Nekad je nužno odabrati stranu

Unatoč sankcijama i recesiji Rusija je i dalje vrlo uspješna u izvozu nafte. Ovo su 4 razloga zašto

Bloomberg donosi razloge zašto je Rusija vodeći proizvođač nafte

Russia's President Vladimir Putin (2nd R) visits a refinery of Russian oil giant Rosneft  in the Black Sea port of Tuapse in southern Russia, on October 11, 2013.  AFP PHOTO/ RIA-NOVOSTI/ POOL/ ALEXEI NIKOLSKY / AFP PHOTO / RIA-NOVOSTI / ALEXEI NIKOLSKY
FOTO: AFP

Nakon što je ruski predsjednik Vladimir Putin na nedavnom Svjetskom energetskom kongresu u Istanbulu rekao kako je Rusija spremna razmotriti zamrzavanje ili čak smanjenje proizvodnje nafte u suradnji s OPEC-om, cijena barela nafte skočila je na najveću razinu u zadnjih godinu dana. Rusija je jedan od najvećih svjetskih izvoznika energije, a Bloomberg donosi koji su ključni razlozi ruskog uspjeha.

1. Uspješno jačanje unatoč preprekama

Ruska naftna industrija dokazala je svoju snagu tijekom proteklih nekoliko godina. Naime, proizvodnja se povećavala, unatoč velikoj recesiji koja je zahvatila svijet, međunarodnim sankcijama s kojima se Rusija suočila i najvećem padu cijene nafte u posljednjem razdoblju. Rusija je u rujnu postavila rekord u proizvodnji nafte postsovjetskog razdoblja, na dnevnoj razini proizvodila je 11.1 milijuna barela. Sljedeće godine, naftne kompanije spremne su proizvesti još više, ukoliko Kremlj to želi.

2. Prošle investicije

Višegodišnja investiranja u razdolju kada je cijena barela bila 100 dolara uvijek donosi plodove. Najveći ruski proizvođači. Rosneft i Lukoil, u Sibiru imaju milijarde dolara vrijedna naftna polja. Christopher Haines iz BMI Researcha kaže kako Rusi imaju puno nafte koji mogu proizvesti po konkurentnim cijenima.

3. Iskoristili su pad vrijednosti rublje

Niske cijene nafte pogodile su rusko gospodarstvo, što je dovelo do velike recesije s najvećim proračunskim deficitom od 2010. godine. Sve je to dovelo do snažnog pada vrijednosti rublje, pala je za oko 50 posto u odnosu na dolar od 2013. godine. No, jeftinija valuta je zapravo prednost za ruske naftne kompanije. Razlog je jednostavan, za naftu koju prodaju dobivaju dolare, a usluge koje plaćaju, uključujući bušenje, plaćaju rubljima. Stoga se otvorila mogućnost povećavanja njihove zarade, a s druge strane rezanja troškova.

4. Podizanje poreza kako bi prevenirala gubitke

Gubici od nižih cijena nafte uglavnom snosi vlada, koja dobija 37 posto prihoda od nafte i plina. Prošle godine vlada je na to odgovorila iznenadnim povećanjem poreza na naftne tvrtke. To je pomoglo usporiti daljnje pogoršanje stanja u javnim financijama. Još jednu prijetnju naftnim kompanijama predvidio je prošlog mjeseca Vagit Alekperov, izvršni direktor Lukoila. “Krava koja daje mlijeko danas nije nahranjena”, rekao je 30. rujna Alekperov novinarima u Sočiju.