Nekad je nužno odabrati stranu

Stvari za Credit Suisse stvarno ne izgledaju dobro, sada su pod velikom istragom SAD-a zbog poreznih utaja

Ugledna švicarska banka nalazi se pod nizom istraga i optužnica

Chief Executive of Prudential PLC, Tidjane Thiam, leaves after attending the company's annual general meeting (AGM) in central London on June 7, 2010.   Under-fire Prudential chief executive Tidjane Thiam apologised to shareholders on Monday for the failed takeover of US insurance giant AIG's Asian unit AIA and vowed to work to regain their trust.       AFP PHOTO/BEN STANSALL / AFP PHOTO / BEN STANSALL
FOTO: AFP

Svjetski bankarski biznis potresa novi skandal. Najprije su mediji, pozivajući se na dobro obaviještene izvore, objavili da američko Ministarstvo pravosuđa istražuje financijske operacije Credit Suisse Group AG’s u Izraelu. Potom je u Zurichu glasnogovornica Credit Suissea, jedne od najuglednijih i najvećih europskih banaka objavila da je ta financijska institucija pokrenula vlastitu istragu o poslovanju u Izraelu.

Također je prenijela medijima da je banka poslala na odmor, odnosno suspendirala, petoricu službenika koji se nalaze pod međunarodnom kriminalnom istragom. Sva petorica, među kojima je i jedan visokopozicionirani član menadžmenta banke, radili su na izraelskom desku Credit Suissea.

Kršenje američkih poreznih zakona

Švicarski list Schweiz am Sonntag, pozivajući se na dobro obavještene izvore bliske istrazi, objavio je da su svi oni sudjelovali u pripremi inicijalne javne ponude za jednu izraelsku tehnološku kompaniju, a američko Ministarstvo pravde sumnjiči ih da su pomagali klijentima u kršenju američkih poreznih zakona. Riječ je ljudima koji imaju dvojno državljanstvo Izraela i SAD-a, a službenici Credit Suisse banke omogućili su im da to prikriju pred američkim poreznim organima. Na taj način izbjegli su obvezu plaćanja poreza.

Na temelju američkog zakona FATCA (Foreign Account Tax Compliance Act) strane banke koje posluju s američkim državljanima, dužne su proslijeđivati poreznim organima SAD-a sve novčarske i imovinske transakcije tih klijenata. U zakonu stoji da su sve banke u svijetu dužne surađivati te usklađivati napore s američkim vlastima kako bi se što efikasnije kontroliralo cjelokupno poslovanje klijenata koji imaju američko državljanstvo.

Prije manje od dvije godine Credit Suisse banka proglašena je u SAD krivom zbog sličnog krimena: pomaganja klijentima s američkim državljanstvom da na prevaru izbjegnu plaćanje poreza. Nakon završene istrage i predočenih dokaza, Credit Suisse bank pristala se nagoditi te platiti 2,8 milijardi dolara kazne različitim regulatorima. Kao dio nagodbe u kojemu je priznala krivnju, Credit Suisse bank preuzela je obvezu da zatvori sve račune američkih klijenata koji nisu prijavili imovinu koja podliježe plaćanju poreza.

Deseci švicarskih banaka pod istragom

Credit Suisse pristala je također da jedan super-kontrolor, kojega postavlja New York Department of Financial Services, nadzire sva bankovna poslovanja s klijentima koji imaju američko državljanstvo. Istodobno, Wegelin, jedna od najstarijih švicarskih banaka, prestala je s poslovanjem 2013., nakon što je, zbog pomaganja utajivačima poreza, morala platiti kaznu od 58 milijuna dolara.

To, međutim, nisu jedine istrage koje se u SAD vode protiv neke švicarske banke: procjenjuje se da se trenutno ispituje poslovanje nekoliko desetaka švicarskih banaka zbog sumnje da su, pogodujući svojim klijentima, ozbiljno narušavali američki porezni sustav. Najčešće se radi o skrivanju gotovine, zlata i nakita te druge imovine kako bi se izbjeglo plaćanje poreza. Neki slučajevi već su razriješeni: dio banaka priznao je krivnju, pristao se nagoditi sa sudskim organima te platiti visoke kazne kako bi spriječile da ih se sudski procesuira.

Istodobno, Credit Suisse Group nalazi se i pod istragom milanske policije te talijanskih poreznih i financijskih institucija zbog optužbi da su svojim klijentima pomagali neprijavljenu imovinu prenositi na off-shore kompanije. Sumnja se da je 14 milijardi eura prebačeno na račune off shore kompanija, a da na te transkacije nije plaćen porez. Već je utvrđeno da je Credit Suisse vodila obavljala poslove za oko 13 tisuća bogatih talijanskih klijenata.

Nezakonite aktivnosti iz Istočne Europe

Kako bi umirili javnost, talijanska policija priopćila je da nisu svi ti bogataši pod istragom, niti se sumnjiče da su kršili zakone. Credit Suisse sve je te talijanske optužbe opovrgla, tvrdeći da u svom poslovanju striktno poštuje talijanske zakone te da je njeno poslovanje neprestano fokusirano na čvrsto pridržavanje domaćim zakonima i proceduri. No, talijanska policija provodi istragu na temelju zakona koji predviđa odgovornost za sve kompanije koje propuste spriječiti ili zaustaviti poslovanje svojih službenika koji krše zakone da bi donijeli korist svojoj kompaniji.

U aferi poznatoj po nazivu Panama papares, otkriveno je da više od 500 banaka te njihovih podružnica i filijala s tvrtkom Mossack Fonesca registriralo u Panami blizu 15.600 kompanija s ciljem izbjegavanja plaćanja poreza. Tako je britanski bankarski gigant HSBC preko svojih podružnica, surađujući s Mossack Fonescom, otvorio račune za više od 2300 tvrtki, UBS za oko 1100, Société Générale za 979, The Royal Bank of Canada za 378, Commerzbank za 92 te Credit Suisse za 1105 kompanija.

To nisu sve nevolje koje su zadesile Credit Suisse, čuvenu švicarsku bankarsku instituciju. Nedavno je tužiteljstvo u Ženevi proširilo istragu protiv Credit Suisse Group AG i nekoliko njenih službenika zbog neovlaštene trgovine i raspolaganja s računima bogatih klijenata iz Istočne Europe, a sumnjiči ih se da su podržavali i njihove nezakonite aktivnosti.

‘Usamljeni vuk radio na svoju ruku’

U siječnju ove godine banka je doživjela još jedan težak udarac. U Moskvi je uhićen jedan zaposlenik Credit Suisse bank, sa sjedištem u Ženevi, pod sumnjom da je manipulirao novcem klijenata bez njihova znanja. Nakon uhićenja, Švicarac je priznao krivnju za sve optužbe. Banka je odmah nakon toga priopćila da je riječ o “usamljenom vuku”, odnosno čovjeku koji je radio na svoju ruku, skrivajući svoje aktivnosti od ostalih bankarskih službenika.

No, oštećeni ruski klijenti, među kojima je i i bivši ukrajinski ministar Bidzina Ivanšvili, ne slažu se s tim tvrdnjama pa su poveli cijeli niz sudskih procesa protiv Credit Suiss banke. Među tužiteljima je i investicijska tvrtka Top Matrix Holding Ltd., u vlasništvu bivšeg ruskog parlamentarca Vitalija Malkina. On je u ožujku podnio prijavu protiv Credit Suisse banke zbog, navodno, kriminalno lošeg upravljanja njegovom imovinom, zbog zloupotrebe povjerenja te prevare.

Odvjetnici drugih oštećenih također tvrde da takav menadžer, koji je katastrofalno vodio poslove njihovih klijenata, to ne bi mogao raditi bez bez aktivne ili pasivne pomoći iznutra. Oni su optužili banku da nije poduzela odgovarajuće korake kako bi spriječila tog službenika u nanošenju štetu njihovim klijentima. Za razliku od njih, Credit Suisse bank, bacila je krivnju isključivo na bivšeg službenika, braneći pri tomu sustav i način rada banke.

Devijacije u poslovanju nisu slučajne

Inače, američke vlasti neprekidno kontroliraju poslovanje i UBS banke, još jednog švicarskog financijskog giganta, što najbolje ilustrira kakav je trenutni rejting tih, donedavno najuglednijih bankarskih institucija na svijetu. No, stručnjaci upozoravaju da tolike devijacije u poslovanju svjetskog bankarskog sektora uopće nisu slučajne. One su, naime, posljedica uvjeta u kojima rade njihovi zaposlenici.

Zbog krize koja je zahvatila bankarski sektor, ali i zbog toga što se dioničari banaka ne mogu pomiriti s tim da su prošla vremena kada se poslovalo bez kontrole i kada su se ostvarivale enormne zarade, od svojih zaposlenika traže da pod svaku cijenu osiguraju što veću zarada. Bankarski činovnici pak, zbog tisuća otkaza koji su već podijeljeni, boje se da bi i oni, zbog nedovoljno dobrih rezultata, mogli biti bačeni na ulicu.

Da bi to preduhitrili odlučuju se ponekad i na evidentno kršenje zakona. Premda od toga najviše koristi imaju banke, a ne pojedinci koji su kršili zakone, uprave ih se odmah odriču, svaljujući krivnju na pojedince, a ne sustav koji je uspostavljen.