U Americi su prvi put uspjeli isprintati živo ljudsko tkivo koje raste i može se obnavljati

Znanstvenici Instituta Wake Forest napravili su prvi veliki proboj u 20 godina

FOTO: Wake Forest

Skupina američkih znanstvenika s Instituta za regenerativnu medicinu Wake Forest u Sjevernoj Karolini objavila je da su uspjeli isprintati živo mišićno, koštano tkivo (dio čeljusne kosti), hrskavicu i pravo pravcato ljudsko uho, sve namijenjeno liječenju čovjeka ranjenog u ratnoj zoni. Studiju je financirao američki Vojni institut za regenerativnu medicinu.

U izvještaju objavljenom u časopisu Nature Biotechnology, stručnjaci iz Winston-Salema tvrde da su to napravili na posebno prilagođenom sofisticiranom bioprinteru koji bi nakon 20 godina eksperimentiranja zaista mogao napraviti pomak u transplantacijskoj kirurgiji. Printanje tkiva i dijelova tijela dosad je testirano samo na laboratorijskim životinjama. Ovo je prvi put da je netko isprintao tkivo u dimenzijama ljudske anatomije i za transplantaciju na ljude. Poduhvat je izuzetan jer je printano tkivo živo. Mogu ga kolonozirati krvne žile, raste i obnavlja se normalno.

Bio-tinta i mikro-kanali za hranjenje tkiva

Institut je objavio i video u kojemu se vidi kako printer proizvodi koštano tkivo za ugrađivanje u čeljust, stvarajući mikro-kanaliće kroz koje će kisik i hranjive tvari prolaziti u njega nakon što ga ugrade u tijelo pacijenta.

Direktor Instituta Wake Forest Anthnoy Atala u izjavi za Guardian rekao je kako njihov 3D bioprinter može “proizvoditi stabilno ljudsko tkivo bilo kojeg oblika”. S daljnjim razvojem, tvrdi Atala, ta tehnlogija mogla bi se koristiti za printanje živih organa ili dijelova organa za transplantaciju.

Idući zadatak-dijelovi i organi za transplantacije

Tim s Wake Foresta svoj je bioprinter razvijao deset godina. Za oblikovanje tkiva koriste biorazgradive kalupe i gelove na bazi vode u kojima su žive stanice. Idući izazov je isprintati tkivo koje dovoljno dugo može preživjeti u uvjetima operacijskih sala, kako bi ga se moglo koristiti za transplantacije.

Znanstvenici su dosad dogurali do dječjeg uha koje je u dva mjeseca nakon presađivanja ispod kože laboratorijskog miša pokazalo znakove rasta krvnih žila i hrskavice. Isprintali su mišićno tkivo, usadili ga u štakora i pratili kako se u dva tjedna u njemu formiraju živci, a fragmenti lubanje ugrađeni štakoru u drugoj studiji u pet su mjeseci stvorili novo koštano tkivo s vlastitom opskrbom krvlju.