Svijet se želi riješiti gotovine, no Indija je napravila radikalan korak - naglo je ukinula gomilu novčanica. Ne ide dobro

Nitko nije otišao daleko poput indijskog premijera, zemlja se sada bori

Indian residents queue in a line to withdraw money from an ATM in Allahabad on December 9, 2016.
Prime Minister Narendra Modi unleashed chaos with his shock announcement last month that all 500 and 1,000 rupees ($7.30, $14.60) notes -- some 85 percent of all bills in circulation -- would cease to be legal tender. The move triggered a chronic shortage of cash with people forming long queues outside ATMs and banks. / AFP PHOTO / SANJAY KANOJIA
FOTO: AFP

Ranije ovog mjeseca indijski premijer Narendra Modi pozvao je članove svog kabineta u prostoriju, naložio im da ostave mobitele na ulazu i rekao im iznenađujuću vijest: upravo je planirao otići na nacionalnu televiziju i objaviti da 90 posto papirnatog novca u zemlji uskoro neće biti zakonsko sredstvo plaćanja, piše WSJ.

Ovaj potez, koji su Modi i njegovi savjetnici pripremili u tajnosti, pokrenuo je radikalan eksperiment državne kontole i Indiju stavio na čelo globalne kampanje usmjerene protiv gotovine.

230 milijardi dolara gotovine izbačeno iz uporabe

Europska centralna banka već je primjerice najavila kako će kroz dvije godine prestati tiskati novčanicu od 500 eura. Kanada i Singapur prestali su tiskati velike novčanice, a zakondavci u Danskoj i Filipinima prepravljaju zakone kako bi građane usmjerili prema elektronskom plaćanju.

No nitko nije otišao daleko poput gospodina Modija. S ciljem borbe protiv izbjegavanja poreza, terorizma i korupcije, najveće i najčešće korištene indijske novčanice, koje su ekvivalent 20 i 100 američkih dolara, preko noći je izbacio iz upotrebe. Indijci bezvrijedne novčanice u banku mogu predati do kraja godine. Izdavat će se manje novčanice, no novi novac činit će tek četvrtinu vrijednosti gotovo 230 milijardi dolara gotovine koja je izbačena iz uporabe.

Prilično golemi rizik

Indija nije sama u stremljenjima da novac iz crnog tržišta preseli u bankarski sustav, no razmjer i brzina Modijevih poteza velik su i bolan test za ideju koja je dosada uglavnom bila tema teoretske rasprave. U zemlji u kojoj razmjerno malo obitelji plaća porez na dohodak i u kojoj se čak i velike transakcije često obavljaju gotovinom, Modijev potez izazvao je veliku distrupciju i predsatvlja ogroman rizik za najbrže rastuću veliku svjetsku ekonomiju i Modijevu popularnost.

Prodaja nekretnina znatno je pala od Modijeve objave 8. studenog. Pobuna opozicijskih stranaka zamrznula je rad parlamenta. Turisti koji su se zatekli u zemlji ne mogu kupovati suvenire i davati napojnice za usluge, a redovi na bankomatima su dugi i često puni tenzija.

Siromašni su najpogođeniji

Životi siromašnih, koji često ovise o neredovitim poslovima na crno koji se plaćaju u gotovini, ugroženi su. Nakon tjedana bezuspješnog traženja posla po svom slamu u Delhiju, bivši tvornički radnik Vijay Bhardwaj razmišlja o tome da se vrati u rodno selu i bavi poljoprivredom. No, ni tamo ga ne čekaju izvrsni izgledi. ”Da na selu ima posla, ne bi ni dolazio u grad”, rekao je reporterima Wall Street Journala.

U zapadnom gradu Morbiju, poznatom po velikom broju proizvođača keramičkih pločica, proizvodnja je pala za 30 posto. Bez gotovine kojom bi platili nadničare i vozače, gotovo trećina od 650 proizvođača pločica u gradu zatvorila je vrata. Gospodin K.G. Kundariya, vlasnik tri tvornice pločica zaposlenike je počeo dijelom isplaćivati u riži, žitu i ulju kako bi imali što jesti. Lokalne trgovine hranom nemaju dovoljno gotovine da plate prodavače, pa su proizvođači pločica počeli izdavati bonove samo kako bi se osnovne namirnice poput šećera i brašna nastavile distribuirati.

Cijelu stvar izveli preko noći

Rohit Talwar, čija kompanija u gradu Moradabad na sjeveru zemlje proizvodi svijeće i druge rukotvorine za američke brandove, pozdravio je Modijev potez, no i on ima problema s plaćanjem radnika. ”U Indiji nažalost sve u nekom trenutku uključuje gotovinu. Možete željeti da cijela zemlja pređe na elektronsko plaćanja, no ne možete to učiniti preko noći”, kaže Talwar.

Modijev plan za najavu radikalnih poteza pažljivo je kooridiniran. Njegovi ministri nisu mogli izaći iz prostorije dok Modijevo obraćanje naciji nije bilo gotovo. Vlada je potom svim bankama naredila da zatvore poslovnice do kraja dana kako bi se pripremile za navalu klijenata. No, nezamislive logističke poteškoće natjerale su vlasti da se usput prilagođavaju.

Bankarski sustav teško se nosi s promjenama

Građani su isprva ugašene novčanice mogli zamijeniti za novčanice od 500 i 2000 rupija. To se pokazalo poprilično nezgrapnim rješenjem, pa je odluka obustavljena. Gužve u bankama na nekim su mjestima bile toliko velike da su bili potrebni bataljoni zaštitara. Indijci koji imaju račun u banci (a mnogi nemaju) sada na tjedan mogu izvući 24.000 rupija (oko 2500 kuna) tjedno. Bankarski sustav teško se nosi čak i s tim limitima.

Navroze Dastur, direktor jednog proizvođača bankomata vijest je doznao preko televizije. Gotovo pola bankomata u Indiji proizvela je njegova kompanija, no gospodin Datsur nove novčanice koje bi njegovi bankomati trebali dijeliti vidio je tek tri dana nakon Modijeve objave. Nove novčanice nešto su manje od starih, što je značilo da će inženjeri morati otvoriti svaki bankomat u državi kako bi ih reprogramirali da mogu izbacivati nove novčanice. Procjenjuje da će im za to trebati dva mjeseca. ” Mislim da nisu baš shvatili količinu posla koje treba obaviti prije takvog poteza”, kaže Datsur.

Papirnati novac postaje sve ranjiviji

Iz centralne banke kažu da je gospodarstvo već pretrpjelo udar. Gospodarstvenici brinu da bi oporavak mogao potrajati i duže od godine dana. Modijeva vlada inzistira da će koristi biti velike, a najveće među njima trebale bi biti efektivnije prikupljanje poreza, bolji nadzor nad organiziranim kriminalom i točnije praćenje komercijalne aktivnosti. Branitelji gotovine u istim područjima vide rizike.

Papirnati novac s druge strane izgleda sve ranjivije. Kina i Švedska razmatraju izdavanje digitalne valute, a ECB najavljuje ukidanje novčanica od 500 eura koje su zaradile nadimak Bin Ladenice zbog svoje popularnosti među kriminalcima i teroristima.

Privikavanje na plaćanje mobitelom

Slučaj protiv gotovine lakše je braniti zbog napretka tehnologije. Kreditne kartice nisu se uspjele probiti do svih dijelova globalne ekonomije, no transakcije preko telefona čine male bezgotovinske transakcije izvedivim.
Manje od trećine Indijaca ima smartphone, a problemi sa signalom mogli bi digitalne transakcije učiniti nezgrapnim.

Bez obzira na to milijuni indijskih obrtnika koji nikada nisu uveli plaćanje kreditnim karticama privikavaju se na plaćanje putem telefona. “Sve se ovo događa zbog razvoja tehnologije. Tehnologija je veliki saveznik vladama”, kaže harvardski ekonomis Kenneth Rogoff.