Uskoro će nam cijene poziva biti iste bez obzira iz koje EU države zvali, izvukli smo što o tome morate znati

15. lipnja stižu neke važne promjene, izvojili smo ih

Funny red head nerd sitting on the plane and holding his smart phone / editable flat vector illustration
FOTO: Getty Images/iStockphoto

Za nešto više od mjesec dana, točnije 15. lipnja, počinje vrijediti nova roaming regulacija. Kako doznaje Hina, to zapravo znači kraj različitih cijena mobilnog komuniciranja po Europi. Dakle, korisnici iz Hrvatske imat će iste cijene poziva, mobilnog interneta ili sms poruka kao u Hrvatskoj, kada putuju u bilo koju zemlju EU. No, ono što u HAKOM-u ne isključuju je mogućnost da bi sad mobilni operateri mogli poskupiti cijene svojih usluga zbog manjka koje su zarađivali zbog razlika u roamingu. Evo što nam sve ovakva regulacija donosi.

1. Što nova regulacija donosi?

Dakle, od 15. lipnja u Hrvatskoj počinje primjena nove EU roaming regulacije. To znači kraj roaminga s drugačijim cijenama mobilnog komuniciranja po Europi. Korisnici će od tada moći surfati i u drugim europskim zemljama s istim cijenama kao i kod kuće. A kako bi bili sigurni da neće potrošiti više dok su izvan Hrvatske, bit će im pružena i mogućnost ograničenja podatkovnog prometa po “domaćim” cijenama. To znači da će ih operater biti dužan obavijestiti kada prijeđu limite tarife koje koriste. Drugim riječima, korisnici koji imaju određeni paket kod nekog operatera moći će ga koristiti i u roamingu dok ga ne potroše.

2. Na što se sve odnosi?

Nova EU regulacija roaminga, tzv. RLAH, znači da će se cijene u roamingu od 15. lipnja određivati na osnovu nacionalnih cijena. Ovakva regulacija odnosi se na mobilne pozive, slanje poruka i korištenje podatkovnog prometa. Kako pojašnjavaju iz HAKOM-a, to znači da će hrvatski građani plaćati cijene usluga u roamingu ovisno o tarifi koju imaju u Hrvatskoj. Kako bi se spriječile moguće zlouporabe, moći će ograničiti korištenje prijenosa podataka. “Ta ograničenja ovise o korisnikovoj tarifi, a svaki operator je obvezan obavijestiti korisnika o količini koja se može iskoristiti u roamingu te preko tog limita ima pravo naplatiti dodatnu roaming naknadu.”

3. Gdje će sve vrijediti iste cijene?

Regulacija će vrijediti između zemalja članica Europske unije te Norveške, Islanda i Lihtenštajna. Dakle, neovisno u kojoj od zemalja EU bili ili u nekoj od ove tri nabrjoene, cijene će vam biti iste kao kada ste u Hrvatskoj.

4. U kojem slučaju će se moći naplaćivati dodatna naknada?

Jedino u slučaju podatkovnog prometa kada korisnik prijeđe određeni limit. U tom slučaju, operator mu može naplaćivati dodatnu roaming naknadu u iznosu od 7,7 eura po gigabajtu, pri čemu će korisnike obavijestiti podliježe li njegova tarifa limitu potrošnje i koliki mu je taj limit.

5. Hoće li sada operateri poskupiti cijene mobilnih usluga?

Na pitanje hoće li te promjene oko roaminga utjecati na povećanje cijena, iz HAKOM-a odgovaraju da maloprodajne cijene usluga u mobilnim mrežama nisu regulirane te ih svaki mobilni operator određuje zasebno, sukladno svojoj poslovnoj politici. Iz HAKOM-a smatraju da bi moglo doći do situacije da mobilni operatori, kako bi nadoknadili gubitke zbog smanjenja veleprodajnih cijena, teret dodatnih ulaganja u mrežu, a koja su ranije mogli nadoknađivati veleprodajnim roaming naknadama, pokušaju nadomjestiti povećanjem maloprodajnih cijena u domaćem prometu. Drugi scenarij koji se može dogoditi je da hrvatski operatori zbog nemogućnosti povrata troškova ulaganja zbog sniženih veleprodajnih roaming naknada smanje investicije u mrežu i time utječu na buduću kvalitetu usluge u mobilnim mrežama, smatraju u HAKOM-u.