Svemirska letjelica Rosetta upravo se srušila na udaljeni komet i time okončala svoju 12-godišnju misiju

Rosseta je srušena na komet 67P/Churyumov-Gerasimenko

FOTO: Twitter/ESA Rosetta Mission

Svemirska letjelica Rosseta srušila se na udaljeni komet i time je završila svoju 12-godišnju misiju tijekom koje je napravila nekoliko važnih otkrića, piše CNN. Rosetta je na komet 2014. spustila svoju sestrinsku letjelicu pod nazivom Philae koja prikuplja informacije o karakteristikama kometa i njegovom kemijskom sastavu.

Europska svemirska agencija (ESA) koja je vodila konzorcij zadužen za ovu misiju, a u kojemu je bila i NASA, odlučila je kontrolirano srušiti Rosettu na komet 67P/Churyumov-Gerasimenko. Naime, pošto se komet sada udaljava od sunčevog sustava, sonda Rosetta, koja dobiva energiju preko solarnih panela, više ne može funkcionirati.

Slijetanje sonde izvedeno “ležernim tempom”

Njezina računala i grijači izgubilli bi svu mogućnost rada pa je odlučeno da se orbitirajuća sonda koja nije dizajnirana za slijetanje na komet, kontrolirano spusti i sruši na površinu. Airbus Defence and Space, tvrtka koja je izradila Rosettu, naglasila je da je slijetanje sonde na komet izvedeno “ležernim, hodajućim tempom” od otprilike milje na sat.

Sonda je tijekom približavanja kometu napravila neke nove, spektakularne fotografije, a nakon što je potvrđeno da je pala, kontrolori su odaslali tvitove na brojnim svjetskim jezicima sa samo dvije riječi: “Mission complete”. Znanstvenici su željeli doznati što je više moguće o strukturama koje zovu “trncima” na površini kometa 67P. Naime, vjeruju da bi to mogli biti dijelovi koji su se spojili i oformili komet u doba dok je svemir još bio mlad.

Otkriveno 16 organskih spojeva

Kako piše BBC, znanstvenik koji radi na projektu Matt Taylor rekao je kako čak ako se Rosettu stavi u hibernaciju i aktivira ju se u momentu kada komet opet bude u sunčevom sustavu, to ne garantira da će Rosetta raditi ispravno. “To je kao s rock bendovima iz 60-ih; ne želimo da Rosetta doživi jadan povratak”, rekao je Taylor.

Znanstvenici vjeruju kako komet može pružiti informacije o tome kako je Sunčev sustav izgledao u svojim počecima formiranja. Letjelica Philae koja je sletila na komet otkrila je 16 organskih spojeva uključujući četiri spoja koji nikad ranije nisu detektirani na kometima.

Misija koštala 1,4 milijarde eura

Astronom Dan Brown, profesor na britanskom Nottingham Trent sveučilištu, rekao je za CNN da je iskustvo s Rosettom bilo nevjerojatno i inspirativno. “Prisutnost kompleksnih molekula, za koje nismo znali ni da postoje na kometima, omogućuju da kometi budu izvor informacija o kompleksnim molekulama i postanku života na Zemlji.”

Iz Europske svemirske agencije su rekli kako je misija koštala 1,4 milijarde eura, a letjelica je prošla milijarde kilometara kako bi se susrela s kometom i pratila njegovu putanju oko sunca.