Svi kažu da će njemački div RWE bez problema uzeti 10 posto slovenskog tržišta maloprodaje struje

RWE je ušao u Sloveniju i u prvoj godini želi 10.000 korisnika

03.07.2014., Zagreb - Konferencija za medije povodom izvjesca o poslovanju RWE-a na trzistu elektricne energije u protekloj godini. Karl Kraus, glavni izvrsni direktor RWE Hrvatska. 
Photo: Daniel Kasap/PIXSELL
FOTO: PIXSELL

Europski energetski div RWE ušao je u srijedu na malo slovensko tržište opskrbe električnom energijom. Njemačka kompanija u Sloveniji u prvoj godini želi 10.000 potrošača a do 2020. godine želi povećati korisničku bazu 8 puta i osvojiti 10 posto tržišnog udjela.

“Vjerujemo da će ulazak tvrtke poput RWE-a, koja je aktivna u svim fazama energetskog lanca, od proizvodnje do distribucije i opskrbe energije i energetskih usluga, ojačati slovensko tržište energije, potaknuti konkurenciju i biti na dobrobit svih slovenskih potrošača.“ rekao je predstavnik RWE Grupe Karl Kraus. RWE je najavio niz akcija za privlačenje slovenskih korisnika, od posebnih tarifa do paketa za uštedu energije, zamjene žarulja i sl.

U Sloveniji rastu samo Petrol i Petrol Energetika

Prema pisanju slovenskog poslovnog lista Finance, udjel od 10 posto u Sloveniji dostižan je cilj za RWE. Cijene struje u Sloveniji miruju nakon višegodišnjeg rasta. Najveći udjel od 24,7 posto ima slovenska Elektro Energija (tvrtka kćer Elektre Ljubljana), slijedi Energija Plus kojoj udjel pada već nekoliko godina, a na trećem mjestu je GENI sa 16 posto i padom u zadnje dvije godine. Najveći dio tržišta, 2,7 posto izgubila je Elektro Celje Energija. Jedini koji su uspjeli povećati tržišni udjel od 2013. su Petrol i Petrol Energetika.

RWE je u Hrvatskoj od 2013. a koncesija koju plaćaju Hrvatskoj Elektroprivredi (HEP) ističe ove godine. U svibnju je istekao njihov ugovor s HEP-om za gradnju i pogon Termoelektrane Plomin 2 u Istri a nakon povlačenja iz Plomina najavili su novi joint venture s HEP-om. RWE je u Hrvatskoj ove godine osnovao kompaniju RWE Plin radi opskrbe poslovnih korisnika plinom jer po zakonu još dvije godine ne može nuditi tu uslugu u kućanstvima. Trenutno opskrbljuju 500 velikih kompanija.