Što smo mogli naučiti o tržištima iz sumanutih burzovnih reakcija na Trumpovu pobjedu

Nakon potopa u srijedu, tržišta su se oporavila za nekoliko sati

Traders work on the floor of the NYSE at the Opening Bell at the New York Stock Exchange on Wall Street in New York City on August 24, 2015. U.S. stocks plummeted on Monday, following a renewed rout in global markets, under severe pressure from continued fears of slowing growth in China spilling over internationally. The Dow Jones industrial average fell as much as 1,089 points in the open.    Photo by John Angelillo/, Image: 256353833, License: Rights-managed, Restrictions: WORLDWIDE RIGHTS AVAILABLE EXCLUDING USA &  FRANCE ONLY. End users shall not licence, sell, transmit, or otherwise distribute any photographs represented by eyevine, to any third party., Model Release: no, Credit line: Profimedia, Eyevine
FOTO: Profimedia, Eyevine

Burzovni indeks Dow Jones u četvrtak je završio na rekordnoj razini, skočivši za 218.19 bodova, odnosno oko 1,2 posto na 18,807.88 bodova. Star rekord, koji je dan i pol nakon pobjede Trumpa potučen iznosio je 18,873.66 bodova.

Dan ranije, u srijedu, neočekivana vijest o pobjedi Donalda Trumpa na izborima potaknula je rasprodaju i pad burzovnih indeksa na svim važnim svjetskim tržištima, pad dolara te snažan rast cijene zlata, tradicionalno percipiranog kao sigurne investicije.

Što oscilacije govore o tržištima?

Ni tri sata kasnije, tržišta su se počela oporavljati od početnog šoka, a burzovni indeksi rasti, brišući prethodne gubitke, da bi dan kasnije, kao u slučaju industrijskog Dow Jones indeksa, dosegnuli nove rekorde. Što ovakve silovite oscijacije govore o tržištima?

Jedno tjedan dana ranije, piše Business Insider, većina ljudi koji se bave investicijskim strategijama ne bi predvidjela rekordni skok indeksa da su izborne ankete kojim slučajem pokazale da Donald Trump vodi u predsjedničkoj utrci. Trumpa se naime percipiralo kao nepredvidljivog kandidata, a tržišta su sklona svaku nepredvidljivost tumačiti kao rizik. Kako je pobjeda Trumpa postala sve izvjesnija, tržišta su inicijalno malo podivljala, da bi se ubrzo zatim oporavila.

Slična situacija dogodila se i nakon Brexita. Iako su ankete uoči referenduma u Velikoj Britaniji tvrdile kako većina Britanaca želi ostati u EU, dogodilo se upravo suprotno, a na tržištima je privremeno zavladao kaos. Kako se situacija u međuvremenu stabilizirala, čini se kako možemo zaključiti da su tržišta mnogo osjetljivija na iznenađenja i neizvjesnost nego na ishod političkih događanja, kakav god njihov predznak bio.

Nepouzdane ankete i prve reakcije ulagača

“Na neki način, ponosan sam na tržišta, odnosno činjenicu da su se tako brzo stabilizirala”, rekao je Jeff Kleintop, šef globalnih investicijskih strategija u brokerskoj kući Charles Schwab za Business Insider. “Naučili su lekciju na Brexitu kako ne treba nužno slijediti prve reakcije na tržištu.”

Ankete uoči predsjedničkih izbora, kao i u slučaju Brexita, potpuno su promašile u svojim predviđanjima, što je doprinijelo intenzitetu reakcija na tržištima. “Sve je to prilično ludo. Anketari bi odreda trebali dobiti otkaze. Tržišta nisu bila pripremljena na ovo”, kazao je glavni tržišni strateg burze u Melbourneu Chris Weston.

U oba slučaja, ankete koje su se provodile prije predsjedničkih izbora i prije referenduma o izlasku Velike Britanije iz Europske unije, ozbiljno su podbacile, što je doprinijelo pomalo paničnim prvim reakcijama ulagača koji se se, baš kao i nakon Brexita, počeli rješavati riskantnih ulaganja.

Preslagivanje portfelja

Većina investitora odmah je počela preslagivati portfelje, što se u slučaju predsjedničkih izbora u Sjedinjenim Državama vidjelo istoga dana, jer su najveći dobitnici na burzama bile industrijske, energetske, financijske i farmaceutske kompanije, odnosno sektori koji će najviše profitirati ako se Trump bude držao onoga što je obećao tijekom kampanje.

Analitičar Tom Lee iz Fundstrata, firme koja se bavi istraživanjem tržišta i konzaltingom, još je u ponedjeljak, dakle prije izbora, za Business Insider kazao kako će burzovni indeksi privremeno podivljati bez obzira pobjedi li Hillary Clinton ili Donald Trump. Lee je također ispravno predvidio i da će dionice skočiti ako Trump pobjedi.

Tržišta mrze neizvjesnost

Samo neki od razloga kojima je to obrazložio su činjenice kako je više od 100 biznismena podržalo Trumpovu kandidaturu, primjerice Carl Ichan i John Paulson, a među njegovim predizbornim obećanjima su smanjenje korporativnih poreza i veće investicije u infrastrukturu.

Ono što je sasvim izvjesno jest da tržišta ne vole neizvjesnost i nepredvidljivost, ali čini se da su počela mnogo brže reagirati na političke promjene. Kleintop je objasnio da je tržištima trebalo tri mjeseca za oporavak nakon što je kriza dosegnula vrhunac, točnije, kada je 2011. godine Kongres donio odluku o rezanju državne potrošnje i razini deficita.

Nakon Brexita, tržištima su trebala tri dana za stabilizaciju, a nakon pobjede Trumpa na izborima, samo tri sata. Jedino što je sigurno, napomenuo je, da će tržišta i dalje biti volatilna, odnosno, rasti, pa padati, pa zatim ponovno rasti.