Startupi masovno izbjegavaju izlazak na burze, a ovo su mogući razlozi

Na tržištu je 131 startup vrijedniji od milijarde dolara i nijedan ne želi IPO

FOTO: Christopher Galluzzo/AFP

Prema podacima koje je objavila američka softverska kompanija Dealogic, ove je godine na burzu izišlo 28 tehnoloških kompanija, što je čini najgorom godinom za inicijalne javne ponude u toj industriji od 2009. Lani su na burze izišle 62 tehnološke kompanije, a 2013. njih 48.

U takvoj atmosferi vijest da je australska softverska firma Atlassian ovoga tjedna na IPO-u na Nasdaqu napravila 462 milijuna dolara prometa na rekordnoj procjeni tržišne vrijednosti od 4,4 milijarde dolara, dočekana je s puno emocija.

Najvrjedniji startupi ne žele izići na burzu

Ulagači su jedva dočekali dobru vijest o novim tehnološkim dionicama na tržištu. Sve veći broj “jednoroga”, kompanija koje prije IPO-a postižu vrijednost veću od milijarde dolara poput Ubera, Airbnb, SpaceX ili Spotifyja, odgađa izlazak na burze. Od 131 takve kompanije, nijedna ne pokazuje naznake da bi u idućoj godini mogla najaviti IPO .Zasad pronalaze dovoljno privatnih ulaganja i postižu vrtoglave vrijednosti. Uber, primjerice, u najnovijoj rundi traži 2,1 milijardu dolara, što bi procjenu vrijednosti kompanije moglo podići iznad 62 milijarde dolara.

Analitičari koje je u ponedjeljak citirao TechCrunch kažu da ovakav trend podsjeća na situaciju s početka financijske krize, a da su tamo gdje su stale tehnološke, trend preuzele biotehnološke kompanije.

Dionice masovno padaju ispod cijene s IPO-a

I one tehnološke kompanije koje su ove godine izišle na burzu, razočarale su rezultatima, cijena dionica pola tih kompanija sada je ispod cijene na inicijalnoj javnoj ponudi. Neke su, poput Etsyja, pale i 40 posto, a neke su odlučile podcijeniti dionicu na IPO-u u odnosu na zadnje privatne runde, kako su to učinli Box i Square.

Činjenica jest da su investitori ove godine donekle promijenili kriterije, traže efikasnije kompanije, koje osim rasta prihoda mogu osigurati i stabilan profit, poput Fitbita cijena čije dionice je od IPO-a u lipnju narasla 56 posto.

Deezer i HelloFresh odustali od izlaska na burzu

Najveći IPO ove godine bio je First Data koji je iznosio 2,8 milijarde dolara, a ukupna vrijednost svih tehnoloških IPO-a bila je 9,4 milijarde dolara. Pola svih IPO-a bila je na Nasdaqu, pola na NYSE. Prema podacima PitchBooka, najviše je u takve dionice uložio venture fond Bessemer.

Tržište IPO-a ne smanjuje se samo u Americi, europske tehnološke kompanije također oklijevaju, glazbeni streaming servis Deezer i servis za dostavu hrane HelloFresh odustali su od najavljenih IPO-a, a zbog kombiniranog efekta slabljenja tržišta i slabosti u poslovanju kompanija, očekuje se nastavak takvog trenda.

Iako je izlazak na burzu za europske startupe nešto teži nego za američke, tržišta kapitala su povezana a ulagači su globalni. Prema podacima Fortunea, europski startupi koji iziđu na burze u pravilu imaju bolje performanse od američkih, pa se činjenica da odustaju i da im cijene dionica padaju smatra pokazateljem ozbiljnih problema.

Europske burze mogle bi oživjeti trend IPO-a

Sonali de Rycker iz fonda Accel Partners na konferenciji TechCrunch Disrupt u Londonu postavila je zanimljiv okvir za analizu stanja u Europi i Americi. Ona tvrdi da u eurozoni postoji nekoliko različitih IPO tržišta i da sve što se događa u Americi utječe na ulagače u EU. “Broj IPO-a smanjio se 15 posto” rekla je De Rycker, “Tržište nešto želi reći. Kad tražite privatne ulagače, dovoljno je da jedan ili dvoje povjeruju u vašu priču. Za IPO trebate desetke ulagača tako da očigledno imamo problem ponude i potražnje”.

U 2016. će na burze izlaziti dvije vrste startupa

Europska su tržišta donekle stabilnija od američkih, ali firme koje izlaze na njih prosječno su mlađe od američkih i već iduće godine upravo bi europske burze mogle popraviti globalni trend IPO-a u tehnološkoj industriji.

U 2016. na burze će, zaključuju analitičari, ići dvije vrste kompanija. Dobre kompanije sa čvrstim poslovnim modelima i one koje će biti prisiljene na IPO je više neće moći do dovoljno novca kroz privatna ulaganja. Očekuje se najviše IPO-a kompanija specijaliziranih za sigurnost, skladištenje podataka i razvoj softvera.