Nekad je nužno odabrati stranu

Važna vijest: u Morgan Stanleyu su izračunali da ekološka proizvodnja struje postaje jeftinija od metoda koje zagađuju

Bit će toliko jeftina da nije bitno hoće li Amerika ostati u Pariškom sporazumu

FOTO: Profimedia, Stock Budget

Rezultati istraživanja investicijske kuće Morgan Stanley ukazuju kako će kroz tri godine najjeftinija električna energija biti ona dobivena iz obnovljivih izvora. Solarne i vjetroelektrane ubrzano postaju sve jeftinije, a ako tako nastave, koštat će manje i od zagađujućih načina proizvodnje poput ugljena. Morgan Stanley tu točku naziva i točkom infleksije do koje su, tvrde, neka tržišta već došla.

Nastavljajući ovu dinamiku, pojeftinjenje obnovljivih izvora do 2020. godine zahvatit će cijeli svijet. Među glavnim razlozima navode hiperprodukciju koja je, u posljednje dvije godine, uzrokovala pad cijene solarnih ćelija za 50 posto. Slična su predviđanja i za zemlje u kojima se prednost daje vjetroelektranama, budući da se njihova efikasnost konstantno povećava. Pretpostavljaju da će cijena pasti još više, do razine da će koštati trećinu cijene proizvodnje energije ugljenom.

Države i njihove vlade i nisu toliko bitne

Prema njihovim predviđanjima, za veću proizvodnju putem obnovljivih izvora zaslužniji je privatni sektor od državnog. Povoljniji ekonomski čimbenici obnovljivih izvora energije dovode do više investicija iz privatnog sektora. Zbog toga i smatraju da je Trumpova najava odustajanja od Pariškog sporazuma manje bitna od očekivanog.

Pretpostavljaju da će Amerika do 2020. svejedno nadmašiti smanjenje zagađenja 26-28 posto koje im propisuje Pariški sporazum. Dali su i svoje predviđanje za Australiju, koja također ne dočekuje obnovljive izvore energije raširenih ruku. Pretpostavljaju da će do 2020. obnovljivi izvori napajati 28 posto njihove mreže, sa čak 60 posto u Južnoj Australiji, gdje će i Elon Musk sa svojom Teslom izgraditi najveću litij-ionsku bateriju na svijetu.