Tip je od prodaje svojih selfieja zaradio više od milijun dolara. Naravno, prodavao ih je kao NFT-ove

Student iz Indonezije počeo je prodavati svoje selfieje jer mu je ideja bila smiješna

FOTO: Screenshot/Instagram

Student iz Indonezije je gotovo preko noći postao bogat nakon što je prodao NFT-ove, digitalne tokene kojima se dobiva vlasništvo nad nekim digitalnim dobrom, za više od milijun dolara. A što je dvadesetdvogodišnji Sultan Gustaf Al Ghozali prodavao? Svoje selfieje nastale proteklih pet godina. Al Ghozali je svaki dan pet godina napravio seflie, koji je kanio iskombinirati u timelapse video, kada dođe na do brojke od njih tisuću. Zadnja fotografija trebala je biti s njegove promocije nakon završetka studija, gdje se, za razliku od ostalih selifeja, htio i nasmiješiti.

“Bilo mi je smiješno za pomisliti da će neki kolekcionar htjeti kupiti fotografiju mog lica. Nisam nikada mislio da će itko kupiti moj seflie”, rekao je Al Ghozali, koji je početnu cijenu za jedan selfie postavio na tri dolara. No, nije niti taj uspjeh došao odmah. Prvu popularnost njegovi seflieji su dobili tek nakon što ih je poznati indonezijski kuhar uočio na platformi OpenSea. Tada je prodaja naprosto eksplodirala.

https://www.instagram.com/p/CYrZ_fDtPVa/

Zaradio je i od sekundarne prodaje

Al Ghozalijeva kolekcija selfieja je došla do volumena od 317 ethera, odnosno kriptovalute Etherium blockchaina u vrijednosti veće od milijun dolara. Prošloga tjedna, piše Vice, jedan Al Ghozalijev selfie se prodavao u petak za 0,247 ethera, odnosno za oko 806 dolara. No, najveća vrijednost koju je postigao jedan njegov seflie je 0,9 ethera, odnosno oko 3000 dolara.

Al Ghozali nije zaradio samo od prodaje sefliea, već i od tantijema na sekundarnu prodaju, odnosno, kada originalni kupac svoj NFT, u ovom slučaju Al Ghozalijev selife, proda drugoj osobi. Od takve prodaje dvadesetdvogodišnji student zaradio je 103.620 dolara.

Inače, NFT-ovi, odnosno Non-fungible tokens, jedna su većih tema posljednjih nekoliko mjeseci. Riječ je o obliku digitalnog tokena nalik kriptovalutama. Kupci NFT-a dobivaju vlasništvo nad nekim digitalnim dobrom, u ovom slučaju jednim selfiejem. Svaki takav NFT je unikatan, nedjeljiv i autentičan, stoga su NFT-ovi i oblik spekulativne imovine, s kojom se može trgovati. Budući da se s njima može trgovati, cijena NFT-ova, a time i cijelo tržište, naprosto su eksplodirali, a u priču s NFT-ovima se uključuju kompanije i podjedinici sa svih strana, ne samo iz tehnološkog svijeta.