Snapchat razvija novi video chat s kojim navodno planira napasti Facebookov Messenger

Misle da mogu sustići Messenger zbog zabavnijeg i slobodnijeg iskustva korisnika

Snapchat testira poboljšanu funkciju za video pozive kojom navodno planira napasti Facebookov Messenger. U medije su procurili screenshotovi koje je u ponedjeljak prenio Business Insider i čini se da nova funkcija osim razgovora uživo omogućava i pozive te korištenje emojija, crteža i sl.

U chat će se ulaziti svajpom na imenu osobe. Trenutno radi samo s tekstom i fotografijama iz smartphonea, funkcija za video pozive još je u rudimentarnoj fazi i pokušavaju riješiti neke nespretnosti. Primjerice, sada oba sugovornika da bi razgovarala moraju cijelo vrijeme pritiskati ekran. Softver se zove “ChatV2”, piše 9to5Google, a objavljeni screenshotovi izgledaju kao da su s Androida koji vjerojatno koriste za testiranje.

Najvažnije kod ovih poboljšanja jest što otkrivaju zaokret u Snapchatovu razmišljanju o usluzi. Inače se nije puno pričalo o mogućnosti da se postave kao izravni konkurenti Messengeru, ali sada je to vidljivo i u dizajnu.

800 milijuna slika i videa dnevno

snapchat
Novo sučelje za video chat na Snapchatu Screenshot

Snapchat trenutno ima više od 200 milijuna korisnika, 100 milijuna koristi aplikaciju svaki dan, u privlačenju mlađe publike u dobi od 18 do 24 godine ne može im konkurirati nijedna društvena mreža. Preko Snapchata se dnevno razmijeni 800 milijuna fotografija i videa.

Snapchat još traži svoj poslovni model

Facebook Messenger koji je lani izdvojen u samostalnu aplikaciju, ima više od 600 milijuna korisnika i Snapchat s poboljšanim funkcijama računa da ih može stići, ponajprije zahvaljujući slobodi korisnici imaju u objavama koje se nakon kratkog vremena brišu i stickerima, emojijima, GIF-ovima i ostalim sitnicama koje život na toj mreži čine zabavnijim. Facebook je također ove zime počeo eksperimentirati s porukama koje se brišu.

S druge strane, iako ga smatraju novim digitalnim bojnim poljem i najavljuju mu veliki skok u segmentu vijesti i idućoj američkoj predsjedničkoj kampanji, Snapchat još traži svoj poslovni model. Ukinuli su naplatu filtera i pokušavaju razviti stickere kao novi kanal prihoda. Snapchat je prošle godine na brendiranim stickerima zaradio 3,1 milijun dolara, ali ima još prostora. Za usporedbu, popularna azijska društvena mreža Line na stickerima godišnje zaradi 100 miljuna dolara.

Snacphat razvija i opciju sponzoriranih geo-filtera, oznaka lokacija i događaja koje se objavljuju preko fotografija pokazujući gdje su snimljene. Geo-filteri bi trebali poboljšati targetiranje kupaca, trenutno najveći Snapchatov problem s oglašivačima, iako im ukupni prihodi od oglašavanja rastu. U targetiranju se ne mogu ni uspoređivati s Facebookom, jer o korisnicima imaju vrlo malo detalja osim rodne pripadnosti, dobi koja nije uvijek točna i lokacija.