Sudbonosna noć za EU. Rađa se pakt protiv Njemačke: 'Neće nam više oni određivati što ćemo i kako s novcem'

Za četvrtak navečer sazvan je dugo očekivani sastanak europskih ministara financija

Njemačka je godinama bila naviknuta da stvari idu po njenom kad je u pitanju gospodarska politika Europske unije. Međutim, sporna revizija pravila o potrošnji sugerira da se ta era ubrzano bliži kraju, piše Politico.

Za vrijeme kancelarke Angele Merkel najveće je europsko gospodarstvo često dominiralo strategijom Bruxellesa. No, to više nije slučaj. Naime, ministri financija večeras će pokušati postići dogovor u vezi Pakta o stabilnosti i rastu koji se tiče javne potrošnje.

Spomenuti Pakt kamen je temeljac ekonomskih pravila Europske unije otkako je eura. Njegova osnovna pravila o proračunskim deficitima i BDP-u ostat će ista, ali predložena reforma o kojoj će se večeras raspravljati mogla bi imati znatne posljedice po Njemačku.

Ustupci dužnicima

Nacrt reformi, u koju uvid ima Politico, daje ključne ustupke zemljama s visokim dugovima koje se nalaze uglavnom u južnoj Europi. Kako navode, predlažu se pravila koja su bolje prilagođenima okolnostima svake od država članica.

Kritičari nacrta reformi ove promjene vide kao potpuni zaokret u odnosu na ideju koju je u travnju ove godine izložio njemački ministar financija Christian Lindner. “Naš cilj je ojačati Pakt o stabilnosti i rastu, a ne oslabiti ga. Trebamo više odgovornosti”, pisao je tada Lindner za Financial Times.

Kako je u studenom došlo do naznaka da će doći do promjena, ministri financija Francuske, Njemačke i Italije čitav su mjesec održavali bilateralne sastanke. Manje štedljive zemlje bile su zabrinute da će financijske nevolje u kojima se Njemačka našla očvrsnuti njezin stav, čineći sporazum nemogućim, ali se čini kako je Berlin bio pomirljiv.

‘Politika rezova za sve’

“Budući da je Lindnerova stranka u anketama sve slabija, ovo je bila njegova prilika da pokaže malo mišića”, rekao je jedan anonimni europski diplomat. To mišljenje dijeli i Marco Buti, vodeći ekonomist Komisije od 2008. do 2019. godine.

U intervjuu za Politico, Buti je upozorio na to da će, ako Berlin pobjedi, glavno pravilo biti “Politika rezova za nas, politika rezova za sve”. Međutim, ti strahovi nisu u potpunosti nestali.

Ranije ovog tjedna, francuski i talijanski ministri financija zaprijetili su da će staviti veto na dogovor ako nova pravila glavnim gradovima ne daju više prostora za ulaganje u zelenu tranziciju i obranu. Njemačka i njezini saveznici među štedljivim zemljama članicama nisu zadovoljni time.

Smanjenje javne potrošnje

Francuski ministar financija Bruno Le Maire jasno je dao do znanja da se i dalje ne slaže s Njemačkom oko tempa kojim bi jako zadužene zemlje članice EU trebale smanjiti svoju javnu potrošnju. “Odbacit ću pravila koja bi mogla ubiti inovacije, produktivnost i rast u Europi”, rekao je.

Unatoč svemu tome, mnogi su dužnosnici optimistični u pogledu dogovora kada se ministri financija EU okupe u Bruxellesu danas i sutra. Jasno je da najnoviji kompromis nudi ustupke za oba tabora.

Međutim, čak i ako štedljiva Njemačka ne bude u potpunosti uspješna u pregovorima, za njemačke vlasti nije sve tako crno. Komisija, koja nadzire pravila, predložila je bilateralne pregovore s vladama o dugu i smanjenju deficita.

Kompromis po pitanju deficita

Međutim, najnoviji nacrt odnosi se na to da su najzaduženije zemlje obvezne smanjiti dug za najmanje 1 posto BDP-a godišnje, što je ključni prioritet za Lindnera.

Također, ključni kompromis oko kojeg su se države članice složile ovaj tjedan je taj da vlade s dugom većim od 60 posto BDP-a moraju zadržati svoje godišnje deficite na oko 1,5 posto BDP-a nakon što njihov dug počne opadati.

Ova brojka predstavlja sredinu između Njemačke, koja se zalagala za 2 posto (drugim riječima, manju potrošnju) te Italije i Francuske, koje su favorizirale 1 posto. Međutim, kako bi postigli dogovor, šefovi financija EU-a ipak će morati otkloniti i preostale prepreke tijekom današnjeg sastanka, za koji se očekuje da će se protegnuti do kasno u noć.

‘Njemačka više ne odlučuje’

Glavno neriješeno pitanje, koje je sada bojno polje između Njemačke i Italije, tiče se izračuna smanjenja deficita. Italija želi da se izračun temelji na strukturnom proračunskom saldu, koji bi isključio troškove kamata i određene učinke gospodarskog ciklusa i omogućio veću potrošnju, a ne samo na proračunskom saldu koji to ne bi omogućio.

Dok bi za nekoliko dužnosnika ovo moglo pokvariti dogovor ovog tjedna, drugi su optimističniji. “Vidio sam mnogo teže pregovore koji su završili pozitivnim ishodom”, rekao je jedan od njih. Što god se dogodilo, jasno je – Njemačka više ne odlučuje, piše Politico.