Toyota će na razvoju autonomnog automobila angažirati stručnjake s MIT-a i Stanforda

Rade na autonomnom autu koji će biti znatno drugačiji od Googlevog

East Palo Alto, CA - September 4, 2015:  Kiyotaka Ise, Toyota Motor Company Senior Managing Officer and Chief Officer, announces Toyota's $50 million in funding collaboration with MIT and Stanford University for artificial intelligence and mobility research, Sept. 4, 2015 in East Palo Alto, California.   (Photo by Beck Diefenbach)
FOTO: Beck Diefenbach

Toyota je najavila pokretanje petogodišnjeg projekta vrijednog 50 milijuna dolara, u sklopu kojeg će surađivati vrhunski stručnjaci s prestižnih američkih fakulteta MIT-a i Stanforda. Cilj suradnje jest razvoj umjetne inteligencije i implemetacije te tehnologije u Toyotin autonomni automobil, javlja Re/Code.

Prema priopćenju iz kompanije, Toyota u suradnji sa vrhunskim stručnjacima ta umjetnu inteligenciju i robotiku pokreće zajedničke istraživačke centre s ciljem razvoja inteligentnih vozila koje će prepoznavati umor i raspoloženje vozača i po potrebi preuzimati upravljanje nad vozilom.

Time je japanska kompanija otklonila sumnje da posustaje u utrci razvoja autonomnih automobila. Da misle ozbiljno govori i činjenica da je kao voditelj projekta angažiran Gill Pratt koji je sve donedavno radio na razvoju robotskih sistema u agenciji DARPA, američkoj vladinoj agenciji za razvoj novih tehnologija koja radi za vojsku SAD-a.

Vožnja treba ostati zabavno iskustvo

Na zajedničkoj novinarskoj konferenciji povodom predstavljanja projekta najavili su da će njihov razvoj ići u ponešto drugačijem smjeru od onog kojim je krenuo Google sa svojim samovozećim automobilom.

Kiyotaka Ise, viši menadžer u Toyoti kazao je da će za razliku od Googla, koji je fokusiran na to da u potpunosti zamijeni vozača, tražiti način da smanji opterećenje u vožnji i istovremeno omogući vozaču da korištenje automobila ostane zabavno iskustvo.

“Trebao bi spašavati živote, poboljšati kvalitetu života i trebao bi i dalje biti zabavan”, izjavio je o Ise o Toyotinom budućem autonomnom automobilu.

Cilj je auto s kojima je prometna nesreća nemoguća

Istraživački tim s MIT-a predvodit će profesorica Daniela Rus, koja najavljuje da će razvijati napredni sustav koja omogućava automobilima bolju percepciju okruženja kako bi sustavi automobila donosili što kvalitetnije i sigurnije odluke u vožnji.

“Razvijena rješenja igrat će značajnu ulogu u smanjivanju broja prometnih nesreća i potencijalno dovesti do razvoja vozila kojim se potpuno nemoguće sudariti”, kazala je Rus.