Vlada Luksemburga priznala je da ima ludi plan rudarenja na asteroidima s Larryjem Pageom

Tražili su partnere iz SAD-a jer tamošnji zakon omogućava profit

Vlada Luksemburga ozbiljno razvija plan rudarenja na asteroidima, kojemu se nedavno pridružio i suosnivač Googlea Larry Page. Potpredsjednik vlade i ministar ekonomije Luksemburga Etienne Schneider izjavio je za lokalni list Luxemburger Wort da će njegova Vlada surađivati s jednim od najvećih svjetskih satelitskih operatera SES i američkim privatnim kompanijama Planetary Resources i Deep Space Industries.

https://twitter.com/TOPinTech/status/695735845249163264

U prvoj je suosnivač Googlea Larry Page jedan od većih investitora, a druga je u naprednim fazama priprema turističkih letova u svemir. Schneider je projekt započeo u tajnosti 2013. pod dojmom posjeta istraživačkom centru NASA-e, piše Business Insider.

Sporni američki zakon o eksploataciji svemira

Trebalo im je dvije godine da se dogovore s američkim firmama. Pristale su nakon što je američki predsjednik Barack Obama u studenom 2015. odobrio zakone koji dopuštaju i reguliraju komercijalno vađenje ruda (i vode ako je pronađu) s asteroida i Mjeseca.

Motivacija američke vlade bila je privući privatna ulaganja u razvoj komercijalnih svemirskih letova, pa prema Zakonu o konkurentnosti u komercijalnim svemirskim letovima nazvanom Svemirski zakon, sve što američke pravne ili fizičke osobe pronađu na asteoridima i Mjesecu je njihovo privatno vlasništvo i mogu njime raspolagati kako žele. To je, naravno, izazvalo velike kontroverze jer uspostavljajući pravo na profit od svemira za američke ulagače, zakon krši načelo prema kojemu je svemir zajedničko dobro koji svi mogu koristiti za istraživanja i napredak znanosti. Dok se raspravlja o tome, sve vlade razvijenih zemalja pokušavaju se uključiti u trku za komercijalizaciju svemira.

Neki stručnjaci, poput bivšeg direktora Europske svemirske agencije Jean-Jacquesa Dordaina, misle da bi od luksemburške vizije svi mogli imati koristi. “Uvjeren sam da taj plan ima veliki znanstveni i ekonomski potencijal”, rekao je Dordain za Financial Times, “Sad znamo kako doći do asteroida, kako ih bušiti i kako donijeti uzorke za Zemlju.” Iako je tehnologija dostupna, novac nije.

Asteroid od 5,4 bilijuna dolara

Luksemburg će za svoj jako skupi plan morati tražiti privatne investicije. NASA je navodno potrošila milijardu dolara da donese 60 grama stijene s asteroida u misiji OSIRIS-REx. Luksemburški plan trebat će desetke milijardi dolara, ali Vlada očekuje i ogroman profit. Tvrde da je to buduće tržište vrijedno bilijune dolara. NASA do 2025. planira dovesti jedan asteroid u Mjesečevu orbitu kako bi ga astronauti mogli posjećivati i proučavati. Za NASA-u, smrznuti materijal na asteroidima koristan je za “razvoj svemirskih strukura i proizvodnju goriva za rakete koje bi se koristilo za istraživanje i koloniziranje Sunčeva sustava u 21. stoljeću”.

Za biznis, asteroidi su još jedan izvor novca jer nose vrijedne i rijetke materijale. Prošlog ljeta kraj Zemlje je proletio asteroid 2011 UW-158 kojega su odmah prozvali “asteroidom od biljun dolara” jer je pun platine, plemenitog metala koji se plaća milijun dolara za 0.001 kubika. Astronomi pomoću naprednih tehnologija mogu dobiti opće podatke o sastavu i veličini asteroida, pa se prema tome računa njihova financijska vrijednost. računati njihova financijska vrijednost. Tako da je 2011 UW-158 zapravo asteroid od 5,4 bilijuna dolara.