U Škotskoj su u rad pustili prvu plutajuću farmu vjetroelektrana na svijetu. Ali, zasad, nije baš isplativa

Plutajuće vjetroelektrane na obalama Europe bi mogle opskrbljivati cijeli svijet električnom energijom

FOTO: Screenshot/Youtube

Hywind Scotland prva je plutajuća vjetroelektrana na svijetu koja je počela komercijalno proizvoditi električnu energiju. Smješten u Škotsku, pilot projekt vrijedan je 260 milijuna dolara, a u većinskom je vlasništvu norveške naftne kompanije Statoila. Manjinski partner u izgradnji ove farme je Masdar iz Ujedinjenih Arapskih Emirata, kompanija koja nudi najveće i najjeftinije solarne projekte na globalnoj razini. Ovo je prva komercijalna farma plutajućih vjetroelektrana, dok su svi drugi slični projekti bili usmjereni na istraživanje.

Razvoj plutajućih vjetroelektrana pokrenut je zbog činjenice da je 80 posto pogodnih lokacija za dobivanje energije putem vjetra smješteno na prevelikim morskim dubinama za konvencionalne vjetroelektrane. Zanimljivo je da se, recimo, na zapadnom dijelu Europe nalazi veća količina pogodnih lokacija s jačim vjetrom koje bi u teoriji mogle cijeli svijet opskrbljivati električnom energijom. No, sve su na prevelikim dubinama.

Snaga za 20.000 kućanstava

Hywind Scotland projekt pluta površini mora iznad dubine koja je između 94 do 120 metara. Vjetroelektrane su sposobne raditi na dubinama od čak 600 metara. Škotska farma zauzima površinu jednaku Gibraltaru, odnosno 6,7 kilometara kvadratnih. Ukupni kapacitet joj je 30 MW, a samo postrojenje nalazi se 20 kilometara udaljeno od obale Škotske. S tom snagom, može električnom energijom opskrbljivati oko 20.000 kućanstava.

Svaka od pet vjetroelektrana ima snagu od 6 MW, a visoke su 175 metara. Ispod površine mora nalazi se još oko 78 metara, čime joj je ukupna visina 253 metra. Ukupna težine jedne vjetroelektrane prelazi 12.000 tona. Svaka elektrana pričvršćena je lancima prosječne duljine 900 metara, s omčom promjera 50 centimetara, a svaki lanac je težak oko 400 tona. Turbina je i dodatno usidrena s još jednim lancem duljine 2.41 kilometara, težine preko 1.200 tona.

Cijena po kilovatsatu je još uvijek previsoka

S ukupnom cijenom od 260 milijuna dolara, cijena elektrane iznosi 12 dolara po wattu. Zbog svoje učinkovitosti, električna energija će se prodavati po cijeni od 25 centa po kilovatsatu. Ta cijena je četiri puta veća od uobičajene cijene električne energije u Škotskoj, čak i nakon uračunavanja državnih poticaja. Statoil se nada da će do 2030. godine uspjeti spustiti cijenu električne energije ovog postrojenja na 4,7 do 7 centi po kilovatsatu.

Prijašnji testni projekti bili su mnogo slabiji, kao na primjer prethodnik Hywind Scotlanda, Hywind 1, s 2.3 MW turbinama. Taj projekt je također financirao norveški Statoil, no zaključeno je kako je njegova efikasnost premalena u odnosu na cijenu pa nije bila komercijalno isplativa. Postoji šansa da će se slično postrojenje izgraditi i kod obala Danske, budući da je danska vlada jučer najavila nove poticaje za izgradnju vjetroelektrana, posebice onih koje se nalaze na moru.