Unatoč rekordnim financijskim rezultatima Amazona u posljednjem kvartalu, Wall Street je ostao razočaran

Zbog rasta troškova i jakog dolara, zarada po dionici niža od očekivane

Amazon je u četvrtak objavio kvartalne financijske rezultate s rekordnim profitom, no Wall Street nije zadovoljan, piše Reuters.

U posljednjem tromjesečju prošle godine u koji je uključena groznica blagdanskog shoppinga, net profit Amazona je narasla na 482 milijuna dolara. Prodaja je skočila za 21,8 posto na 35,75 milijardi dolara, no ispod očekivanja koja su ciljala 35,93 milijarde. S druge strane, unatoč najavama kako namjeravaju rezati operativne troškove kompanije nakon izvještaja za treći kvartal, troškovi su narasli za 21 posto na 34,6 milijardi.

Rast troškova dostave i jaki dolar

Analitičari krive značajno povećanje troškova dostave koji su narasli na 4,5 milijardi dolara, i veći su za 24,4 posto u odnosu na isto razdoblje lani. Osim toga, jači dolar kompaniju je stajao oko 1,2 milijarde dolara.

Financijski rezultati i odlučnost kompanije da više investira u nove segmente poslovanja i ekstremno niske margine profita opet su navele investitore na procjenjivanje koliko im Amazon može donijeti novca.

Zarada po dionici od 1 dolara, umjesto 1,56 dolara po dionici koliko je očekivao Wall Street, razočarala je investitore i srušila joj cijenu za oko 13 posto. Cijena dionice koja se prošle godine udvostručila, po objavi kvartalnih rezultata je pala za 13 posto na 551,50 dolara i izbrisala oko 30 milijardi dolara tržišne vrijednosti kompanije.

“Prema komparativnim standardima u retailu, profitabilnost Amazona je i dalje vrlo slaba”, kaže Neil Saunders, glavni analitičar ukonzultantskoj kući Conlumino specijaliziranoj za retail. Ipak Sunders je i unatoč tome optimističan u pogledu Amazona.

Kako pomiriti apetite za profitom i Bezosove ambicije

I ne samo on. “Amazon pratim već duže vrijeme i ovo nije prvi put da su ljdui počeli sumnjati u dionicu”, kaže Victor Anthony, analitičar Axiom Capital Managementa za Bloomberg. “S investicijama se nastoje približiti potrošačima i nastavljaju povećavati svoj udio u retailu. Investitori koji zadrže dionice će i dalje biti nagrađivani kao što je to bilo i u proteklih pet godina.”

No analitičari se slažu da će postati vrlo teško apetite Wall Streeta za profitom i ambicije CEO-a Jeffa Bezosa za korištenje modernih tehnologija – poput dostavnih dronova i integentnih gadgeta za kućanstva.

Amazon je na razini cijele godine ostvario najveći prihod u svojoj povijesti i prešao 100 milijardi dolara. Amazonov šef financija Brian Olsavsky branio je rezultate kompanije objašnjavajući da su tečajne razlike imale neočekivano veliki utjecaj, no da je ukupno gledajući, kompanija imala “vrlo jak kvartal i dobru godinu”.