Trešnje u Japanu procvjetale su već krajem ožujka, najranije u posljednjih 1200 godina

Znanstvenici taj fenomen pripisuju globalnom zatopljenju

FOTO: Screenshot

Cvatnja trešanja u japanskome Kyotu ove godine dosegla je vrhunac 26. ožujka, što je najranije zabilježeno u 1200 godina praćenja, kažu podaci Sveučilište Osaka. Znanstvenici smatraju kako su klimatske promjene i neprestano zagrijavanje Zemlje glavni krivci za ovu pojavu.

Prema zapisima koji sežu u 812.godinu nove ere, koje je skupljao profesor sveučilišta u Osaki Yasuyuki Aono, cvjetovi trešnje već više od tisućljeća cvatu od 10. do 17. travnja. Nažalost, ovaj se veličanstveni prizor pomiče naprijed. The Washington Post javlja da najpoznatije japansko cvijeće ima tendenciju cvjetanja svakog proljeća sve ranije, a znanstvenici taj fenomen pripisuju sve višim globalnim temperaturama.

“Evidencija cvatnje trešanja u Kyotu nevjerojatno je vrijedna za istraživanje klimatskih promjena zbog duljine bilježenja i jake osjetljivosti cvijeta trešnje na proljetne temperature”, kazao je znanstvenik s Columbije Benjamin Cook za Post, napominjući kako toplije vrijeme obično znači početak ranije cvatnje.

Kyoto se zagrijao za 6.1 stupanj

Cvjetovi trešnje su toliko osjetljivi na temperature da su stabla u Tokiju procvjetala u jesen nakon što su tajfuni potaknuli toplije vrijeme 2018. godine. Aono je procijenio da se Kyoto, od 1820. godine, zagrijao za 6.1 stupanj Celzijus.

Cvijet trešnje smatra se da je na punome vrhuncu kada procvate 80 posto cvjetova, što je obično tjedan dana od otvaranja prvoga. Niti jedno istraživanje nije ispitalo sve faktore rane cvatnje jer i drugi elementi osim klimatskih promjena mogu biti uključeni. Smatra se da je i povećana urbanizacija jedan od razloga. Bez obzira na to, ne može se poricati da je naš svijet koji se ustrajno zagrijava najčešći krivac.