Upoznajte ženu koja u vlastitoj zemlji ne smije dobiti vozačku dozvolu, a smije voditi multimilijardersku tvrtku

Lubna Olayan jedna je od vodećih poduzetnica Saudijske Arabije

FOTO: Wikipedia

Saudijska je Arabija svijetu najpoznatija po nafti. Najveći je njezin svjetski izvoznik. Druga najpoznatija stvar kad je Saudijska Arabija u pitanju njezini su izrazito diskriminatorni zakoni, posebice što se žena tiče. Prema njima, žena ne smije voziti, ne smije pokazivati kosu u javnosti i ne smije napustiti zemlju bez dozvole muža.

Lubna Olayan arapska je poduzetnica. Iako u svojoj zemlji ne smije voziti, dozvoljeno joj je biti strahovito uspješna poduzetnica. Na čelu je multimilijarderskog biznisa. Prvo je bila analitičarka u J.P. Morganu, a sad nadgleda operativu Olayan Grupe na Srednjem istoku.

Kompanija koju je osnovao njezin otac

Olayan Grupa kompanija je koju je osnovao Lubnin otac 1947 godine. Sad ima 15 tisuća zaposlenika i pedeset povezanih tvrtki. Sjedište joj je u Ateni, a posluje u skoro svim sektorima saudijskoga gospodarstva, od naftnog biznisa i čelika, do fast fooda.

Rijetke su žene na čelu kompanija u Saudijskoj Arabiji. Lubna je tako jedna od malobrojnih žena, koje su imale tu sreću da ih u svijet visokoga biznisa uvede njihov otac, smatra analitičar David Butter.

Jedna od zaslužnih za poziciju kompanije danas

Ova 59-godišnjakinja sudjeluje u vođenju 40 usko povezanih tvrtki, a upravlja i s više od 4,4 milijarde dolara vrijednim saudijskim dionicama. Prva je žena izabrana u upravni odbor neke saudijske kompanije. Radilo se o saudijskoj Hollandi banci, čijih je 21,8 posto vlasništva u rukama Olayan Grupe. Između ostalog, tvrtka je za vrijeme njezina mandata počela poslovati sa Saudi Aramcom, najvećim svjetskim izvoznikom nafte.

Kroz zajednički venture s The Weir Grupom postali su jedan od glavnih saudijskih proizvođača cijevi za eksploataciju nafte. Nositelji su franšize za Burger King na Bliskom istoku i u sjevernoj Africi. Proizvode aluminij, čelik i plastiku, a lokalni su proizvođač papirnatih maramica Kleenex, Coca-Cole i pelena Huggies.

Vrijednost Olayan Grupe procjenjuje se na više do deset milijardi dolara. Vlasnici su četvero djece osnivača Sulimana Olayana, Khaled, Hayat, Hutham i Lubna i njegova udovica Mary Perdikis Olayan, rođena u Americi. Obiteljske kompanije u Saudijskoj Arabiji često puta prelaze na druge generacije, s tim da, u skladu s islamskim zakonom, sinovi primaju dvostruko više vrijednosti od kćeri, piše Bloomberg.

Najpoznatija direktorica u Saudijskoj Arabiji

U cijeloj su Olayan Grupi najvidljivije i javnosti najdostupnije sestre Lubna i Hutham. Lubna je najpoznatija ženska članica odbora i direktorica u Saudijskoj Arabiji. Prema podacija centralnog ureda za statistiku i informacije Saudijske Arabije, u zemlji tek šesnaest posto radne snage čine žene.

Udala se za Amerikanca, kojega je upoznala tijekom studija na sveučilištu Cornell. Nakon što je magistrirala na sveučilištu Indiana, zaposlila se kao financijska analitičarka u J.P. Morganu. Naglu odluku da se preseli u Rijad potaknula je očeva želja da se pridruži obiteljskoj kompaniji.

Olayan Grupa nastala iz ničega

Suliman Olayan poznat je u svojoj zemlji zato što je iz ničega stvorio veliko bogatstvo, a da nije bio u krvnom srodstvu s kraljevskom obitelji. Od dispečera, što je počeo raditi s devetnaest, deset je godina radio na glavnom saudijskom cjevovodu. Potom je od četiri tisuće dolara, koliko je dobio za hipoteku na kuću, kako bi kupio kamione i osnovao tvrtku, koja je postala temelj multimilijarderskog biznisa koji postoji danas.

Olayan Grupacija zaslužna je i za modernizaciju saudijskog društva. Donijeli su im Coca-Colu, Colgate pastu za zube, Oreo kekse i mnoge druge zapadnjačke tekovine. Olayan ima u svom vlasništvu dionice velikih globalnih tvrtki.

Tihe borkinje za ženska prava

Sestre Olayan tiho sudjeluju u borbi za ženska prava i bolju ulogu žena u saudijskom društvu. “Da ne bude zabune, nisam ni radikalna feministica niti zagovornica umjetno izmišljenih radnih mjesta za žene”, kazala je Lubna 2004. godine u New Yorku. “Ja sam zagovornica sustava u kojemu su mogućnosti rodno neutralne i meritokracije u kojoj se iz pravih razloga traži prava osoba za neku poziciju, bez obzira na spol”, zaključila je.

Radikalna feministica ili ne, činjenica jest da Lubna u 21. stoljeću u vlastitoj zemlji upravo zbog svoga spola ne može dobiti vozačku dozvolu. A može voditi multimilijardersku tvrtku. Paradoks je očit i zabrinjavajuć.