Talijanska kompanija koristi pijesak za proizvodnju električne energije

Elektrana radi na principu koncentracije solarne energije koju sprema u pijesak

A general view shows the Shams 1, Concentrated Solar power (CSP) plant, in al-Gharibiyah district on the outskirts of Abu Dhabi, on March 17, 2013 during the inauguration of the facility. Oil-rich Abu Dhabi officially opened the world's largest Concentrated Solar Power (CSP) plant, which cost $600 million to build and will provide electricity to 20,000 homes. AFP PHOTO/MARWAN NAAMANI
FOTO: AFP

Jedna talijanska tvrtka pronašla je način kako iskoristiti sunčane pješčane plaže osim kao mamac za privlačenje turista. Novu namjenu su pronašli u proizvodnji energije.

Magaldi grupa koristi pjesak u proizvodnji i skladištenju energije u svojoj pokaznoj termalnoj elektrani kapaciteta 100 kilovata. Elektrana se nalazi u Salernu, nedaleko od poznatog turističkog odredišta Amalfijske obale. Zasad je u fazi testiranja, a početak proizvodnje se očekuje tijekom 2015.

„Ako ste ikad hodali po vrućem pjesku na plaži, tada znate kako pijesak zadržava toplinu. Problem vjetroelektrana je ovisnost o vjetru, a solranih o suncu. Međutim, ovom tehnologijom možete energiju koncentrirati u spremište i koristiti ga kad nema sunca“, kaže osnivač i direktor kompanije Mario Magaldi, koji je u projekt uložio 10 milijuna eura.

Pomoću zrcala zagrijavaju pijesak

Elektrana radi na principu koncentracije solarne energije (CSP), koji koristi zrcala kako bi sunčevim zrakama zagrijao pijesak. Vrući pijesak zatim proizvodi paru koja pokreće turbine i proizvodi električnu energiju. CSP tehnologija nije novost i koristi se u Španjolskoj, SAD-u, Bliskom istoku i Aziji, No, tamo se za proizvodnju energije koristi rastaljena sol, dok se u talijanskoj tvornici koristi običan silikatni pijesak koji je znatno jeftiniji.

Elektrana može proizvesti oko 500 kilovata energije korištenjem jedne turbine, što je dovoljno za opsrbu energijom manjeg grada. No ima i mogućnost dodavanja novih turbina. Glavni inženjer kompanije Matteo Mauro kaže kako elektrana može raditi i noću. „U spremištu imamo oko 270 tona pijeska, a korištenjem spremljene termalne energije paru možemo proizvoditi još šest sati nakon što sunce zađe“, objašnjava Mauro.

Magaldi kaže da bi se njegova tehnologija mogla pokazati korisnom u zabačenim područjima koje trebaju energiju. Kaže da je u kontaktu s potencijalnim klijentima u Autraliji, Južnoj Afrcici i središnjoj Americi.