zagrebu,

Cijela operacija spašavanja dviju regionalnih banaka odvila se munjevito, tijekom ovog vikenda: najprije je Europska središnja banka priopćila u petak da su dvije talijanske banke propale ili su vjerojatno propale, te da slijedi njihovo zatvaranje. Objašnjeno je da su te dvije banke “više puta prekršile zahtjeve nadzornih organa”.

Potom je talijanska vlada u nedjelju prijepodne donijela odluku da će uložiti 4,8 milijardi eura u gotovini te 12 milijardi eura u jamstvima kako bi zaštitila novac preplašenih štediša Banca Popolare di Vicenza i Veneto Banca.

Vladino preuzimanje odgovornosti za loše kredite

Istodobno je odlučeno da se na banku Intesa Sanpaolo SpA, inače vlasnicu Privredne banke, drugu po veličini i najbolje kapitaliziranu talijansku banku, prenese dobra imovina banaka za nominalni iznos, po cijeni od jednog eura. Prije toga, razdvojena je imovina obiju banaka na dobru i lošu.

U tih 17 milijardi eura uključeno je 5,2 milijarde eura za Bancu Intesu, trošak odgovornosti Rima za loše zajmove, kao i stavke kao što su pokrivanje troškova pravne izloženosti, restrukturiranje preostalih dijelova banaka te plaćanje troškova osoblja. Preostalih 12 milijardi eura odnosi se na državna jamstava, uključujući i ona koja štite Bancu Intesu od bilo kakvog negativnog utjecaja na njezine kapitalne pokazatelje.

Inače, Intesina ponuda za kupnju dobrih dijelova tih dviju banaka bila je jedina značajna, priopćila je vlada. Banca Intesa je prije toga objavila da je spremna kupiti dobru imovinu, ali pod uvjetom da je vlada spremna preuzeti odgovornost za loše kredite. Kasno uvečer u nedjelju Europska središnja banka, Europska komisija i talijanske vlasti odlučile su da će Banca Popolare di Vicenza i Veneto Banca u ponedjeljak normalno raditi.

Izbjegavanje domino efekta u bankarskom sustavu

Na tiskovnoj konferenciji u nedjelju, premijer Paolo Gentiloni objasnio je da je vlada reagirala jer je kriza dosegnula točku koja je zahtijevala spašavanje kako bi se izbjegao rizik domino efekta na cijeli bankarski sustav, ali i da se ne bi ugrozilo gospodarstvo sjevernih talijanskih regija. Talijanske vlasti istakle su da postoji dobra šansa da će se pomoć na kraju vratiti. Europska komisija odobrila je plan spašavanja Banca Popolare di Vicenza i Veneto Banca, ali je svu odgovornost s Europske agencije za spašavanje banaka, prebacila na talijanske vlasti.

“Odluka Komisije omogućuje Italiji poduzimanje mjera kako bi se olakšala likvidacija dviju banaka”, priopćila je Margrethe Vestager, europska povjerenica za tržišno natjecanje. Tako će dvije banke biti zatvorene u skladu s nacionalnim procedurama insolventnosti, čime je izbjegnut bolan proces zatvaranja po pravilima EU-a koji predviđa da svi dioničari i štediše snose gubitke. Novac za spašavanja pribavljen je iz fonda od 20 milijardi eura koji je osnovala talijanska vlada.

Za rad Fonda talijanska vlada dobila je prethodno odobrenje iz Bruxellesa, premda je Fond žestoko kritiziran jer je njegovo djelovanje u protivnosti s načelom da se novac poreznih obveznika ne može trošiti za spašavanje bolesnih banaka. Inače, talijanske vlasti zatražile su već u ožujku odobrenje Bruxellesa da dokapitalizacijom iz opreza pomognu te dvije posrnule banke, no, tada je EU komisija odbacila taj zahtjev.

Zajednički manjak od oko 6,4 milijardi eura

Zajedno, dvije banke čine samo 2 posto talijanskog depozita. No postoji rizik da bi njihove poteškoće mogle potkopati povjerenje u druge talijanske banke koje imaju jednako velike portfelje problematičnih zajmova i nedostatnog kapitala. Na sličan način početkom lipnja u problemima se našla i Banco Popular, peta po veličini španjolska banka.

No, vlada u Madridu je po hitnom postupku, u skladu sa nacionalnim zakonima, prodala Banco Popular najvećoj španjolskoj banci Banco Santanderu i pri tomu nije potrošila novac od poreznih obveznika. Dvije Veneto banke, na najzorniji način odražavaju sve slabosti talijanskog bankarskog sektora koji se pokušava riješiti tereta od oko 200 milijardi eura loših zajmova, zbog čega već godinama pati od niske profitabilnosti i nedostatka kapitala.

Banca Popolare di Vicenza i Veneto Banca imaju kombinirani kapitalni manjak od oko 6,4 milijardi eura. Talijansku Vladu međutim već čekaju novi, još veći izazovi u konsolidaciji bankarskog sektora. Već su morale biti zatvorene četiri manje banke, a sada valja spasiti i staviti pod kontrolu Banca Monte dei Paschi di Siena, četvrtu po veličini talijansku banku, čiji problemi također obiljno ugrožavaju stabilnost talijanskog bankarskog sustava.