Istraživanje pokazalo da je ekipa Wall Streeta nepopravljiva, trećina se i dalje ponaša kao Belfort

Zabrinjava činjenica da tvrtke brane prijavu takvih radnji

FOTO: Leonardo Di Caprio u 'Vuku s Wall Streeta'

Čini se da Jordan Belfort ipak nije bio jedini vuk na wall Streetu niti je samo on radio kojekakve malverzacije, da se pristojno izrazimo. U utorak je objavljeno izvješće koje pokazuje kako je wall Street i dalje pun ljudi koji u nekom pogledu dijele Belfortove svjetonazore.

Naime, trećina je financijskih direktora, koji kažu da zarađuju više od pola milijuna dolara godišnje, kazalo kako su svjedočili ili iskusili prijestupima na radnom mjestu. Četvrtina je priznala da bi provela insajdersko trgovanje, ukoliko bi im se zajamčilo deset milijuna dolara, ali i to da neće biti uhvaćeni.

Istraživanje provedeno u Velikoj Britaniji i SAD-u

Anketa je provedena na 1.200 trgovaca dionicama, menadžera portfelja, investicijskih bankara i stručnjaka za hedge fondova u Velikoj Britaniji i SAD-u. Rezultati su pokazali da gotovo jedan od pet ispitanika smatra da financijaši moraju sudjelovati u neetičkim ili ilegalnim aktivnostima ukoliko žele biti uspješni u trenutnoj financijskoj okolini. Istraživanje je provelo Sveučilište Notre Dame u suradnji s odvjetničkim društvom Labaton Sucharow.

Problemi su, kažu, veći u Velikoj Britaniji, nego u SAD-u. A možda su ispitanici bili iskreniji, piše The Guardian. Muškarci su po pitanju sudjelovanja u insajderskom trgovanju gori od žena. 27 posto muškaraca upustilo bi se u to, za razliku od 22 posto žena.

Gotovo četvrtina sumnja u kolege

23 posto ispitanih u SAD-u kazalo je kako vjeruju da su njihovi kolege sudjelovale u nezakonitim ili neetičnim radnjama. U Velikoj je Britaniji postotak nešto veći, 28 posto. Međutim, bez obzira na sve kazne, disciplinske mjere, nove propise i javne cenzure, novi su zaposlenici kazali kako imaju više povjerenja u kolege s više iskustva. Gotovo četvrtina ispitanih, koji imaju manje od deset godina radnoga iskustva, kazala je kako vjeruje da su njihovi kolege sudjelovale u nezakonitim radnjama, kako bi napredovali u poslu.

Svaki je deseti ispitani kazao kako je osjećao pritisak kompromitirati etičke standarde i kršiti zakon. Zabrinjavajuće je i da gotovo polovica ispitanika smatra kako su regulatorna tijela neučinkovita u otkrivanju provedenih malverzacija. “Najviše zabrinjava bujanje politika tajnosti i sporazuma koji pokušavaju ušutkati izvješća o nedjelima te ometaju pravo pojedinca da sudjeluje u radu vlade”, kazali su autori istraživanja Ann Tenbrunsel i Jordan Thomas.

Većina bi prijavila sporne radnje, ali ne znaju kome

Međutim, većina je ispitanih kazala kako bi prijavili ilegalno ponašanje, njih čak 89 posto. Doduše, nisu upoznati s programom regulatora. A najviše zabrinjava činjenica da 28 posto ispitanih, koji zarađuju više od pola milijuna dolara godišnje kaže kako politike poslovanja tvrtki u kojima rade zabranjuju prijavljivanje potencijalnih nezakonitih i neetičkih aktivnosti. Četvrtina takvih je morala potpisati i ugovor o povjerljivosti podataka, koji bi zabranio svaki razgovor o poslovanju tvrtke.

Autori istraživanja, pak, kažu kako bi stvarno stanje stvari moglo biti mnogo gore od onoga kako ga istraživanje predstavlja.”Gotovo polovica ispitanih, odnosno 47 posto, misle da su se njihovi konkurenti upuštali u nezakonite i neetičke radnje kako bi bili uspješniji na tržištu. Među onima koji zarađuju 500 tisuća dolara ili više godišnje taj je broj još i veći i iznosi 51 posto”, kažu autori izvješća.

“Svjesni smo da ispitanici ponekad ne žele priznati i otkriti istinu, osobito onu negativnu, a vjerojatno ni mišljenje o kompanijama u kojima rade nije pozitivno”, zaključuju autori. Istraživanje je, kažu, poslužilo za alarmiranje javnosti. Sad se zna što se otprilike događa među vukovima na Wall Streetu i ne može se reći da na malverzacije nije upozoreno.